Jsem digitální nomád. A jaké máš problémy ty?

Sedm problémů, se kterými se typičtí nomádi potýkají.

Než si sbalíte svých pár švestek, počítač polepený oblíbenými samolepkami, pas a náhradní pas, na chvíli se zamyslete. Jaké jsou největší výzvy a co riskujete, když si vážně zahráváte s myšlenkou o digitálním nomádství?

Podnikatelský záměr

Úspěšným digitálním nomádem můžete být zpravidla jen v případě, že jste výjimeční v tom, co děláte. Když dojde na freelancing a lifestyle digitálního nomáda, konkurence je všude. Také vaše pověst vás bude všude provázet. Musíte být opatrní, abyste si získali a zachovali dobrou reputaci a rozvíjeli dobré vztahy se zákazníky. S tím souvisí samozřejmě i to, že jim nabídnete modré z nebe.

Problémy s finanční nejistotou

Mnoho digitálních nomádů a freelancerů vydělává stylem „všechno nebo nic“. Některé měsíce budou skvělé a na účtě vám přistanou tisíce dolarů. Jiné budou naopak žalostné a utažení opasku bude nezbytné. Nejlepším způsobem, jak se s těmito skoky vyrovnat, je začít si co nejdříve spořit. Omezíte tím stres a úzkost a nebudete muset žít podle rčení „z ruky do huby“.

Mnoho klientů s mnoha požadavky

Zákazníci a klienti budou vyžadovat vaši pozornost. Být s nimi zadobře a umět s nimi jednat je základním stavebním kamenem pro každého nomáda a freelancera. To obnáší dodržování lhůt, profesionální a slušné jednání i proaktivní komunikaci. Odpovídejte na dotazy rychle a efektivně, abyste se vyhnuli negativnímu dopadu na vaši pověst.

Flexibilita ve všem, co děláte

Mít úspěšný podnik je hlavně o flexibilitě. Schopnost pracovat odkudkoliv, dodat cokoliv, co váš klient zrovna potřebuje. Pružně reagovat na všechny požadavky a žádosti, na mnohonásobné deadliny a vystresované zákazníky. Měli byste být schopni administrativně zajistit, aby vám nic důležitého neproklouzlo mezi prsty.

Každodenní pozornost věnovaná úkolům a lhůtám

Když jste digitálním nomádem na cestách, může pro vás být lákavé vydat se s ostatními cestovateli na výlet po čajovníkových plantážích, nebo jít s kamarády prozkoumat místní farmářský trh. S touhou objevovat a cestovat, i se všemi těmi lákadly na dosah ruky, to pro vás může být velká výzva – soustředit se na práci, kterou musíte dokončit v daném termínu.

Pomalý internet, fronty na ranní kávu a jiné strasti

Jako digitální nomádi musíte pracovat v odlehlých místech, bez ohledu na pracovní podmínky. Některé země nebo města mívají výpadky proudu nebo internetu, nebo nebude ve vašich silách objevit vhodné co-workingové prostory, případně coffee shop s dobrou wi-fi. Jednoduše prostor, kde se dá v klidu pracovat. Staňte se členem Nomad List a snadno najdete kvalitní pracovní prostředí a města se spolehlivým internetovým připojením. To vám napomůže nejen k vnitřnímu klidu, ale i k tomu, že dokončíte svou práci bez zbytečného stresu.

Život a práce v izolaci

Bezpočet nomádů, kteří si tento život vyzkoušeli, si stěžovalo na to, jak izolovaní si někdy připadali. Neustále cestovali na nová místa, kde neměli žádné sociální vazby, přátele, ani komunitu. O to všechno přicházíte, když nezůstanete na jednom místě delší dobu. Existují co-workingové projekty, které se snaží vypořádat s tímto problémem tak, že sdružují komunity nomádů po celém světě.

Zdroj: incfile.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.