Amazon údajně pracuje na svém prvním domácím robotovi

Americká společnost Bloomberg informovala, že prototyp využívá k navigaci počítačové vidění a může se stát „mobilní Alexou“.

Projekt je pojmenován „Vesta“ po římské bohyni rodinného krbu. A je vyvíjen ve společnosti Lab126, hardwarovém výzkumném a vývojovém centru Amazonu, která pomohla na svět produktům Kindle, Fire Phone a Echo.

Amazon nezveřejnil informace o tom, jak robot bude vypadat nebo k jakému účelu bude sloužit. Ale Bloomberg se domnívá, že by se mohlo jednat o „mobilní Alexu“, která bude následovat uživatele po celém domě a v místech, kde nemohou mluvit s bezdrátovým Echo reproduktorem přímo. Prototypy robotů vyrobené Amazonem údajně disponují softwarem pro počítačové vidění a kamerami pro navigaci. A společnost má prý v úmyslu je do konce roku nasadit do domovů svých zaměstnanců. Společnost Bloomberg dále konstatovala, že veřejnost by měla mít k dispozici prototypy robotů k otestování v roce 2019.

Na základě těchto kusých informací je těžké usuzovat, co přesně má Amazon v plánu. Rozhodně je však jisté, že to nebude žádný robotický majordomus, který by byl schopen vykonávat a zastat různé práce v domácnosti. Technologie potřebná pro tento typ zařízení jednoduše v komerční sféře stále neexistuje, přestože na ní společnosti jako Boston Dynamics pilně pracují.

Namísto toho bude „domácí robot“ spíše značit virtuálního asistenta umístěného v mechanickém exteriéru. Mnoho z nich bylo představeno v předchozích letech, ať už to byl Hub bot od LG, Kuri od Mayfield Robotics či pixarovský Jibo. Tyto přístroje byly určené k tomu, aby sloužily jako ústřední kontaktní místo pro chytré domácnosti a zároveň jako osobní společníci. Umožňují uživatelům spravovat zařízení napojená na Wi-Fi, provádět úkoly jako nastavování časovačů či vyhledávat na internetu. Také disponují velkým počtem interaktivních her pro menší děti. Recenze těchto robotů však ukazují, že slibují více, než skutečně umí. Je pravdou, že Echo od Amazonu má stejné funkce a nevyvolává se kolem něj takové pozdvižení.

Mobilní Alexa může být užitečným nástrojem pro Amazon i pro uživatele. Umožní virtuálnímu asistentovi, aby převzal osobnější roli a nashromážděné prostorové informace by mohly zlepšit funkčnost Alexy. CEO společnosti iRobot a zároveň vynálezce robota Roomba řekl v polovině dubna, že mobilní domácí roboti budou v budoucnu stále důležitější, protože data, která sbírají, mohou pomoci chytrým domovům k větší intuitivnosti. Když robot zmapuje vaši domácnost a porozumí tomu, jak váš domov funguje, příkazy jako „zapni světla v kuchyni“ (mu) budou dávat větší smysl.

Je však příliš brzy na to odhadovat, jaké má Amazon úmysly. Je dokonce možné, že tento výzkum nemusí dojít až k finálnímu produktu. A nikdo nemůže zaručit, že to nebude spektakulární propadák jako třeba Fire Phone.

Zdroj: theverge.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.