Deset populárních zařízení z 90. let, po kterých už neštěkne ani pes

Měli jste je taky?

Určitě si vybavíte pár přístrojů, které jste vlastnili v devadesátých letech, nebo těch, po kterých jste toužili. Stejně tak si jistě vzpomenete na první telefon či dva, který jste chtěli na začátku milénia a vyjmenujete prvních pár technologických trapasů 20. století. Ale sahá vaše paměť tak daleko, že si představíte všechny ty revoluční a kultovní přístroje, které jsme před téměř třiceti lety jednoduše museli mít a o kterých v dnešní době nepadne jediná zmínka? Připomeňme si nejoblíbenější a neprodávanějších zařízení z devadesátek, která možná vydláždila cestu přístrojům, které známe dnes.

Videokamery

Videokamery získávaly na popularitě v 80. letech a opravdová sláva je potkala o deset let později, když mnozí rodiče pociťovali nutkání zachytit rodinné momentky a natáčeli domácí videa. Společnost JVC představila první VHS-C videokameru v raných osmdesátkách a v roce 1995 již ostatní výrobci jako Panasonic a Sony vyráběli videokamery, které využívaly DV digitální formát záznamu nahrávaný na magnetickou pásku v kazetách. Ty byly k dostání v různých velikostech a formátech.

Game Boy

Game Boy byl na trhu vlastně již koncem 80. let, ale začali jsme po něm toužit až o několik let později díky hrám jako Tetris a Super Mario Land. Byl vyvinut a vyráběn společností Nintendo a jednalo se o první handheld, který slavil tak obrovský úspěch. Nebylo to tak úplně kapesní zařízení a často jste museli foukat na cartridge, aby začal fungovat, ale hry jako Legend of Zelda a Metroid za to stály.

iMac G3

iMac G3 byl desktopový počítač, který se koncem 90. let a na počátku 20. století využíval ve školách napříč USA. Určitě jej znáte z filmů o teenagerech! Snadno jej rozeznáte kvůli jeho typicky barevné a průsvitné case. Byl to první na zákazníky orientovaný produkt společnosti Apple, který debutoval pod vedením nově vráceného Steva Jobse.

Motorola StarTAC

První véčkový telefon z roku 1996 byl zároveň nejmenším telefonem na trhu ve své době. Přijal jej širší okruh spotřebitelů a Motoroly StarTAC se prodaly desítky milionů. Telefon uměl přijímat a odesílat SMS zprávy, jeho blikající zelené světlo indikovalo připojení k síti a zároveň se do historie zapsal jako první z telefonů, které nabízely vibrace jako alternativu k vyzvánění.

Nokia 5110

Další mobilní legendou byla Nokia 5510. Přišla do našich životů v roce 1998, měla robustní tělo a baterii s dlouhou výdrží. Nově uživatelům umožňovala přizpůsobovat a měnit si své zařízení výměnnými kryty. Také jsme na ní samozřejmě hráli legendárního hada.

Přenosný DVD přehrávač

S prvním přenosným přehrávačem přišel Panasonic v roce 1998; díky němu jste se mohli dívat na DVDčka nejen ve svém pokoji, ale třeba i na zadním sedadle auta při nudném rodinném výletu. Někdy plnil i další funkce jako třeba přehrávání hudby z CD.

Sega Genesis

Sega Genesis byla 16bitová herní konzole, která se objevila na trhu koncem 80. let a jejíž popularita nabyla na síle díly hrám jako Sonic the Hedgehog, Mortal Kombat a Super Street Fighter. Genesis je třetí konzolí od Segy a měla neuvěřitelný archiv více než 900 her. Konzole byla agresivně propagována dětem, což může vysvětlovat, proč si děti z 90. let myslely, že Sega je ta pravá (a dodnes si to myslí!).

Walkman nebo Discman od Sony

Zevlování venku a poslouchání vlastního výběru hudby v 90. letech se muselo obejít bez iPodu nebo smartphonu. Člověk s sebou poctivě tahal CDčka nebo kazety. Ať už jste měli walkmana nebo discmana, rozhodně to byl jediný možný způsob, jak přežít pubertu.

TalkBoy

Jakmile jsme jej spatřili ve filmu Sám doma 2, TalkBoy se stal zařízením, které chtěli v 90. letech všechny děti nehledě na věk (dospělí samozřejmě také, jen se o tom nemluví). TalkBoy sloužil jako audio rekordér, který uměl zpomalit nebo zrychlit nahrávání, díky čemuž vznikaly skvělé pranky, které všichni známe z filmů z 90. let.

Tamagoči

S Tamagoči jsme všichni měli své domácí mazlíčky v bezpečí v kapse. Hračka ve tvaru vajíčka přišla na svět v Japonsku v roce 1993 a stala se jednou z nejkultovnějších hraček devadesátek. Museli jste své zvířátko krmit a starat se o něj, nebo vám chcíplo. Zařízení byla proto tak návyková, že je mnoho škol dokonce zakázalo.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.