Deset prací, které vám zaplatí cesty

Cestování je součástí mnoha zaměstnání. V některých z nich dokonce dostanete zaplaceno za to, abyste cestovali!

Přestože je možné cestovat s omezeným rozpočtem, vždycky budete potřebovat alespoň pár tisíc, abyste se přesunuli z místa na místa, nebo abyste pokryli nutné výdaje. Dát se na digitální nomádství je jednou z možností; potřebujete jen odolný počítač a dobré Wi-Fi připojení. Maximální svoboda! Někdy ale trvá, než takovou kariéru nastartujete. Bude to chtít notnou dávku času, než vybudujete své on-line impérium. Což může být problém zejména v situaci, kdy potřebujete začít vydělávat (nebo šetřit) peníze ihned.

Toto jsou práce, které vám umožní cestovat po celém světě, aniž byste se museli trápit tím, že vám v kapse zlaté mince nechřestí. Některé z nich jsou bona-fide cestovatelské kariéry, zatímco jiné jednoduše zaplní nepříjemný finanční propad, než se vydáte za svým dalším dobrodružstvím.

Učitel angličtiny v zahraničí

Angličtina. Je to vlastně docela zrádný jazyk, ale díky Britskému impériu se dotkla tak nějak všech. A kolem je spousta lidí, kteří se ji chtějí naučit. Rodilí mluvčí mohou učit angličtinu v mnoha zemích světa a přitom je poznávat. Lze také učit anglicky on-line, čímž dosáhnete ještě vyššího levelu nezávislosti a svobody. A pokud máte dobrou trefu, můžete narazit na nějaké velmi dobře platící klienty. Je to pravděpodobně jedna z nejlepších prací pro cestovatele, co vyžaduje jen malé počáteční investice – pokud jste rodilý mluvčí.

Samozřejmě, že mohou učit i cizinci. Po absolvování některých ověřených kurzů nabudete jistoty a budou z vás třeba dobří učitelé.

Instruktor potápění

Abyste se stali certifikovaným instruktorem potápění, bude to vyžadovat jisté investice. Ale může to být jedna z nejzábavnějších prací na cestách. Potřebujete několik kurzů a certifikací, stejně tak určité množství hodin strávených pod vodou. Pokud jste už obdrželi svůj certifikát, můžete to rozjet! A pokud ne, můžete o něj zažádat doma, nebo využít mnoha programů v zemích jako Thajsko nebo Filipíny.

Instruktor surfování

Práce podobná potápění, až na to, že nepotřebujete žádné certifikace! Jen musíte být špičkovým surfařem! Instruktoři tohoto sportu si mohou dobře vydělat cestováním, surfováním, setkáváním se s lidmi, které surfování zajímá a kteří se chtějí naučit sjíždět vlny. Těm můžete nabídnout své služby. Není to tak dobře placená práce jako instruktor potápění, ale budete dostávat peníze za to, že surfujete, což není úplně k zahození.

Učitel jógy

Jóga získala na popularitě po celém světě a instruktoři jógy jsou velmi žádaní. Nejedná se o nejlépe placenou kariéru, ale jako instruktor jógy můžete v klidu cestovat i pracovat. Když si uděláte zajímavé kurzy a získáte certifikáty, snáze se tím oddělíte od davu ostatních instruktorů, ale není to podmínkou. Dejte řeč s lidmi z hostelu nebo rozhoďte sítě na Udemy nebo podobném vzdělávacím webu. Namaste.

Kupte si byt a pronajměte jej

Jestli jste nějakou dobu již pracovali, budete mít pravděpodobně něco našetřené. Než to rozfofrujete za cestovní rok či dva v poklusu, investujte to raději do nákupu nemovitosti doma a pronajímejte ji, zatímco vy budete za velkou louží. Svůj byt můžete inzerovat na mnoha různých stránkách včetně Airbnb. Můžete snadno vydělat velké peníze.

Práce na lodi

Pirátům už sice odzvonilo, ale stále můžete být mořským vlkem. Je pravděpodobné, že se vám podaří najít cestováním oplývající práci právě na lodích. Je jednodušší získat místo, když máte zkušenosti, ale někdy stačí, když se projdete po přístavu a nebudete se bát zeptat. Objet na lodi celý svět je skvělá představa!

Práce na vyhlídkové lodi

Výletní lodě mají obrovský potenciál a nabízí neskutečnou příležitost. Jen musíte být připraveni na tvrdou práci. Výletní lodě plují po celém světě a práce na palubě se dá lehko najít. Je to však tvrdá práce v drsných podmínkách. Můžete mít 60hodinové týdenní směny a po nocích budete chtít prozkoumávat přístavy a pořádat party se svými kolegy. Jednou z největších výhod práce na lodi je to, že si našetříte peníze. Mzda se obvykle pohybuje mezi 1 000 – 2 000 dolary měsíčně, ale když nemáte auto, dům, pojištění, ani nic dalšího, za co utrácet, jednoduše vše pošlete na svůj spořicí účet. Výletní lodě přináší nejen výhledy z paluby na okolní svět, ale i životní zkušenosti!

Přeprava lodí

Jako nováčci se hned nemusíte uchytit, ale pokud máte nějaké zkušenosti z volného moře, může být přepravování lodí dobrou kombinací seriózní práce a cestovního potenciálu. Plat pravděpodobně nebude moc vysoký (pokud vůbec nějaký), ale poplujete světem zadarmo! Když se ponoříte do této oblasti, časem můžete narazit na lukrativnější nabídky.

WWOOFing (World Wide Opportunities on Organic Farms) je k dispozici cestovatelům s nízkým rozpočtem už deset let. Podstatou je, že pracujete na organické farmě nějakých 20-30 hodin týdně a za to dostáváte stravu a ubytování. Do programu se přihlásily desítky tisíc farem z celého světa, takže kamkoliv si přejete vycestovat, tam WWOOFujte!

HelpX

HelpX je stejně jako WWOOFing už nějaký ten pátek na světě. Nemůžete se považovat za pravého cestovatele, dokud jste někde nedobrovolničili! HelpX a Workaway jsou velmi podobné programy. Na rozdíl od WWOOFingu (dobrovolnictví probíhá výlučně na farmách) skrývají tyto dvě platformy rozličné pracovní úkoly. Výuku angličtiny, překlady, malování, práce v hostelu, hlídání dětí, farmaření – cokoliv vás napadne!

Zdroj: thebrokebackpacker.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.