Hedy Lamarr: Zapomenutá hollywoodská ikona, která stojí za vznikem Wi-Fi

Fanoušci klasických filmů si možná Hedy Lamarr pamatují ze snímků jako Extase, Ziegfeld Girl nebo Samson a Delilah. Ale Lamarr, která svou slavnou vizáží inspirovala podobu Catwoman nebo Sněhurky, není jen hvězdou stříbrného plátna – její vynález vedl ke vzniku Wi-Fi.

Ve třicátých letech dvacátého století uprchla Lamarr pod rouškou noci se svým manželem z rodného Rakouska. Poté, co v Paříži přesvědčila vedení studia MGM, aby jí dali šanci, začala nový život v Kalifornii. Když Spojené státy vstoupily do druhé světové války, chtěla se také nějak zapojit. Se svým přítelem, skladatelem Georgem Antheilem, vynalezli technologii „přeskakující frekvence“, která znemožňovala německým ponorkám detekovat radiový signál a raketové trajektorie. Přestože tento patent věnovali americkému námořnictvu, byl konfiskován. Lamarr byla kvůli svému původu považována za nepřítele. Navzdory tomu, že ji vláda a filmový průmysl považoval za krásnou, skandály ověnčenou celebritu, během války projevovala oddanost své nové domovině.

Zmiňovaná technologie byla implementována až v šedesátých letech, kdy bylo příliš pozdě na to, aby za své úsilí dostali Lamarr s Antheilem zaplaceno. Jejich práce se stala základním stavebním kamenem pro Bluetooth, GPS a Wi-Fi technologii, které využíváme dnes.

Když novinářka Alexandra Dean získala o Lamarr tyto překvapivé informace, hlouběji začala zkoumat její život a chtěla jej sdílet s ostatními. Problém však byl, že filmová hvězda, která zemřela v roce 2000 ve věku 86 let, o svém životě vynálezce téměř nemluvila. Naštěstí se objevil novinář Fleming Meeks, který v roce 1990 s Lamarr spolupracoval, a měl nahrávky, ve kterých Lamarr vypráví o vynálezu technologie a o svém patentu.

V rozhovoru před premiérou filmu Bombshell: The Hedy Lamarr Story Dean uvedla, že si při natáčení uvědomila, že rozdíl mezi uměním a vědou je nadnesený, protože obě disciplíny jsou ve skutečnosti jedna a tatáž. Vynalézání může být neuvěřitelně kreativní. A naopak – pomocí umění lze řešit problémy. Když se sejde kreativní a analytická mysl, mohou být vyřešeny jedny z nejpalčivějších problémů naší doby.

Hedy nebyla jen vynálezcem, věnovala se také podnikání. Byla připravena vyjít do ulic a tvořit v době, kdy se nikdo jiný neodvažoval. Jedinou herečkou, která produkovala svůj vlastní film, byla Bette Davis. A Hedy Lamarr představila dokonce tři.

Někteří lidé dělají věci, o kterých si ostatní myslí, že jsou nemožné. Mají vizi a neexistují pro ně žádné hranice. Hedy patřila mezi ně.

Nikdy není na první pohled zřejmé, které nápady se ujmou a jaký budou mít vliv. Hedin život nás inspiruje k tomu, abychom se svým vizím věnovali a naplňovaly je. A to i přesto, že se zrovna nikdo nedívá.

Někdy stačí být sám sebou a věnovat se menším věcem, o kterých jsme přesvědčeni, že pomohou světu či druhým. Až časem se může ukázat, že měly obrovský vliv a dopad – jako třeba vynález Hedy Lamarr.

Zdroj: entrepreneur.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.