Rozhovor s Filipem Kopeckým: V IT Zootu nám občas létají letadélka, máme i autíčka

V Zootu je kromě módy baví také IT.

IT oddělení v Zootu vede sympaťák Filip Kopecký, o kterém ostatní mluví jako o velkém motivátorovi, co dokáže každého nadchnout. Sám Filip si nemůže vynachválit kolektiv schopných a pohodových lidí, kteří podle něj stojí za úspěchem jednoho z největších módních e-shopů u nás.

filip_kopecky
Filip Kopecký

Prozraďte nám o IT v Zootu, čím vším se tu zabýváte?

Máme na starosti chod všech systémů a vůbec všechno, co souvisí s IT.  Zatímco historicky jsme některé služby outsourcovali, poslední dva roky už si všechno děláme sami. Tedy vše, co se týká infrastruktury, vývoje a datových analýz.

Kolik lidí se momentálně stará o IT v Zootu?

Za poslední rok jsme se hodně rozrostli. Před rokem jsme tu byli v pěti, šesti lidech, to se IT stalo „úzkým hrdlem“ celé společnosti, která rychle vyrostla – ze 150 lidí je nás najednou jednou tolik. Díky tomu jsme také museli začít posilovat IT, abychom byli schopni odbavovat veškeré požadavky. Aktuálně je nás v IT 25, jsme rozděleni do dvou vývojových týmů a máme také speciální týmy pro infrastrukturu a data. Je obecně těžší najímat ajťáky, než obsadit ostatní role ve firmě, takže v současné době stále hledáme další odborníky, kteří by se k nám připojili.

Koho aktuálně hledáte?

V podstatě pořád hledáme PHP programátory, hodí se nám také šikovní analytici, což je rovněž „nedostatkové zboží“.

Aktuální nabídku pracovních pozic v Zootu si můžete prohlédnout zde.

Vybíráte spíš juniory nebo hledáte zkušené a ostřílené specialisty?

Není to rozhodně kritérium, podle kterého bychom si kandidáty vybírali. Hledáme vedle odbornosti také určitou formu energie, chceme, aby nově příchozí byli podobná krevní skupina, jako jsme my. Dobří programátoři rádi spolupracují s dalšími schopnými programátory, prostě si musí navzájem sednout. Když někoho nabíráme, děláme takové „kolečko“, snažíme se každého seznámit s celým týmem, ukázat, kdo má co na starost, popovídat si. Důležité je, aby zafungovala chemie. Samozřejmě se u nás uplatní i velmi zkušení oborníci, pokud mají chuť se s námi o své znalosti podělit, my to jen uvítáme. Stejně tak u nás dáme prostor juniorním uchazečům, mají často svěží pohled a neotřelé nápady.

Jak byste popsal kolektiv IT v Zootu?

První, co mě napadne, je neformálnost. Vztahy napříč celým Zootem jsou velmi uvolněné. U nás v IT uvidíte třeba létat letadélka, jezdit autíčka. Když potřebujeme pozornost někoho z druhé strany místnosti, tak po něm vystřelíme nějaký projektil… (smích)

Druhá věc, která náš tým charakterizuje, je vůle a chuť si vzájemně pomáhat. Samozřejmě se různě provokujeme, ale když dojde na lámání chleba, tak je názorně vidět, jak soudržný celý tým je. Společně trávíme spoustu času, a to nejen v práci. Jezdíme na různé akce a rozumíme si i mimo Zoot.

Co ještě byste zmínil jako benefit práce v Zootu?

Největším benefitem je zdejší kolektiv. Samozřejmostí jsou určité firemní benefity, které už ani při pohovorech nezmiňuji, protože nejdůležitější jsou právě lidé. Proto i děláme zmíněné kolečko, aby kandidát viděl, jak to u nás chodí, podíval se na meetingy a udělal si představu, jak zde fungujeme, ať už procesně, tak i mimo firemní život. Spíš je těžší dostat lidi na pohovor, jakmile už s námi nějaký čas stráví, většinou i nastoupí.

Jak se promítá v IT to, že je Zoot módní e-shop?

Stále v IT převažují kluci, jestli je vidět, že jsme módní e-shop třeba na tom, jak se kluci oblékají, nebo zda to ovlivňuje jejich pohled na módní trendy, to si netroufám říct. (smích) Zajímavé ale je, že ve zbytku firmy převládají holky, takže je to tady určitě trochu jiné, je prostě znát, že jsme převážně dámská společnost.

Co vám přináší práce v Zootu?

Pro mě je nejdůležitější tým. Kvůli práci ráno vstávám a spolupráce s lidmi, kteří jsou na podobné vlně, mě hrozně baví a těší.

Jak relaxujete od Zootu? Tedy pokud vůbec máte čas relaxovat.

Práce se mi hodně prolíná s osobním životem, takže už to příliš nerozlišuji. Hodně sportuji, plavu, hraji squash, a to je asi největší relaxace. Mimochodem sportujeme i společně s ostatními ze Zootu, takže je všechno propojené.

Jak vidíte budoucnost Zootu? Je tady prostor růst dál?

Zoot roste obrovským tempem. Nyní přecházíme z toho „start-upového“ nastavení do více procesně orientovaného prostředí, takže začínáme řešit, jakým způsobem odbavovat některé projekty, jaká je nad tím kontrola a podobně. To řeší hodně společností, kterým se v takto krátkém čase podařilo rychle vyrůst. Poslední rok jsme zaznamenali obrovský rozmach, je to vidět napříč všemi odděleními, všude se zvedala kapacita. Naším hlavním cílem je teď v podstatě přežít náš růst. (smích)

dejvicka
Výdejna radosti na Dejvické

Co za tím je? Proč právě Zoot tak prorazil?

Jednak se nám podařilo trefit dobrý koncept, což se na začátku asi nezdálo, prošli jsme několika různými „modely“. Byl to trochu pohyb v bludišti, často se stalo, že jsme se  vydali do slepé uličky a zase jsme se vraceli. Byť to bylo za cenu toho, že jsme strávili spoustu času hledáním a udělali spoustu chyb, nebáli jsme se jít dál, zkusit to znovu a jinak. Dalším katalyzátorem úspěchu je náš „vrchní zahradník“ Láďa Trpák, jeden ze zakládajících majitelů společnosti, který nám vždycky dal prostor, udržel chladnou hlavu, a to je podstatný faktor úspěchu celého Zootu.

Čím byste nalákal někoho, aby šel pracovat k vám do Zootu?

Tak samozřejmě už tolikrát zmíněný kolektiv je podle mě největší lákadlo. Na pohovorech ještě často zmiňuji a vyvracím ten mýtus, že když jsme e-shop, nepoužíváme žádné zajímavé technologie a že prakticky obhospodařujeme již vyvinutou platformu. Opak je pravdou, všechno si děláme sami, máme tu k dispozici technologie, které mohou být pro vývojářskou komunitu zajímavé. Ale tým je rozhodně tahák číslo jedna!

Líbí se vám, jak to chodí v Zootu? Podívejte se, jaké pracovní pozice mají otevřené.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.