Fenomén: Apple ztrácí cestu, v dohledu žádný Steve Jobs

I přes úspěch společnosti v 80. letech s Apple II a Macintosh počítači se Apple v roce 1997 ocitl ve slepé uličce. Z firmy doslova krvácely peníze. Souhrn za poslední čtvrtletí roku 1997 ukázal, že se prodeje Applu meziročně snížily o 30 %. Nabízel zkrátka až moc produktů – několik verzí Macintoshe, jenže zákazníci nechápali, čím se liší a společnost to nebyla schopna srozumitelně komunikovat. Akcionáři viděli problém ve vedení. Applu prostě chyběl směr.

Bylo to šílené,“ popisuje situaci Phil Schiller, který tehdy pracoval u Macromedia, teď u Applu na vedoucí pozici marketingu. „Spousta produktů, většina z nich byla k ničemu, lidé byli demotivovaní a nevěděli, co dělají. To ale změnil návrat Jobse. V září roku 1997 Jobs utnul 70 % produktů Applu a odstřihl vedlejší, jako tiskárny a servery. Tato změna strategie prakticky zachránila Apple. Samozřejmě, odpis tolika produktů a odvětví zapříčinil to, že 3 000 lidí přišly o práci, ale účel světí prostředky, a když se kácí les, tak létají třísky. V nadcházejícím lednu tak mohl Jobs oznámit první čtvrtletí, kdy byla firma v zisku; na rozdíl od několika předchozích let.

steve-jobs-in-memoriam-vector_74709

 

Změna se vyplatila. Návrat Steva Jobse do Applu měl pozitivní vliv napříč společností. Cíl byl jasný – pracovat jen na pár produktech a vyšperkovat a vyladit je, jak to jen půjde.

Jobs a Jony Ive, hlava týmu designerů v Applu, si zakládali na minimalismu. Produkty jako iPod, iPhone a iPad následně všechny ohromily a změnily svět. Z Applu se stala ta nejcennější značka na světě.

Kde je Apple teď?

Je to pět let, co uplynulo od smrti Steva Jobse, a proslýchá se, že Ive je na odchodu z Applu. Když se podíváme na to, co se Applu v roce 2016 podařilo, jsou obavy namístě.

Dnes má Apple na trhu asi 46 modelů různých produktů, od mobilů k tabletům přes hodinky a počítače… A nejde zrovna o bezproblémové komodity. Každý nový produkt Applu má mouchy, které nelze přehlédnout.

Pár příkladů:

iPhone a kritických 30 % baterie

Mnoho uživatelů iPhonu 6 a iPhonu 6s si stěžuje na bug, který vypne telefon, i když je nabitý. Tento problém stále trvá a Apple ani nezjistil příčinu a ani ji oficiálně neoznámil. Apple už začal u některých modelů s výměnou baterie, ale jde jen o zlomek zařízení. Řešení je zatím v nedohlednu.

apple-1867461_1280

 

MacBook Pro

Životnost baterie je vždycky kámen úrazu. Apple slíbil desetihodinovou výdrž, ale realita je o 3 hodiny kratší. Nový model nemá ani SD slot ani MagSafe (pojistka proti vytržení napájecího kabelu) a navíc jeho cena vůbec neodpovídá výbavě, a to ani tehdy, přihlédneme-li k faktu, že jde o Apple.

AirPods

Bezdrátová sluchátka stojí o 4 000 korun více, než drátové. Navíc jsou skutečně ošklivé, nepraktické a lehce je ztratíte. Ve výsledku jsou mnohem lepší ty klasické drátové.

Apple Watch

Druhá generace, která vyšla v září, je až na pár maličkostí naprosto totožná s tou první. Přidanou hodnotou se stala voděodolnost a GPS. Ohyzdný interface, jež se těžko dá považovat za intuitivní, zůstal.

Apple TV

Dálkové ovládání je katastrofa. Miniaturní provedení (lehce se ztratí) a přehnaná citlivost touchscreenu. Velké množství tlačítek taky zrovna nepomáhá. Je opravdu záhada, jak je možné, že tento paskvil opravdu vyšel z továrny Applu.

Příliš donglů

Poslední iPhone potřebuje dongle k zapojení sluchátek (absence jacku). S MacBookem se rovnou ponoříte do „donglového pekla“: bez donglu nedostanete ani SD slot ani lightning konektory, o dalších nemluvě. Dongly jsou jen další věcí, kterou musíte nosit s sebou a můžete ji snadno ztratit.

