Deset zapomenutých stránek, které kdysi vládly internetu

Závan nostalgie?

Internet nám umožňuje komunikovat se svou rodinou a přáteli nehledě na to, kde zrovna jsou. Díky němu můžeme v Call od Duty střílet každého, kdo se pohne, a samozřejmě můžeme navštěvovat denně T3.com, web s obrovským množstvím technologického, vědeckého a zábavného obsahu. Jednoduše řečeno, internet je líbivější, rychlejší a profesionálnější než kdykoliv dřív.

Ale nebýval takový vždycky – jeho základní struktura se radikálně změnila. Dnes vládnou internetu Google, Facebook, YouTube, Wikipedia a Twitter, jejichž weby nasávají miliardy návštěv denně. Když přetočíte hodiny o patnáct let nazpět, tyto stránky ještě nebyly ani na houbách a internet naopak ovládali poměrně odlišní vladaři. T3.com vyhlásil největší a nejpopulárnější weby, které před dávnými časy ovládaly internet.

Geocities

Tenkrát to byl obrovský projekt. Svého času třetí nejoblíbenější web, který byl navštěvovaný komunitou z celého světa. Poprvé byl spuštěn v roce 1994 a on-line tvorba webových stránek tenkrát neměla zrovna masivní dopad. Ale když byl v roce 1999 získán společností Yahoo, došlo k shebang explozi. Původní myšlenkou bylo, aby zde uživatelé vytvářeli své webové stránky a přidělovali je k městům v reálném světě, která by sdružovala stejné téma nebo průmysl. Například stránky zaměřující se na zábavu a film by byly soustředěné v okolí Hollywoodu. Yahoo brzy od této myšlenky upustil ve prospěch URL na míru a zbytek, jak se říká, je historie.

AltaVista

Pamatujete si, když měly vyhledávače žně? To bylo ještě před tím, než Google všechno skoupil a v našich myslích nahradil slovo „vyhledat“ slovem „googlit“. V těch temných časech byl web plný vyhledávačů, které se hrdinně potýkaly s naší přelétavou potřebou rychle najít nějaké triviální informace. Nebo nejbližší místo, kde prodávají asijské nudle. Spolu s Lycos a Ask Jeeves tu byl AltaVista. Když byl vyhledávač poprvé uveden do provozu, byl jedním z nejrychlejších a nabízel rozsáhlé vyhledávání. Ani to jej však nezachránilo před nevyhnutelným vzestupem velkého G.

MySpace

Stejně jako několik dalších webů na tomto seznamu je MySpace stále naživu. Není pochyb, že má vlastní prosperující (malou) komunitu, ale není to nic ve srovnání s tím, co se dělo kolem roku 2005. Tenkrát byl každý na MySpace! Vzpomínáte na to pozadí, kvůli kterému naše oči ronily krvavé slzy (a nebylo kvůli němu možné cokoliv přečíst) a na tu píseň, kterou jsme nenáviděli, protože automaticky hrála pokaždé, když jste aktualizovali stránku? MySpace byl jednou z prvních skutečně populárních sociálních sítí, díky níž bylo mnohem snazší zapamatovat si jména lidí, které jste minulou noc potkali na univerzitní party.

AOL

Společnost American Online začala fungovat jako on-line služba pro Atari 2600 na počátku 90. let. To bylo ještě před tím, než se AOL vyvinulo do všehoschopného zvířete, které zasahuje do všech oblastí; od herních serverů až po vzdělávací služby, ve Spojených státech i mimo ně. Zdálo se, že každý měl doma jeden z těch AOL disků v kartonovém pouzdru. V dnešní době je AOL multimediálním gigantem, který vydělává peníze díky investicím do on-line webů jako Engadget a The Huffington Post.

