Deset technologických oblastí, které budou v roce 2018 expandovat

Jaké nejzajímavější tech pozice nabídne trh práce tento rok?

Letošní seznam je kombinací existujících i nových pozic, v jehož centru stojí digitální transformace, data a internet věcí. Proto budou softwaroví vývojáři poptáváni téměř ve všech oblastech, které nabízejí nové a fascinující příležitosti.

Strojové učení

Implementace této technologie se bude dále rozšiřovat i nad rámec virtuálních asistentů, jako jsou Siri a Alexa. Využívají ji například i sociální sítě pro rozpoznávání obličeje, strojové učení také přechází do širšího světa obchodu.

Prediktivní analýza

Tradiční podniky začaly investovat do big data strategií, proto se setkáme s aplikací prediktivní analýzy stále častěji. A to i mimo tradiční odvětví, jako jsou třeba pojištění, marketing, bankovnictví, maloobchod nebo zdravotní péče. Zaměstnavatelé budou hledat kandidáty se zkušenostmi z těchto oborů, aby jim i jejich zákazníkům přinesli nové hodnoty a zaměstnavatelé tak získali konkurenční výhodu.

Mobilita

V roce 2017 vstoupili na trh s autonomními vozidly velcí výrobci automobilů. V příštích letech nastane agresivní boj o to, kdo získá největší tržní podíl. Zkoušky odstartovaly již v mnoha zemích po celém světě. Zvítězí výrobci tradičních automobilů, nebo technologické společnosti?

IoT: Chytrá zařízení

S 30 miliardami propojených zařízení do roku 2020 dojde ke zrychlení tvorby pracovních míst, která souvisí s infrastrukturou, objekty a aplikacemi vycházejícími z internetu věcí. Chytrá zařízení jako sportovní trackery otevřou nové možnosti k přetváření zdravotní péče třeba tím, že se lidé začnou více zaměřovat na samotnou prevenci.

IoT: Chytré domácnosti

Toto je oblast, která v letošním roce zaznamená exponenciální růst. Již nyní vidíme, jak se rozšiřují termostaty, lednice, světla a další inovace, které usnadňují účinnost a automatizaci v domácnostech.

IoT: Chytrá města

Internet věcí nebude mít dopad jen na naše domovy, ale i na celá města. Začne mezinárodní závod o to, které město se stane městem budoucnosti. Senzory se nenápadně začlení do našeho každodenního života a zlepší například řízení dopravy, zajistí čistší prostředí a bezpečnější dojíždění třeba pro cyklisty.

Virtuální a rozšířená realita

Více průmyslových odvětví přesedlá na AV a VR, jelikož v této oblasti dochází k novým inovacím. Virtuální učení je na pořadu dne a tyto technologie mohou zaznamenat významný pokrok v léčbě nemocí, jakou je třeba Alzheimerova choroba.

Cloud

Ke všem datům a konektivitě musí být zajištěna infrastruktura, aby mohl být podpořen růst dané oblasti. V roce 2017 došlo ke zvýšení poptávky po AWS a Azure experience a očekává se, že tento trend bude pokračovat i letos.

Digitální transformace

Uvedené transformační technologie nevyužívají jen čistě digitální organizace. Stejně tak i tradiční společnosti strategicky investují do této sféry, aby zajistily, že o nich bude slyšet i v digitálním světě. V důsledku toho vzroste poptávka po projektových manažerech, kteří mají zkušenost z podobných projektů.

Data science

Kvůli rostoucí popularitě strojového učení a prediktivní analýzy je důležité, aby organizace měla ve vedení někoho, kdo bude vytvářet její strategii. Někoho, kdo má rozsáhlé znalosti všech základních elementů data science: technologie, statistiky a zapojení stakeholderů.

To může být obtížný úkol – udržet vše v rovnováze tak, aby daný podnik prosperoval.

Zdroj: siliconrepublic.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.