Coworkingová centra pro rodiče v Praze a okolí

Coworkingová centra pro rodiče v Praze a okolí.

Víte, že v Praze a okolí fungují coworkingová centra pro rodiče, kde můžete nerušeně pracovat a přitom zůstáváte svým dětem nablízku? První začala vznikat v roce 2012, jejich boom však nebyl zdaleka takový, jako u sdílených kanceláří pro freelancery a dnes je spočítáte na prstech jedné ruky.

Zakládaly je často ženy, které samy řešily, jak skloubit práci (případně podnikání) s péčí o malé děti během rodičovské dovolené. Už nechtěly pracovat jen po večerech, chyběla jim možnost setkání s ostatními lidmi a dostupné alternativy hlídání jim nevyhovovaly. Vytvořily tak coworkingy, které jim a dalším maminkám měly pomoci toto dilema vyřešit. Jejich součástí se staly dětské koutky či miniškolky, kde chůvy opečovávají miminka od jednoho roku, v některých centrech dokonce od šesti měsíců.

Miniškolky se vybavením blíží spíše běžným mateřským školkám než omšelým hernám, které znáte z nákupních center. Na rozdíl od nich však nabízí menší kolektiv a pro ty nejmenší děti individuální péči. Jejich služeb využívají rovněž účastníci kurzů a akcí, které se v coworkingu konají, a v případě volné kapacity také externí zájemci.

K běžnému zázemí coworkingů pro rodiče patří sdílená kancelář s wi-fi připojením, zasedací místnost pro osobní jednání, větší prostor pro skupinové eventy a malá kuchyňka. Pracovní místo si můžete pronajmout i na hodinu, nicméně při pořízení permanentky výrazně ušetříte. Neobejdete se bez rezervace, protože počet míst v coworkingu je omezený a provozní zaměstnanci coworkingu musí zajistit pro děti dostatečný počet chův.

Kam zajít v Praze?

Atelier Pexeso

Centrum pro práci a volný čas

Adresa: Bratří Čapků 26, Praha 10

Telefon: +420 602 684 198

E-mail: info@atelierpexeso.cz

Otevírací doba: Po – Pá 9:00 – 16:00 (ostatní časy po domluvě)

PexesoAtelier Pexeso sídlí v krásné prvorepublikové vile asi 5 minut chůze od stanice metra Flora. S trochou snahy se vám podaří před coworkem i zaparkovat. První patro vily patří miniškolce, kde se chůvy starají o děti již od 6 měsíců. Ve druhém patře pak najdete příjemnou kancelář pro 8 lidí, zasedačku, kuchyňku a výtvarný ateliér. Takže kromě kancelářského vybavení máte k dispozici třeba šicí stroj.  Díky dobré poloze v centru města se tento prostor hodí nejen pro práci, ale též pro obchodní schůzky, pořádání kurzů či dalších akcí. V poslední době se Pexeso zaměřuje také na starší děti, pro které organizuje kroužky a příměstské tábory. Při zakoupení permanentky pořídíte pronájem místa s hlídáním dětí od 115 korun, bez hlídání od 45 korun.

Baby Office

Práce a děti pod jednou střechou

Adresa: Business centrum Zálesí, Pod Višňovkou 1662/25, Praha 4, Budova B3, 6. patro

Telefon: +420 603 564 243

E-mail: info@babyoffice.cz

Otevírací doba: Po – Pá 8:30 – 15:00 (ostatní časy po domluvě)

BabyOfficeBaby Office se zabydlel v kancelářské budově Business centra Zálesí naproti krčské nemocnici. Dostanete se sem snadno autobusem z Kačerova nebo autem, které bez problémů zaparkujete v areálu či blízkém okolí. Můžete si zde pronajmout pracovní místo, celou kancelář či velkou konferenční místnost až pro 30 osob. Když si pořídíte nejvýhodnější předplacenou kartu, za hlídání dítěte nad 15 měsíců zaplatíte 85 Kč za hodinu a za pracovní místo jen 40 korun. Pokud máte zájem pouze o coworking, pronájem na celý měsíc vás bude stát 3 200 korun. Kromě toho Baby Office pořádá semináře, workshopy a různá networkingová setkání. Pro rodiny s dětmi zajišťuje příměstské tábory a realizuje mobilní dětské koutky na akcích pro veřejnost.

MaM Prostor

Prostor pro práci, dítě a sebe

Adresa: U Teplárny 3, Praha 5

Telefon: +420 727 877 199

E-mail: info@mamprostor.cz

Otevírací doba: Po – Pá 8:00 – 18:00 hod

MaMRodinné centrum MaM s hlídáním dětí, sdílenou kanceláří a aktivitami pro děti i dospělé sídlí v domku na Praze 5, asi pět minut jízdy autem nebo autobusem ze stanice metra Anděl. Pracovní místo si zde můžete pronajmout za 50 korun za hodinu, v miniškoličce se vám postarají o děti od 14 měsíců do 4 let za necelých 500 korun na den při celodenní docházce, za jednorázové hlídání zaplatíte 125 korun. Kromě toho si zde můžete pronajmout zasedací místnost, občerstvit se v minikavárně, využít poradenství, zajít na zajímavý seminář, případně si zacvičit sami nebo s dětmi. Pokud byste chtěli pořádat vlastní kurz, máte k dispozici flipchart a dataprojektor.

Mumraj

Vy pracujete a my pečujeme o vaše děti

Adresa: Mezilesí 2058, Praha – Horní Počernice
Telefon: +420 775 720 587

E-mail: mumraj@rcmum.cz

Otevírací doba: Po, Čt, Pá 8:00 – 12:30, Út, St 8:00 – 12:30, 15:00 – 18:00

????????????????????????????????????

Mumraj najdete v Horních Počernicích hned vedle rodinného centra Mum, které ho provozuje a zajišťuje též péči o děti pracujících rodičů. Je to jen 3 minuty autobusem z Černého Mostu, v okolí navíc bez problémů zaparkujete. Prostory jsou skromnější, ale poskytují veškeré potřebné zázemí pro práci. Nechybí kancelář, zasedací místnost, minikavárna, dílna, zapůjčit si můžete notebook, projektor, flipchart, šicí stroj nebo dokonce masážní lehátko. Pravidelně se zde konají kurzy zaměřené na podporu podnikání a osobní rozvoj, aktuálně také poradna pro začínající podnikatele. S nejvýhodnější permanentkou vás hodina bude stát okolo 47 korun, a to včetně hlídání dětí. Mumraj tedy nabízí nejnižší cenu mezi pražskými coworkingy pro rodiče, což je však možné jen díky dotacím.

A co okolí Prahy?

V Měšicích mohou rodiče využívat sdílenou kancelář, která sídlí v místním Centru volného času. Kvůli malému zájmu maminek se sice hlídání omezilo jen na jedno dopoledne v týdnu, podle ředitelky centra však při domluvě alespoň dvou maminek mohou hlídání zajistit i v jinou dobu. Podobná situace je v coworkingu BoBr v Brandýse nad Labem, kde však do budoucna chystají projekt mikrojeslí, který by nabídku služeb pro rodiče rozšířil.

Víte o nějakém dalším coworkingu, které bychom mohli doplnit na tento seznam? Ozvěte se nám!

Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.