TV.com

Ještě před tím, než se ve velkém rozjelo TV streamování, byli lidé posedlí svými oblíbenými televizními pořady a potřebovali svou znepokojující lásku někde sdílet s ostatními. Odpovědí byl web TV.com, který se zařadil na seznam stránek, které jste museli navštěvovat každý den, protože jste zkrátka potřebovali někomu říct o té epizodě seriálu 24 hodin, kterou jste zrovna zhlédli. Je zajímavé, že tato stránka byla (a stále ještě je) vlastněna rozsáhlou americkou vysílací sítí CBS, která umožňuje divákům i nyní sledovat oblíbené televizní pořady a sdílet svou lásku se stále věrnou komunitou.

LiveJournal

V roce 1999 předešel LiveJournal svou dobu. Byl kombinací základních principů sociální sítě a blogovací platformy; LiveJournal sloužil uživatelům ke zveřejňování jejich myšlenek, básní, písní a příběhů v celosvětovém měřítku. Jako jedno z prvních sociálních médií implementoval nápad seznamu přátel, čímž nabídl uživatelům několik různých způsobů propojení se s ostatními a sdílení obsahu. Nakonec byla zavedena i prémiová (placená) verze s přidanými funkcemi, ale my všichni jsme samozřejmě milovali tu bezplatnou verzi. Dlouho před tím, než přišel Blogger či WordPress, tomu všemu vládl LiveJournal.

RuneScape

Hra RuneScape od svého uvedení v roce 2001 ukradla mnoho srdcí a lidského času. S ohledem na to, že je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejrozsáhlejší bezplatná MMORPG, určitě máte představu, jak populární hrou RuneScape bývala. Jedna z prvních prohlížečových her využívala Javu a formy 3D renderingu. Představila obrovský fantasy svět, který jste mohli objevovat a který sloužil jako předchůdce World of Warcraft. Skutečnost, že hra neměla příběhovou linii, jí rozhodně neublížila. Myšlenka hráčských příběhů z ní udělala jeden z prvních (a skvělých) on-line zabijáků času.

Napster

Vzestup MP3. Jaké báječné časy to bývaly, když jsme procházeli uličkami obchodů s hudbou (pamatujete je?), kde byla na vysokých regálech vystavena CD. Pro ty, kdo nezískávali svou oblíbenou hudbu ilegálně přes všechny ty darebácké P2P weby (ehm, Kazaa), byl Napster první opravdovou MP3 on-line službou. Snad ještě o něco víc jej proslavilo, že se s ním pokusila soudit Metallica (protože Napster vlastně také začínal jako jeden z těch zlotřilých P2P webů). Pak se proměnil na hudební obchod, který chvíli konkuroval iTunes a nakonec byl skoupen společností Roxio.

Digg

Před nástupem Redditu měli klávesoví závisláci jiné způsoby, jak se dostat k nejzajímavějším (a naprosto zbytečným) bitům informací z celého webu: Digg. Původně byl spuštěn v roce 2004, jeho myšlenkou bylo vydolovat z webu to, co se člověku líbilo a pohřbít věci, které člověk neměl rád. Na webu bylo provozováno fórum, kde se sdílela ta nejpopulárnější virální videa, obrázky a obsah, který byl každodenním chlebem internetu. Existuje dodnes, ale řada odkupů, odchodů a redesignů jej zanechala ve stínu jeho bývalého já.

Newgrounds

Ještě v dávných dobách, kdy byl Flash u kormidla a poskytoval jediný způsob zábavy v práci, kde jste seděli u stolu a měli se soustředit na svůj ICT úkol, existovala Mekka po všechny podivné věci – Newgrounds. V raných 90. letech začal web jako fanzine a vyrostl do podoby, kde umělci a komici produkovali svůj vlastní obsah s využitím všeho možného – od Flash přes Microsoft Excel, aby vytvořili ta nejbizarnější videa a hry, které jste hráli buď v obědové pauze nebo ve tři ráno. To je ta doba, kdy se dostanete přes všechno porno a pokerové svlékací hry. Tak to byl web Newgrounds.

Zdroj: t3.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.