Devět nejžádanějších programovacích jazyků roku 2016

Projděte si seznam těch aktuálně nejatraktivnějších programovacích jazyků z hlediska uplatnění se na dobře placené pozici.

Mnohé z těch nejlukrativnějších pracovních pozic současnosti se týkají práce v IT a k jejich vykonávání jsou nezbytné programátorské dovednosti. Pokud se chcete rychle vyšvihnout v dynamickém a progresivním odvětví, projděte si seznam těch aktuálně nejatraktivnějších programovacích jazyků z hlediska uplatnění se na dobře placené pozici.

Nejde o univerzální a vyčerpávající výčet, ale spíš o orientační přehled, vycházející z aktuálních nabídek práce. Které programovací jazyky tedy zaměstnavatelé v současné době nejvíce vyžadují?

SQL

Vrchní příčku opanoval SQL, jazyk, který je používán pro práci s daty v relačních databázích. Není se čemu divit, s databázovými technologiemi, jako jsou MySQL, PostgreSQL nebo Microsoft SQL Server pracují velké firmy, malé podniky, nemocnice, banky i školy. Jenže SQL se týká prakticky nás všech – například všechna zařízení s Androidem a iPhony pracují s relačním databázovým systémem SQLite, ale mnoho mobilních aplikací od Googlu, Skypu nebo DropBoxu používá přímo SQL.

Java

Dvojkou na seznamu je Java, jazyk, který oslavil už dvacet let existence. O jeho vlivu hovoří jasně čísla – Javu používá na 9 milionů vývojářů a jede na 7 miliardách zařízení po celém světě. Java se například používá na vývoj nativních aplikací pro Android. Mezi výhody Javy patří její čitelnost a jednoduchost. Dalším prvkem, který Javě zajišťuje oblibu, je dlouhodobá kompatibilita, díky které je zaručeno, že její starší aplikace pojedou i v budoucnu.

JavaScript

Mocný scriptovací jazyk, který se už léta používá k „okořenění“ webových stránek, jelikož umožňuje vytvářet interaktivní prvky, jako jsou pop-up okna, formuláře nebo s ním lze vytvořit jednoduchou hru. Slouží jako základ Node.js. JavaScript je také vestavěný ve všech hlavních prohlížečích, včetně IE, Firefoxu a Safari. JavaScriptové prvky prostě najdete téměř na každé webové stránce.

C#

Programovací jazyk „sí-šarp“, který spatřil světlo světa v roce 2000, pochází z dílny Microsoftu a je určen například pro širokou škálu enterprise aplikací, které běží na .NET Frameworku. Objektově orientované C# je založeno na C++ a Javě, využívá se nejčastěji k databázovým programům, webovým doplňkům, formulářům, ale také ke tvorbě aplikací pro mobilní zařízení.

C++

Jazyk C++ patří mezi takzvané hybridní programovací jazyky, znamená to, že podporuje více programovacích paradigmat, tedy nejen objektově orientované programování, ale také procedurální programování a generické programování. C++ je potomkem dřívějšího „céčka“, vznikl v roce 1983 v Bellových laboratořích, jeho duchovním otcem je Bjarne Stroustrup.

Python

Python vešel ve známost coby univerzální programovací jazyk. Jméno si vypůjčil z názvu britské komediální skupiny Monty Python, údajně je práce s ním zábava! Python je hybridním jazykem, podporuje různá scriptovací paradigmata. Kód programu v Pythonu je krátký a vyznačuje se dobrou čitelností. Také proto se Python označuje jako ideální jazyk pro začátečníky. Python v tomto ohledu dokonce porazil Javu a je nabízen v úvodních kurzech programování na mnoha prestižních univerzitách. Python je navzdory své jednoduchosti ale také efektivním scriptovacím jazykem, pro své weby jej využívá například PBS, NASA a Reddit.

PHP

Scriptovací „péhápéčko“ původně ani programovacím jazykem být nemělo, šlo o sadu nástrojů, které vytvořil Rasmus Lerdorf, aby si usnadnil údržbu webu. V současné podobě je PHP určené především pro programování dynamických internetových stránek a webových aplikací v HTML, XHTML či WML. PHP se ale také využívá k tvorbě konzolových a desktopových aplikací. Pro desktopové použití je k dispozici dokonce kompilovaná forma jazyka. PHP je nejrozšířenějším jazykem pro web a jsou v něm napsány i takové projekty, jako je Wikipedia a Facebook, který jede na PHP transformovaném do C++.

Ruby on Rails

Ruby je podobně jako Java nebo „céčko“ univerzální programovací jazyk, ale nejznámější je jeho využití v oblasti programování webu. Ruby on Rails má hodně zajímavých vlastností, především se díky aktivní komunitě rychlého rozvíjí, není zapotřebí tolik kódování a k dispozici je pro něj celá řada knihoven třetích stran. Kde se můžete s Ruby on Rails setkat? Tak například Hulu, Twitter, Github a Living Social používají Ruby on Rails alespoň pro jednu ze svých webových aplikací.

iOS/Swift

V roce 2014 představil svůj vlastní programovací jazyk také Apple. Výsledkem je Swift – programovací jazyk přímo určený pro iOS a OS X, který vývojářům přináší příslib tvorby těch pravých „killer apps“. Při bližším pohledu zjistíte, že ve Swiftu využijete zkušenosti z vývoje v C++ a Objective-C. O Swift už se zajímají společnosti jako American Airlines, LinkedIn nebo Duolingo, ale teprve čas ukáže, jak se tento jazyk vyvine a rozšíří.

Každý jazyk má svá specifika, výhody i slabá místa. Programátoři většinou u jednoho programovacího jazyka nezůstanou a během své kariéry se vyvíjejí stejně jako celé IT. S programováním není nikdy pozdě začít, vedle nabídky různých školení a kurzů existuje poměrně vyčerpávající nabídka materiálů volně dostupných na webu – od detailních popisů přes video tutorialy a interaktivní webová prostředí, která vás krůček po krůčku provedou syntaxí a tvorbou kódu. Mějte avšak na paměti, že ani ti nejšpičkovější programátoři si ve výsledku nevystačí jen s tím, že umí bravurně programovat.

Zdroj: codingdojo.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.