2017: Pět nejvýdělečnějších technologických značek

Nic nového pod sluncem…

Před časem vydal Forbes seznam nejvýdělečnějších značek v roce 2017. Není překvapením, že šest z prvních deseti míst obsadily technologické společnosti. Technologie se stala součástí našich každodenních životů a technologičtí giganti z toho jednoduše mají zisk. Pokud jste tento seznam ještě neviděli, shrneme ho pro vás. Vybrali jsme pět technologických společností, které žebříčku dominují (vynechána byla pouze Coca-Cola na pátém místě, protože není technologicky zaměřená).

Amazon

S hodnotou kolem 54 miliard dolarů a příjmem z prodejů 133 miliard dolarů se stal Amazon velice mocnou společností – na to, že před lety začínal jako internetový obchod. Kdokoliv chce v současné době něco nakoupit on-line, automaticky zboží hledá na Amazonu. Také je to jedna z vedoucích společností v oblasti technologických inovací. Plánuje se angažovat i v mediálním průmyslu.

Facebook

Tento multimiliardový gigant vstoupil do našich životů jako sociální síť, nyní je však jednou z nejvlivnějších značek na Zemi. S hodnotou přes 73 miliard dolarů a příjmem z prodeje přes 25 miliard dolarů si společnost nehraje na malém hřišti. Facebook a všechny aplikace, které vlastní, mají takový vliv na on-line životy dnešní mládeže, že dokonce rozšířily svou působnost do AI technologií.

Microsoft

Nejde o žádné překvapení. Tato značka stvořila svého času nejbohatšího a nejmocnějšího miliardáře. Není známá jen svým – stále oblíbeným – systémem Windows, ale také zásobuje svět svými gadgety, softwarem a dalšími technologickými vymoženostmi, jako je třeba AI. Na seznamu Forbes je Microsoft na třetím místě, s hodnotou 87 miliard dolarů a prodeji vyššími než 85 miliard dolarů.

Google

Bez ohledu na to, jak rychle Google roste, nikdy nás nepřestane překvapovat. Co začalo jako pouhý vyhledávač, je nyní jedním z hlavních brandů vlastněných společností Alphabet Company, která má pod palcem stovky dalších značek. Nelze ani v rychlosti vyjmenovat, čím vším se společnost zabývá. Od technologií, po gadgety, vývoj softwaru; Google je jedním velkým inovátorem. Na seznamu se s hodnotou téměř 102 miliardy dolarů a tržbami přes 89 miliard dolarů umístil na druhém místě.

Apple

Největší a nejvýdělečnější značkou roku 2017 je Apple. S hodnotou přes 170 miliard dolarů a tržbami za prodej převyšujícími částku 214 miliard dolarů, je daleko před Googlem. Ale také by nás tato skutečnost neměla zastihnout překvapené. Ať už to jsou různé produkty, služby, aplikace, software či skvělé gadgety, každý z nás údajně musí vlastnit alespoň jeden Apple produkt za život. A zdá se, že ani tím to nekončí. Nyní se společnost podrobněji zabývá digitálními domácími asistenty, čímž začal soupeřit s Alexou od Amazonu i Google Home. Zdá se, že všechny technologické společnosti poslední dobou velice zajímá umělá inteligence…

Zdroj: gineersnow.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.