2017: Nejmocnější ženy v technologickém odvětví podle Forbesu

Je příliš jednoduché konstatovat, že současná doba nepřeje ženám v technologiích. Ženy jsou stále v menšině. Zastávají pouze 24 % IT postů, což je seskok oproti roku 1995, kdy jich bylo 37 %. V Silicon Valley figuruje ve výkonných funkcích jen 11 % žen. Nedávná odhalení sexismu (případ Jamese Damora, který byl z Googlu propuštěn po sepsání prohlášení o tom, ze ženy jsou biologicky méněcenné) a atmosféra v Uberu ztěžklá sexuálním obtěžováním, či diskriminace na základě pohlaví, ukázaly technologický svět v nepěkném světle.

Naštěstí má 10 nejmocnějších technologických vůdkyň silné postavení, aby začaly technologická odvětví obracet naruby. Už sedmým rokem v řadě je na seznamu Forbesu nejmocnější tech ženou Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku. Je druhá ve vedení 516miliardové společnosti, bránila Facebook na Capitol Hill a v médiích tváří v tvář obviněním, že tato sociální platforma podporovala ruské snahy o ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016. Sandberg doufá, že zvýšením transparentnosti může Facebook zabránit tomu, aby Washington zavedl nové předpisy týkající se sociálních sítí. Její organizace Lean In pokračuje v prosazování genderové rovnosti ve vedení společností.

Druhému místu kraluje Susan Wojcicki z Youtube, která se stále častěji vyjadřuje ke genderové propasti, která protíná Silicon Valley. Od té doby, co v roce 2014 převzala YouTube, se zvýšil počet žen ve společnosti z 24 % na 30 %. Ve stejném období počet žen pracujících v Googlu vzrostl o jediné procento na 31 %.

Další ženou na seznamu, která pomáhá ostatním ženám, je nováček – Kirsten Green. Ta skrze svou společnost Forerunner Ventures podporuje start-upy založené ženami. Vložila značné finanční prostředky do firem jako Birchbox a Glossier a investovala do dvou velkých společností, které v posledních letech měly největší e-commerce výstupy: Jet.com a Dollar Shave Club. Šest ze sedmi vedoucích pracovníků v její firmě jsou ženy.

V Asii se ženám – podnikatelkám daří jako nikdy předtím. Podle jedné studie je polovina všech internetových start-upů v Číně provozována ženami. Nejlepším příkladem je Jean Liu, která je prezidentkou společnosti Didi Chuxing, čínskou odpovědí na Uber. Liu byla veřejnou tváří tvrdého boje za čínský trh.

Doufejme, že v budoucnu uslyšíme o ženách stále častěji.

1: Sheryl Sandberg, provozní ředitelka, Facebook

2: Susan Wojcicki, generální ředitelka, YouTube

3: Ginni Rometty, generální ředitelka, IBM

4: Meg Whitman, generální ředitelka, HP

5: Angela Ahrendts, senior viceprezidentka, Apple

6: Safra Catz, finanční spoluředitelka, Oracle

7: Ruth Porat, finanční ředitelka, Alphabet

8: Lucy Peng, výkonná manažerka, Alibaba

9: Amy Hood, finanční ředitelka, Microsoft

10: Jean Liu, prezidentka, Didi Chuxing

Zdroj: forbes.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.