Být digitálním nomádem neznamená jen mžourat na pláži do notebooku

Nic není, jak se zdá…

Život digitálních nomádů, jak jej denně vídáme na sociálních sítích, může vypadat okouzlující. O to spíš, když jste uvázaní ve svém open space od devíti do pěti, jediné světlo vám poskytuje ospalá zářivka a vy se ptáte sami sebe, co tam ještě děláte. Koneckonců – kdo by nechtěl pracovat z exotických slunných destinací, potkávat nové sluníčkové a fascinující lidi z celého světa, nebo stvrdit svou nezávislost a konečně najít rovnováhu mezi životem a prací?

Ve chvíli, kdy se rozhodujete pro dráhu digitálního nomáda, je však třeba vzít v úvahu různá hlediska. Protože cool fotky na sociálních sítích neříkají celý příběh.

Následující skryté nevýhody byste měli vzít v úvahu dříve, než začnete svou cestu. Vaše schopnost poprat se s nimi určí, jestli je kariéra digitálního nomáda tou pravou volbou zrovna pro vás, nebo jestli byste si místo toho měli raději naordinovat delší prázdniny.

Disciplína

Digitální nomádi se musí naučit říkat ne špatným zakázkám, aby zůstali produktivní i v dlouhodobějším horizontu. Jste dostatečně disciplinovaní, abyste se soustředili a odevzdávali své úkoly včas, zatímco se kolem vás budou hemžit noví lidé a vzruchů kolem bude přibývat?

Vnímání a závist

Během svých cest nafotíte úžasné fotky, které budete chtít sdílet na sociálních médiích, se svými přáteli i s rodinou. To vás však může něco stát. Pokud vaši klienti nebo váš zaměstnavatel (který přistoupil na to, že můžete pracovat na dálku) uvidí fotky z pláže, kde si každý den užíváte, pravděpodobně začnou zpochybňovat kvalitu odvedené práce a vašich výsledků. Tyto přikrášlené momentky plné filtrů mohou potenciálně ohrozit váš hlavní zdroj příjmů.

Nestabilita

Gary Vaynerchuk, úspěšný podnikatel a autor knih říká, že aby člověk dosáhl úspěchu, musí rozvinout své schopnosti až do bodu, kdy jej trh nemůže ignorovat. Stát se v něčem tak dobrým bude vyžadovat čas. Proto potřebujete stabilní práci a odpovídající návyky, abyste si tento čas mohli dopřát. Stabilitu budete těžko budovat po cestě. Každodenní stres z neustálých přesunů v kombinaci s rozptýleními, která nomádský lifestyle přináší, mohou negativně ovlivňovat vaši pozornost a soustředění. Je těžké zachovat si stejnou pracovní morálku a kvalitu práce, kterou jste měli, nebo se dokonce zlepšovat v tom, co děláte.

Cestovní únava

Čas, který je potřeba k přesunům tam i zpět, je často podceňován. Naplánovat si, kde budete žít a pracovat, vyžaduje soustředění a energii. Stále se však budou dít věci, které nemůžete předvídat. Už jste se někdy ubytovali v hotelu, kde byla postel příliš měkká? Nebo příliš tvrdá? Nebo tam nebyl dostatek tmy na spaní? Rušily vás v noci podivné zvuky?

A co třeba: na konci pracovního dne jste fyzicky vyřízení, protože jste neseděli v ergonomické pozici. Fotky digitálních nomádů, jak pracují na pláži nebo v hamace, jsou leckdy k smíchu. Nevidíte pořádně na monitor, poloha je nepohodlná a riskujete, že se vám do přístrojů dostane sůl a písek.

Business nebo přátelství?

Všude na světě potkáte nové lidi, kteří cestují a pracují jako vy. S tím se otevírají možnosti k profesní spolupráci. Je nový vztah spíše pracovní? Nebo je to pravé přátelství? Život nomádů je někdy hodně osamělý. Tato osamělost může být podněcována neustálou otázkou, zda k vám člověk, se kterým jste se seznámili, chová stejné city jako vy k němu. Nebo jestli vás považuje jen za zdroj příjmů.

Nedostatek vedení

Být nomádem znamená také to, že u sebe nemáte žádného sobního mentora. To je velká nevýhoda, protože když máme v okolí někoho, kdo na nás dobře působí, snažíme se jej napodobit a učíme se od něj. Toto nejde přenést digitálně. Během svého nomádství se setkáte s lidmi, kteří vás budou inspirovat, nebo budou mít dovednosti, které se od nich budete chtít naučit. Ale příležitosti jsou limitované – napočítáte jich jen tolik, kolik vám dovolí vaše přesuny a cesty.

Překonávání překážek

Ačkoliv i zde existují i nevýhody, v případě digitálního nomádství mohou PRO převážit všechna PROTI. Pokud budete postupovat správně. Obsáhlá studie o digitálním nomádství od harvardské profesorky Beth Altringer ukázala, že většina úspěšných nomádů se pustila do nového života na cestách s dobře obchodovatelnými dovednostmi a vzdáleným (a spolehlivým!) zdrojem příjmů.

Nevyhoďte do povětří svůj život doma s očekáváním, že na cestě všechno vymyslíte. Místo toho mějte připraven stabilní plán, dříve než po hlavě vyskočíte do neznáma.

Pokud nevíte, kam se vydat, vyberte si část světa, kterou byste chtěli prozkoumat. A tam si založte základní tábor. Považujte se spíše za expata než za digitálního nomáda, na jednom místě se zdržujte v rozmezí tří až šesti měsíců.

Jakmile se usadíte, můžete podnikat výlety do sousedních destinací. Tímto způsobem dojde k zachování důležitých návyků a hybnosti ve vaší práci, na druhou stranu otevřete dveře mnohým dobrodružstvím.

Zdroj: forbes.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.