Bastlíři si mají kde hrát: Josef Průša otevřel v Praze největší kutilskou dílnu PrusaLab

V pražských Holešovicích byl dnes zahájen provoz největší otevřená kutilská dílna v ČR. Pod názvem PrusaLab ji na ploše 350 m2otevřel podnikatel a investor Josef Průša. Veřejnosti bude dostupná od středy 13. června 2018. Návštěvníkům a členům zde budou k dispozici špičkové nástroje, které jsou obvykle velmi těžko dostupné. Vedle 3D tiskáren zde najdou profesionální lasery, frézy, soustruhy, routery nebo vakuové lisy.

Cílem PrusaLabu (www.prusalab.cz) je poskytnout tvůrčí prostor všem kutilům, modelářům, designérům a studentům. Dílna jim nabídne jedinečnou možnost pracovat s nástroji, které mají zpravidla k dispozici jen profesionálové a firmy. Vedle osmnácti 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3 od firmy Prusa Research, najdou návštěvníci v dílně i SLA 3D tiskárny Form2 a 3D Dwarf, stowattový CO2laser Narran s pracovní plochou 1×1,6 m, CNC frézku Haas VF2SS, soustruh Haas TL1, router od firmy Konečný nebo vakuový lis VF 500. Součástí PrusaLabu bude i bohatě vybavená elektrodílna pro všechny nadšence do „internetu věcí“ a robotiky.

„Svou první 3D tiskárnu jsem stavěl v době, kdy nebylo ani na internetu úplně snadné najít lidi, se kterými by bylo možné probrat technické problémy a konzultovat je. A to ani nemluvím o setkávání v reálném životě,“říká zakladatel Prusa Research Josef Průša. „S myšlenku vlastní otevřené dílny jsme si ve firmě pohrávali už hodně dlouho. V PrusaLabu rádi přivítáme každého, kdo právě teď stojí na startovní čáře svého projektu tak, jako já před deseti lety.“

Prostory PrusaLabu by neměly být unifikovaným pracovním prostředím, ale žijícím místem, kde se vedle práce na projektech bude scházet tvůrčí komunita z širokého okolí. Součástí programu budou školící semináře k jednotlivým strojům, pravidelné tematické workshopy nebo diskuse s významnými osobnostmi v jednotlivých oborech.

Členství v PrusaLabu bude zpoplatněné a měsíčně vyjde na 700 korun (pro studenty 350 korun). Za tuto cenu členové získají 24 hodin tiskového času na 3D tiskárnách Original Prusa i3 MK3, 2× 15 minut práce na laseru Narran a neomezený přístup k pájkám, horkovzdušným pistolím a dalším menším nástrojům. Členové rovněž mohou absolvovat zdarma zaškolovací workshopy a získají automaticky slevy na přednášky. Velké stroje bude možné využívat po rezervaci podle hodinové sazby.

Více informací o projektu PrusaLab najdete na www.prusalab.cz, na Facebooku nebo Instagramu.

Zdroj: Prusa Research

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.