Facebookový status vás může připravit o práci

Všem zaměstnancům na vědomost se dává, že Facebook není synonymem soukromí.

Nedávné rozhodnutí v Kanadě stanovilo precedent týkající se nespokojených zaměstnanců – na sociálních sítích jako je Facebook by měli svůj jazyk držet na uzdě, v opačném případě budou čelit následkům a mohou být propuštěni.

Dva pracovníci z Britské Kolumbie byli propuštěni kvůli útočnému a zastrašujícímu facebookovému statusu, mířenému na jejich manažera, ve kterém ventilovali své frustrace a pracovní křivdy. Tento status byl dostupný pro více než 475 lidí včetně samotného manažera. Texty byly extrémně nesnášenlivé, homofobní a hovořilo se v nich o pobodání (nejmenované) osoby do obličeje.

Manažer vedl záznamy o updatování statusu od 27. srpna až do 6. října, kdy dostali zaměstnanci výpověď.

Odbory (The United Food and Commercial Workers International Union) neúspěšně argumentovaly tím, že vedení nepřijalo nápravná opatření a vědomě nechalo pracovníky zajít dál.

Rada Britské Kolumbie pro pracovní vztahy rozhodla, že společnost West Coast Mazda měla důvod k propuštění zaměstnanců, citované komentáře vedly k neposlušnosti a nepřátelskému pracovnímu prostředí.

Mantra odříkávaná mnohými facebookovými uživateli „Říkej co chceš, dělej co chceš.“ byla tímto rozhodnutím zpochybněna. Facebook již nebude součástí našeho každodenního pracovního života.

Je důležité si uvědomit měnící se zákony o ochraně soukromí, které posilují práva zaměstnavatele mít pod kontrolou to, co zaměstnanec říká na sociálních sítích a veřejných fórech. Pokud to nevezmeme v potaz včas, další hlava na špalku by mohla být ta naše.

Stačí rychlý pohled na statistiky Facebooku, abyste zjistili, že existuje pouze úzká hranice mezi veřejným a soukromým. Tato sociální aplikace se změnila ve skutečné kolektivní nevědomí. V prostředí okamžité dostupnosti se pomluvy šíří jako houby po dešti. Dalo se očekávat, že podobná situace dříve či později nastane a bude mít dopad na všechny facebookové uživatele.

Nezapomeňte, že nezáleží na tom, kdy posíláte své příspěvky, zdali je to během pracovní doby nebo ve vašem volnu. Není důležité ani, zdali je vkládáte ze svého vlastního počítače nebo z firemního notebooku.

Doporučujeme diplomatický přístup. Ochrana soukromí na facebookovém účtu nestačí, proto se budete muset zdržet veškerých negativních komentářů, které by mohly být využité proti vám. Pokud by došlo na soud, je totiž pravděpodobné, že by váš zaměstnavatel vyšel jako vítěz.

Zdroj: Monster.ca

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.