Devět odboček, kterým by se měl začínající digitální nomád vyhnout

Můžete tisíckrát googlit „jak se stát digitálním nomádem“, ale zkušenost je ten nejlepší učitel.

Zkušení digitální nomádi dali hlavy dohromady a sepsali začátečnické chyby, které udělali na své cestě k nomádství, případně chyby, které často vídají u nomádů-nováčků. Ušetřete si čas, peníze a stres. Zamyslete se nad následujícími body a možná se z nich poučíte ještě z pohodlí a bezpečí domova.

Život není jako fotky z Instagramu

Instagramové účty digitálních nomádů se plní nádhernými fotkami, které svými barvami a obsahem křičí do světa, že nomádský lifestyle je zábavný, jednoduchý a skvělý za všech okolností. Ve skutečnosti existuje plno úskalí, kterým musí digitální nomádi dříve nebo později čelit:

Osamělost: Jedna z nejdiskutovanějších a nejčastějších výzev, se kterou se každý nomád setká.

Balanc: Není snadné najít rovnováhu mezi prací, cestováním, novými přáteli a starými přáteli, zatímco při tom všem ještě chcete objevovat novou zemi.

Přemíra stimulů: Neustálé přizpůsobování se nové zemi, novému jídlu, novým kulturám a novým přátelům vás může ochromit. Člověk se cítí neustále ve střehu, aniž by měl příležitost si psychicky odpočinout.

Výzvy běžného života: Problémy každodenního života se vám nevyhnou jen proto, že zrovna cestujete. Všechno vás dožene. Můžete ztratit svou práci nebo klienta, který je pro vás hlavním zdrojem příjmů. Natožpak, když musíte na cestách čelit ztrátě či smrti někoho blízkého.

Velké životní události vás míjejí: Ať už jsou to svatby vašich přátel, narození jejich dětí, vašich bratranců či sestřenic – dobré i špatné zprávy – často se stane, že zmeškáte důležité události, které se odehrávají u vás doma, zatímco jste na cestách. A platí to i obráceně – ne vždycky jste v kontaktu s rodinou, když je zrovna potřebujete. Když máte chřipku, tak vám nikdo neuvaří čaj.

Bez lhůt a cílů ani nezačínejte

Digitální nomádi pracují na dálku a sami jsou zodpovědní za to, že si udělají čas na svou práci. Není tu nikdo, kdo by to udělal za ně. Sami se rozhodujete, kdy a kde budete pracovat. Pokud si včas neurčíte své cíle a lhůty, může se stát, že si budete měsíc cestovat křížem krážem a nedosáhnete ničeho. Proto je vhodné si každý týden určit seznam cílů a úkolů, které chcete splnit.

Klienti jsou důležití

Pokud jste freelancer, dobře víte, že vybudování spolehlivé klientely stojí čas. Čím dříve začnete shánět zákazníky, tím lépe. Odejdete z práce a budete mít třeba jen měsíc do doby, než sednete na letadlo. Musíte najít nové bydlení pro svou kočku, rozloučit se s přáteli i rodinou, ale ze všeho nejdůležitější je, abyste si našli první klienty. V opačném případě můžete po dvou měsících v Asii zjistit, že se vaše konto tenčí a ze snu o digitálním nomádství toho moc nezbývá.

Nepodceňujte se

Nejhorší, co můžete jako začínající freelancer udělat, je podcenit svou práci. Myslíte si, že když nabídnete dobrou práci za nízkou cenu, klienti se jen pohrnou. Ale opak je pravdou. Brzy budete deprimováni, že za skvělý výkon dostáváte málo a k vyšším částkám povede strmá cesta. Lidé si také spojují levné věci s horší kvalitou. Nebojte se proto určit odpovídající cenu.

Nezapomeňte věci, které se těžko shání

Je nasnadě si myslet, že si sbalíte jen lehké a základní věci a ostatní, že seženete na místě. Některé zboží však může být těžko k dostání nebo může být mnohem dražší, než kdybyste jej koupili doma. Než vyrazíte, zkontrolujte si následující položky:

Oblečení a boty: V Asii se vám může stát, že velikosti budou menší, než byste zrovna potřebovali. Dámské boty č. 8? Nedostatkové zboží.

Platební karty: Buďte připraveni na to, že během cestování může dojít ke ztrátě vaší platební karty. Tato situace se bez druhé platební karty (schované v nejšpinavější ponožce na dně kufru) může změnit v noční můru.

