Co byste měli vzít na pohovor a co rozhodně nechat doma?

Přijdete na pohovor na svou vysněnou práci. Potřesete si rukou s náborovým manažerem, posadíte se. A v tu chvíli vám dojde, že jste absolutně nepřipraveni. Žádná kopie životopisu, pero či papír na poznámky. Je vlastně zázrak, že jste nezapomněli na deodorant!

Není to fér, ale vaše nepřipravenost vás může připravit o práci snů.

Abyste tomu předešli, měli byste se začít připravovat na pohovor hned poté, co se vám společnost ozve s možnou nabídkou práce. Projděte si následující body a ujistěte se, že máte na pohovor vše připravené, abyste mohli udělat dobrý první dojem.

Co si vzít s sebou:

 1. Desky

Na pohovor budete potřebovat množství dokumentů. Proto je vhodné obstarat si složku, kde je můžete přehledně uspořádat a přenášet. Tento jednoduchý krok zaměstnavateli prozradí, že jste organizovaní. Což je vlastnost, kterou mnoho zaměstnavatelů u svých kandidátů hledá.

 1. Několik kopií životopisu

Když jste se o práci ucházeli on-line, tak jste pravděpodobně již zaslali elektronickou verzi CV. Nepočítejte však s tím, že náborář bude mít váš životopis po ruce. Vedoucí pracovníci bývají v jednom kole a často si jej zapomenou vytisknout. Proč mít více kopií? Nikdy nevíte, kolik zaměstnanců se na vás přijde podívat. Zpravidla s vámi povede pohovor více než jeden člověk.

 1. Vizitky

Přestože váš životopis obsahuje kontaktní informace a vizitky znějí tak trochu jako ze staré školy, nikomu neublíží, když jich budete mít pár s sebou. Vejdou se kamkoliv a nikdy nevíte, kdy vás o ně někdo požádá.

 1. Portfolio – ukázku práce

V kreativním odvětví jako třeba reklama, žurnalistika, grafický design, architektura nebo móda – byste měli být připraveni předvést ukázky své práce. Můžete náboráři nabídnout, že mu celé své portfolio zašlete následně i elektronicky.

S ohledem na to, co děláte, by možná bylo vhodné mít s sebou i seznam pozitivních feedbacků, které jste v minulosti od svých spokojených klientů obdrželi.

 1. Reference

Když jde všechno dobře, náborový manažer se vás může na místě zeptat na reference. Proto byste měli mít připravený seznam s kontaktními informacemi na lidi, kteří vám mohou reference poskytnout.

Můžete zaslat potenciálnímu zaměstnavateli tento seznam až po návratu domů, ale to není ideální postup. Snažte se dát společnosti k dispozici vše, co potřebuje k rychlému a efektivnímu dokončení celého náboru.

 1. Pero a papír

Tím, že si uděláte pár poznámek během pohovoru, můžete nejen ukázat, že aktivně posloucháte, ale praktické postřehy se vám mohou později hodit. Jen se ujistěte, že vaše poznámky nikomu nevadí a neztrácejte oční kontakt s tím, s kým hovoříte.

 1. Otázky

Abyste dali najevo, že máte o danou pozici opravdový zájem, vypracujte si předem několik otázek, které přesvědčí náboráře, že rozumíte prosazovaným hodnotám společnosti, výzvám, kterým čelí, i firemní kultuře.

Pokud potřebujete inspiraci, zamyslete se nad následujícími body:

– Jak společnost definuje a měří svůj úspěch?

– Co je nejdůležitější věc, které můžete dosáhnout v prvních třech měsících?

– Co uděláte pro to, abyste povzbudili sounáležitost a spolupráci mezi spolupracovníky?

– Jak manažeři podávají zaměstnancům zpětnou vazbu?

 1. Témata a strukturu pohovoru

Pohovory jsou psychicky náročné. Jedním ze způsobů, jak zredukovat stres a trochu se uklidnit, je projít si sepsané body, které chcete zmínit během interview. Mohou to být například konkrétní dovednosti nebo historky, které podtrhnou vaše silné stránky. Nestyďte se vytvořit „seznam úspěchů“ – krátké shrnutí toho, čeho jste dosáhli. Tyto úspěchy by měly být propojeny s pracovními povinnostmi, které jste zastávali. Pokud se například ucházíte o manažerskou pozici, neměli byste opomenout zmínit poslední projekt, na který jste dohlíželi, a popsat, jak se vám podařilo naplnit očekávání klienta.

 1. Doklady

Před vstupem do budovy můžete být požádáni o občanský průkaz s fotografií nebo se vás vrátní mohou zeptat, za kým jdete, jak se jmenuje daná společnost nebo na jakém patře sídlí. Zjistěte si všechny důležité informace a bezpečnostní požadavky dříve, než vyrazíte na pohovor.

 1. Úsměv

Zaměstnavatelé chtějí vidět, že jste entuziastičtí a že vás nabízená pozice zajímá.

Co byste rozhodně neměli brát na pohovor

Jednoduše nemějte u sebe nic, co by mohlo rozptýlit vás nebo náboráře. Například:

 • žvýkačku
 • jídlo
 • nápoje
 • oslnivé šperky
 • své rodiče (ano, někteří lidé to skutečně dělají!)

Také se ujistěte, že máte svůj telefon v tichém módu, nebo že jej s sebou nemáte pro jistotu vůbec.

Zdroj: Monster.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.