Deset věcí, které před deseti lety neexistovaly a dnes bez nich neumíme žít

Život utíká rychle. Když se na chvíli nezastavíme a nepodíváme se občas kolem sebe, může nám proklouznout mezi prsty. Prezidenti přicházejí a odcházejí – někdy i přes své znovuzvolení – a dekády času berou s sebou. Tady je deset věcí, které jste před deseti lety při žádném ohlédnutí kolem sebe nemohli vidět, přesto si nyní bez nich svůj život nedokážeme představit.

Uber

Samozřejmě, že i před deseti lety bylo možné sehnat odvoz na letiště. Říkalo se jim taxíky. Jenže v roce 2008 jste nemohli přivolat taxíka jednoduše několika kliknutími na svém chytrém telefonu. A když se vám konečně povedlo někoho odchytit, určitě to nebyl Pepa čekající na obrubníku, až mu naskočíte do jeho neoznačené Hondy. Taxikáři bývali osobnosti. Museli jste platit v hotovosti a nechat jim tuzér. Uber se svou hladce fungující aplikací a propojenou flotilou vozů tomu všemu učinil přítrž. I když… spropitné je vlastně zpátky.

Bitcoin

Kryptoměny – bylo v roce 2008 vůbec nějaké podobné slovo? Přišly do našich životů před necelou dekádou a tato digitální měna si pomalu vyšlapala cestičku do našich srdcí i virtuálních peněženek. Koncem roku 2017 bylo totiž v oběhu více než 243 miliard dolarů v Bitcoinech. Zatím není jisté, k čemu jsou dobré, u McDonalda je totiž pořád ještě neberou. Vězte však, že je Pepa z Uberu možná bude brzy akceptovat.

Instagram

Pro technologické pokroky minulých deseti let není nic typičtějšího než aplikace, pomocí kterých se sdílí fotografie, jako je třeba Instagram. Dosud pochopitelně někteří lidí tvrdí, že selfíčka milující instagrameři jsou v rámci evoluce spíše krokem zpět. Instagram byl v roce 2010 představen pro Apple a o dva roky později pro Android. Využívají jej stovky milionů uživatelů měsíčně, kteří sdíleli přes 95 milionů fotek (a videí) denně. Od roku 2010 instagrameři uploadovali více než 40 miliard fotek.

Selfie tyčka

Dobrá, možná že je právě toto zařízení krokem zpátky ve vývoji lidstva. Přístroje na držení fotoaparátů a kamer jsou tu samozřejmě déle než deset let. Od příchodu chytrých telefonů s předními kamerami a s ohledem na délkové omezení lidské paže a naši základní potřebu pořizovat a uploadovat selfíčka (kde byla před deseti lety?) se stala selfie tyč odpovědí na problém, který jsme nikdy předtím neměli. Selfie tyčka dosáhla svého vrcholu, když byla v roce 2014 jmenována deníkem Times jedním z 25 nejlepších vynálezů toho roku.

Spotify

Dalším nováčkem, který vznikl díky internetu, je Spotify – software na hudební streaming, kterého využívá až 140 milionů uživatelů měsíčně. Ti vytváří a vzájemně vyměňují playlisty z knihoven obsahujících přes 30 milionů písní (Obamův Bílý dům byl vyhlášený svými playlisty). Spotify byl spouštěn v roce 2008 a pokud vám nevadí sem tam nějaká reklama, tak je zdarma. Jestli se jich chcete zbavit, zaplatíte 9,99 dolarů měsíčně. Můžete si také stahovat skladby, které oceníte při off-line poslechu. Je to zkrátka gigantický jukebox pro lidi, co poslouchají hudbu přes svůj smartphone.

„Wake“

Je rok 2018 a pokud nejste ještě stále „vzhůru“, pak nemáte šanci. Když se nad tím zamyslíme, slovní spojení „být vzhůru“ už dávno nevyjadřuje jen opak spaní. V temných časech roku 2007 nikdo nevěděl, co znamená být vzhůru. Naštěstí v roce 2008 začali zkušení slovotvůrci ze spolku Merriam-Webster pozorovat tyto jevy a slovo „wake“ si našlo cestu do jejich velké knihy (to je něco jako váš smartphone, jen má místo displeje papír), a tak se stalo oficiální součástí lexikonu. Pokud stále nevíte, co v dnešní době slovo „wake“ znamená, pak je načase vylézt z ulity.

Airbnb

Dalším vítězem na poli sdílené ekonomky je Airbnb. Od svého vzniku v roce 2008 rozvířil vody hotelového průmyslu podobně, jako Uber narušil podnikání taxikářů. Aplikace a webové stránky Airbnb propojily peněz chtivé majitele volných prostorů („Ten pokoj nad garáží? Skvělé!“) s cestovali, kteří neholdují hotelům. Airbnb nabízí ubytování ve více než 65 000 městech v 191 zemích světa; přechodný domov díky němu našlo již 200 milionů lidí. Jak jsme vůbec kdy mohli cestovat bez Airbnb?

Snapchat

Existence internetu čítá více než deset let a bude s námi ještě mnohem déle. Do té doby nám bude vylepšovat život vynálezy, jako je Snapchat. Jedná se o aplikaci pro tajemné zasílání zpráv (obrázky či videa po nějakém čase zmizí). Snapchat je s námi od roku 2011 a jeho ikona přátelského ducha byla mezi teenagery velice populární, nemluvě o možnosti posílání odvážných fotek (znáte to, žádné důkazy). Snapchat se stále může pochlubit více než 170 miliony uživatelů denně.

Tesla

Elon Musk pravděpodobně snil v Jihoafrické republice o výrobě neuvěřitelně skvělých a rychlých aut už před 40 lety jako malý chlapec. V roce 2008 pak uvedl na trh Tesla Roadster – elektro vůz, který navždy změnil automobilový průmysl. Roadster byl následován dalšími futuristicky vypadajícími Teslami a v současné době každý výrobce automobilů na Zemi směřuje k elektro budoucnosti. Společnost je také lídrem v oblasti technologií autonomního řízení. Držte se sedadel, vjíždíme do další dekády.

iPad

Technologický skvost iPhone je mnohem starší, v roce 2010 však Apple otřásl světem, když mu představil iPhone na steroidech – iPad. Je to tablet, který přenese sílu desktopového počítače do vašich obývacích pokojů (nebo do auta). Nebyl to první ani poslední tablet, ale měl obrovský vliv. Prodeje se o něco snížily v důsledku vlivu stále chytřejších smartphonů. Ale iPad žije dál. Apple jich prodal přes 10,3 milionu jen ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Zdroj: howstuffworks.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.