Toaletní potřeby: Když dvě země vyrábějí totéž, nemusí to být totéž. Liší se kvalita nebo složení, proto si mnoho digitálních nomádů vozí věci jako deodorant, sprej proti komárům, kontaktní čočky či opalovací krém z domova. Předejdete tím zbytečnému nepohodlí.

Dámské toaletní potřeby: Kapitola sama o sobě. Ženy, naberte si vložek, co unesete (nebo přejděte na menstruační kalíšek, dokud máte na vybranou). Brzy budete odkázány na to, co vám supermarket v dané zemi nabídne. A to nebývá úsměvná situace.

Léky: Před odjezdem si projděte lékárničku. Léky proti alergii, něco na průjem, Ibuprofen, to jsou léky, které může být těžké sehnat v zahraničí. Některé léky jsou k dostání pouze na předpis a jiné jsou třeba nelegální.

Mezinárodní řidičský průkaz: Stojí pár korun a může vás dostat z problémů. Můžete jej využít při objevování nějaké země na skútru nebo při víkendovém výletě autem. Bohužel se často stává, že úplatní policisté čekají na sebemenší chybu, aby si řekli o vaše doklady a vytáhli z vás nějaký ten dolar – proto je důležité, abyste měli všechny doklady v pořádku. S mezinárodním řidičákem jste krytí. Před nehodou na Bali nebo v Thajsku vás ale neochrání, takže dbejte všech možných (i nemožných) silničních pravidel a za každou cenu noste helmu. 

Rozdíl mezi „internetem“ a „kvalitním internetem“

Cestování vás naučí, že se kvalita internetu liší napříč různými zeměmi. Pokud třeba na Airbnb slibují internet na pokoji, ne vždycky to znamená spolehlivý a kvalitní internet. Může často padat a být stejně pomalý jako za dob vytáčení. Zkontrolujte si podmínky poskytovatelů internetu, kdybyste se náhodou připojovali ke svému telefonu na hotspot, aby vám uprostřed Skype konference nedošla data.

Jak si zajistit kvalitní a spolehlivý internet?

Poptejte se kolem: Udělejte si rešerši a zeptejte se zkušenějších digitálních nomádů, třeba vám dají tipy, kde začít.

Testy rychlosti připojení: Požádejte majitele pronajímaného pokoje nebo zaměstnance hotelů, aby vám poslali výsledky testů připojení před tím, než dorazíte na místo. Pokud potřebujete srovnání, zjistěte, jakou rychlost máte nyní, to vám napoví. Minimální rychlost internetu pro základní práci by měla být 4 Mbps download, zatímco vývojáři budou potřebovat samozřejmě mnohem lepší internet.

Starý dobrý hotspot: Mějte hotspot vždy jako zálohu, když se něco stane s vaším hlavním zdrojem připojení, může vás zachránit. Samozřejmě nefunguje všude.

Coworkingová centra: Nejlepší a nejspolehlivější volbou je pracovat z místních coworkingových center.

Plýtvání časem

Je nezbytné si dobře promyslet, kolik času věnovat práci, cestování, odpočinku atd. A pak si v klidu užívat všeho dosytosti.

Prázdniny. Jako digitální nomád budete pracovat hodně a často, ale někdy člověk potřebuje pauzu jako všichni ostatní. Může být těžké „vzít si dovolenou“. Ale jen proto, že pracujete v překrásné lokalitě neznamená, že si nezasloužíte trochu toho odpočinku.

Nebuďte na sebe příliš tvrdí

A když teprve začínáte, musíte si dopřát nějaký čas na aklimatizaci. Je to nový životní styl! Zvolte si své vlastní tempo a najděte způsob práce, který vám vyhovuje. Koneckonců by to měla být příjemná změna!

Vlastní cesta

Každý člověk bude prožívat život na cestách svým vlastním unikátním způsobem. Je důležité zůstat tím, kým jste, a dělat to, co chcete. Pokud jste digitální nomád a chcete cestovat po světě, nenechte se příliš ovlivnit názory ostatních, co si myslí o konkrétním městě, zemi nebo kultuře. Každý to vnímá jinak a pokud se rozhodnete navštívit nějaké místo, prostě tam jeďte. Žijte tam. Zažijte něco nového a udělejte si na to vlastní názor.

Díky životnímu stylu digitálního nomáda budete růst, budete se učit a měnit způsobem, jakým jste si to dříve ani nedovedli představit. Váš život rozhodně bude jedno velké dobrodružství. Užívejte si to a pamatujte si, že cestování není odměna za práci, ale je to vzdělání pro život.

Zdroj: TheRemoteNomad

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.