Problém ale není jen v hardwaru Applu. To samé se odehrává ve sféře softwaru:

Siri

Apple odstartoval éru digitální asistentů v roce 2011 přidáním Siri do iPhonu 4S. Ale o pět let později je tato sekretářka už za zenitem a nemůže se rovnat s Google Assistant a Alexou od Amazonu. Řeč je hlavně o rozpoznání hlasu, poznávání a času odezvy. Tito konkurenti disponují i mnohem lepším AI. Skoro to vypadá, že dává Apple od Siri ruce pryč.

iCloud

Podobný náskok jako se Siri měl Apple i s iCloudem, který rovněž uvedl v roce 2011. Přestože má iCloud „jen“ ukládat souvisle data napříč všemi zařízeními, je interfejs matoucí a celá služba je poslední dobou nespolehlivá. Je potřeba zmínit také nedodělané featury jako iCloud Photo Library a iCloud Drive. Obojí lze jen obtížně používat a nálepku Applu si nezaslouží.

Apple Music

Apple opět nechal ambiciózní projekt usnout a ztratit se. Spotify zkrátka pořád v tomto odvětví vede.

iTunes

Otřesný chaotický interface.

App Store

Jedním slovem: bordel. Žádná personalizace – nemůžete očekávat doporučené aplikace na základě těch, které jste již stáhli. Jenom populární aplikace a ty vybrané od Applu. Chybí tedy nějaký užší kontakt s uživatelem a celý App Store je dost neosobní.

Upadající reklama

Marketing byl specialitou právě Jobse. Apple s jeho pomocí vytvořil ty nejvíc ikonické reklamní kampaně, jako reklama „1984“, „Think Different“ nebo spoty se siluetou iPodu. Ty novější ale už zapadly a nikdo si je ani nevybaví.

Za to může několik faktorů – nedostatek originality, humoru i stylu. Pravdou zůstává, že reklamy Applu již nevzbuzují tolik rozruchu, jako dřív.

apple-1835211_960_720

 

(Pro příklad: dvě poslední reklamy od Applu, jedna s Bradem Garretem jako frankensteinovým monstrem a druhá, 30 sekundový klip, ve kterém se MacBook Pro přirovnává k dalšímu významnému vynálezu hned vedle objevení gravitace, ohně a toaletního papíru – hezká sebereflexe.)

Možná současné projekty Applu trpí proto, že se vývoj soustředí jinam. Apple pracuje na malých brýlích schopných virtuální reality a automatickém řízení auta. Na obou projektech pracuje stovky lidí a oba jsou minimálně několik let od realizace.

Applu by opravdu prospělo, kdyby se zaměřil na zlepšení stávajících produktů. Apple se nedávno rozhodl „odříznout“ svou řadu routerů. To je dobrý krok. Chtělo by to víc takových. Apple by měl zvážit, které další produkty „zabije“, pokud není žádný další způsob, jak je upravit:

Apple Watch Edition

Dává smysl, když se vstupem na trh s novým produktem (Apple Watch) vytvoříte i dražší verzi, která má něco navíc. Jenže po dvou letech, kdy Apple Watch Edition má snad ty stejné funkce, jako „obyčejné“ Apple Watch, ale jen vypadají jinak? To je opravdu nesmysl, navíc zatěžovat designový tým, aby vymyslel nový vzhled hodinek, které jsou jinak vlastně úplně stejné, je ztráta času a peněz.

Projekt automatického řízení auta‚ Titan

Před lety dal CEO Applu Tim Cook zelenou k vytvoření elektrického auta, které bude umět jezdit úplně samo, ne nepodobné Modelu S od Tesla Motors. Poslední reporty ale ukázaly, že Apple uvázl na mrtvém bodě a navíc odešlo mnoho klíčových lidí, proto se Apple spokojil s vytvořením jen systému automatického řízení auta, tedy softwaru, díky kterému by řídilo samo auto. Možná by ale Applu prospělo, kdyby se zaměřil na své klíčové produkty. Možná potřebuje Project Titan nějaký čas, aby se Apple skutečně rozhodl, jak bude pokračovat. Bezpochyby je namístě, aby Apple zvážil opuštění této cesty, a to pro své vlastní dobro – přece jen má více ambicí v jiném odvětví, jako rozšířená/virtuální realita.

Dongly

Jistě vzpomínáte na časy, kdy Apple produkty opravdu fungovaly, samy o sobě, bez pomocí dalších featur, jako tyto pekelné káblíky. Prosíme Apple, ať se odprostí od tohoto vynálezu. To bude ten první a nejdůležitejší krok.

Určitě už nezjistíme, co by Steve Jobs řekl na současný křečovitý stav Applu. Jestli by souhlasil s AirPods nebo s dálkovým ovladačem Apple TV. Faktem zůstává, že Apple pracuje na mnoha projektech a zapomíná na ty nejdůležitější.

Zdroj: businessinsider.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.