Apple najal bývalého UI bosse z Googlu, aby vylepšil Siri

John Giannandrea posílí řady výrobce iPhonu, aby stanul v čele týmu pro strojové učení a UI strategie.

Podle The New York Times se tato informace objevila den poté, co bylo oznámeno, že John Giannandrea odchází ze své pozice v Googlu. Nejprve to bylo považováno za překvapivý krok, nyní –ve světle nových informací – však dává „přestup roku“ větší smysl.

Giannandrea, expert na strojové učení, začal pracovat pro Google před osmi lety. Pro Apple, který se již roky snaží dosáhnout nějakého pokroku v rychle se rozvíjejících a stále důležitějších UI odvětvích, jako je počítačové vidění nebo počítačové zpracování přirozeného jazyka (NLP), je obrovským přínosem. Ze sdělení Timesů vyplývá, že se Giannandrea bude zodpovídat přímo CEO Timu Cookovi a že bude mít na starosti strojové učení a UI strategie.

Facebook a Google, v menší míře i Amazon a Microsoft jsou bašty UI. Zaměstnávají tisíce výzkumníků, kteří pracují v různých oblastech a často publikují potřebné dokumenty, které informují mj. i komunitu výzkumníků umělé inteligence. Přestože Apple pomohl díky Siri definovat začínající trh s hlasovými digitálními asistenty, nemá k těmto informacím přístup. Nedisponuje ani výzkumnými talenty a zdroji, aby se mohl UI věnovat se stejnou intenzitou jako jeho rivalové.

Siri zůstává terčem bezpočtu vtipů o nedostatku sofistikovanosti umělé inteligence. Základní koncepce platformy Siri zůstává pod úrovní kvality Google Assistant, který využívá některých algoritmů podobně jako Google Translate nebo Google Image Serach. Siri také zaostává za Alexou od Amazonu, lídrem v oblasti chytrých domácností.

Až v prosinci roku 2016 dovolil Apple svým zaměstnancům publikovat výzkum v UI. Publikování je běžnou praxí i mezi nejlepšími výzkumníky umělé inteligence, jako jsou giganti Facebook a Google. Společnosti Apple také trvalo mnoho měsíců, než se stala členem etického výzkumného konsorcia UI, které bylo založeno firmami Google, Amazon, Microsoft, Facebook a IBM. Zdroje tvrdí, že přístup společnosti Apple ke sběru dat a soukromí uživatelů je z ideologického hlediska chvályhodný, na druhou stranu však brzdí schopnost udržet krok s ostatními těžkými váhami ze Silicon Valley.

S Johnem Giannandreou může Apple najít více talentů na nejvyšší úrovni a ti mohou následně vylepšit postavení společnosti v tého oblasti. Což je cíl, kterého chce společnost již dlouho dosáhnout; samozřejmě bez toho, aniž by změnila svůj postoj k ochraně soukromí uživatelů. Umělé neuronové sítě, které jsou základem hlubokých učebních technik pro vývoj samo-se-zdokonalujícíhosoftwaru, vyžadují obrovské množství dat, na kterých se může trénovat. Apple je v nevýhodě, protože má přístup pouze k veřejně dostupným datům, kdežto Facebook a Google mohou čerpat z rozsáhlých sběrů dat od miliard uživatelů po celém světě.

Odchod Johna z Googlu pravděpodobně nebude mít velký dopad na úsilí společnosti v oblasti UI. Místo po Giannandreovi převzal veterán Jeff Dean, který je považován za jednu z nejtalentovanějších a spolehlivých osobností ve světě UI. Anonymní zdroj z Googlu řekl, že ve firmě převažuje pocit, že Dean má silnější vztah ke komunitě, zaměstnancům a managementu.

Dean spoluzakládal Google Brain, výzkumnou jednotku, která stojí za některými nejvýznamnějšími objevy na poli UI v posledních deseti letech. Nyní je v Googlu zodpovědný za celé oddělení UI, které byla separována od „vyhledávacího“ týmu. Může se tak zaměřit na dlouhodobý výzkum a na to, jak bude umělá inteligence implementována do produktů. Facebook nedávno podstoupil podobnou reorganizaci, aby lépe sladil svůj výzkum v oblasti UI a aby UI produktové týmy spadaly pod jedno vedení.

Zdroj: The Verge

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.