Čeho byste měli dosáhnout v nové práci během prvních tří měsíců

Dnes je běžnou praxí, že politici před volbami slibují, co změní a čeho dosáhnou během prvních 100 dnů v nové funkci, pokud je zvolíme. Tato praxe se rozšířila natolik, že ji někteří lidé využívají k tomu, aby měřili svůj raný úspěch a výsledky. Ale můžeme tento postup aplikovat i v našem (běžném) životě?

V novém zaměstnání sice nejsme na očích tak jako třeba hlava státu, přesto mají naše nové práce něco společného: noví lidé, nové prostředí, nové procesy. Rychlost a způsob, jakým se vám podaří adaptovat, může určovat vaše další pracovní osudy. Zde je pár přístupů, které by vám mohly v prvních devadesáti dnech přijít k duhu.

Mějte přehled

Pravděpodobně jste investovali dost času a energie do toho, abyste se dozvěděli o svém novém zaměstnavateli co nejvíce – ještě před tím, než jste šli na pohovor. I přesto se sluší, abyste se první týdny aktivně snažili porozumět své roli uvnitř firmy a pozici vašeho zaměstnavatele v daném odvětví. Mnoho nováčků se zasekne na detailech a brzy ztratí představu o větším celku. Širší pohled vám nabídne kontext a lépe porozumíte produktu či službě, které vaše společnost nabízí. Což může být konečně přínosné i pro zákazníka, protože si snáze představíte jeho požadavky a úhel pohledu.

Buďte přátelští

Zní to možná směšně, ale velmi často se stává, že noví zaměstnanci mají zpočátku problém stát se plnohodnotným členem týmu. Nemusíte být hned s kolegy nejlepší přátelé, ale když se rychle naučíte, jak se kdo jmenuje a jakou roli zastává, může vám to pomoci k lepší interakci i v profesní rovině. Budete spokojenější, když uvidíte, že vaše role tým posiluje a že jste jeho platnou součástí.

Zkuste být nezávislí

Z prvních týdnů v práci si pravděpodobně budete pamatovat jen skrumáž tváří a různých míst, je pochopitelné, že se budete cítit zahlceni dojmy. I přesto byste měli co nejvíce času trávit tím, že se budete učit o svém novém prostředí. Vaši kolegové snad budou velkorysí a vzpomenou si, že ani jejich první dny nebyly procházky růžovým sadem a pomohou vám s hladkým začleněním. Absorbujte informace jako houba, abyste mohli být soběstační co nejdříve. Ptejte se na vše, co potřebujete vědět.

Požádejte o feeedback

Zaměstnavatelé si během 90denní zkušební doby mohou udělat jasnou představu o svém novém zaměstnanci. Není proto na škodu v této lhůtě požádat svého nadřízeného (nebo kolegy) o feedback. Zjistíte, jestli jste na správné cestě, případně budete upozorněni na chyby, které vás svedly na scestí. Vašemu zaměstnavateli tím mimo jiné ukážete, že máte snahu se učit a zlepšovat a že o práci v jeho firmě stojíte.

Navrhněte vylepšení

Zpravidla se společnosti brání tomu, aby přijaly názor nováčků, protože jim údajně chybí kontext a znalost dané instituce. Nicméně v dnešní době začíná mnoho zaměstnavatelů chápat, že nový pohled pro ně může být velice obohacující a nová perspektiva jim může pomoci vyřešit dlouhotrvající problémy. Proto je důležité, abyste svou novou práci viděli objektivně, někdy dokonce kriticky. Být ve společnosti nováčkem vás staví do zvláštní pozice; využijte jí ve svůj prospěch. Snažte se této výhody chopit co nejdříve, protože brzy svou nezaujatou perspektivu ztratíte. A pokud se vám podařilo vymyslet nějaký zlepšující proces v prvních 90 dnech, určitě máte dobře nakročeno k vylepšení těch 900 následujících.

Zdroj: monster.ca

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.