9 chyb, které vám zničí kariéru

Jste ve svém oboru opravdu dobří, tvrdě pracujete a zdá se, že vás nemůže nic zastavit. Je skvělé být v takové situaci, ale je třeba mít na paměti, že idylka se brzy může změnit v noční můru. Třeba kvůli milionkrát opakovaným chybám, kterým se občas prostě nevyhnete.

Pro nikoho nebude překvapením výpověď za to, že na sociálních sítích veřejně kritizuje svého zaměstnavatele, konkrétně třeba výši platu. Zabít slibně rozjetou kariéru je ovšem možné i daleko jemněji a nenápadněji.

Trevis Bredberry ve svém textu nazvaném 9 Things That Will Kill Your Career upozorňuje na průzkum společnosti VitalSmarts, podle kterého neuvěřitelných 83 % respondentů zaznamenalo ve svém okolí případ, kdy si někdo šeredně pokazil pověst u zaměstnavatele nebo svůj byznys. A 69 % přiznalo, že se něčeho takového dopustilo osobně. Výsledkem byla ztráta pověsti, dobrého vztahu se zaměstnavatelem nebo dokonce práce jako takové. Tato čísla mají demonstrovat to, že k budování kariéry je potřeba přistupovat zodpovědně a neopatrnost se nevyplácí. Několik menších minel po sobě se ve výsledku rovná jednomu velkému přešlapu, průšvihy se prostě sčítají a jednou pohár trpělivosti přeteče…

Dost bylo teorie, teď se pojďme podívat na to, jak takové kritické chyby v pracovním životě mohou vypadat.

1)   Slibujeme hodně a děláme málo. Jak se říká, slibem nezarmoutíš, ale nedodržený termín jenom kvůli přecenění vlastních sil je zbytečnou komplikací. Pokud se tento přístup stane z vaší strany pravidlem, nikdo s vámi nebude chtít spolupracovat. Musí na vás být spoleh.

2)   Usnutí na vavřínech se může šeredně nevyplatit. Kdy naposledy jste se něco nového naučili, vylepšili si životopis o další zajímavou položku nebo se věnovali budování dobrého jména u vašich kontaktů na sociálních sítích? Nezapomínejte na to, že osobní růst a rozvoj je pro vaši práci nutností.

3)   Strach ze změny je zlo. Pokud budete chtít dělat léta to samé, beze změn a osvěžení, může se lehce stát, že ze dne na den nebudete mít na práci už vůbec nic. Nejúspěšnější zaměstnanci (a i podnikatelé) jsou ti, kteří se změn nebojí, naopak je vyhledávají.

4)   Nafukovací ego může být problém. Pokud si o sobě začnete myslet, že jste hvězda a podlehnete sebeuspokojení, může velmi lehce přijít osudové selhání a strmý pád. Nenechte si úspěch stoupnout do hlavy.

5)   Absence pohledu z odstupu může být také velkou chybou. Pokud se soustředíte jen na svou práci a ztrácíte přehled o souvislostech, někdo vás může lehce překonat. Onen „big picture“ pohled je přesně to, co mnohé lidi učinilo úspěšnějšími oproti konkurenci.

6)   Negativita a pěstování si špatné nálady může srazit na kolena nejen vás, ale i váš tým či spolupracovníky. Šéf si vás najal, abyste mu usnadnili práci, na sýčkování není nikdo zvědavý a koneckonců ani vaše projekty dál neposune.

7)   Nízká emoční inteligence může způsobit, že se vás zaměstnavatel či obchodní partner zbaví třeba kvůli tomu, že se nevhodně chováte na schůzkách. Pokud se tváříte kysele a ani se své znechucení nesnažíte maskovat, jste znuděný, nemáte chuť se o čemkoliv bavit, tak jste svému okolí prakticky k ničemu.

8)   Podlézání šéfovi není tím nejlepším způsobem, jak uspět. Pokud budete místo poctivé práce hladit šéfovo ego, dříve nebo později ho to přestane bavit a zjistí, že lepší pro něho i firmu by bylo, kdybyste něco dělal.

9)   Zákulisní hry, vyvolávání konfliktů a poškozování pověsti kolegů, to vše jsou taktiky a manipulace, které určitě nepřispějí k tomu, že se budete moci podívat ostatním zpříma do očí.

Hodně lidí si myslí, že si kariéru mohou zničit jedním zásadním přešlapem. Ano, je to pravda, ale realita obvykle není tak dramatická. Často jde o kombinaci výše vyjmenovaných chybných přístupů k práci. Představte si člověka, který bude během své kariéry využívat jakoukoliv jejich kombinaci, byť třeba jen dvou nebo tří. A myslíte si, že to pomocí těchto vlastností a faulů někam dotáhne?

 

Jan Handl

Jan Handl

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro nejrůznější média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.