Inspirativní tipy pro ženy v technologiích

V loňském roce se problémům žen v technologickém průmyslu dostalo mnohé pozornosti ze strany médií. Dobrá, možná dokonce i pochopení. Nejnovější statistiky odhadují, že ženy zastávají 26 % pozic v IT. Tato čísla jsou pro CEO-ženy v Silicon Valley ještě nižší. V průběhu minulého roku se často řešilo, co to je, být ženou v technologiích. S tak nízkým procentem žen, které pracují v tomto odvětví, se může zdát těžké navázat vzájemný kontakt. Proto jsme sepsali tři doporučení, která vás mohou inspirovat a rozšířit povědomí o pozitivních vlivech různých zajímavých žen v tech.

Skupiny a konference

Existuje celá řada skupin a meetingů, které se zaměřují na ženy v technologiích. Jsou to například Women Who Code a Tech Ladies. Mají různorodé komunity, které uvítají nováčky; pořádají události, kde se účastnice shromažďují – od zábavných studijních skupin či formálních akcí až po knižní kluby. Rozšiřující se komunita jde kupředu a když budete navštěvovat konference zaměřené na ženy ve STEM, jako je třeba Grace Hopper Celebration, objevíte skvělý způsob, jak se setkat a propojit s úžasnými ženami, které jsou podobně naladěné.

Hackathony

Přestože ženy pracují v různých tech odvětvích, občas podnikají společné akce a účastní se místních hackathonů. Jsou to sešlosti, při nichž programátoři, grafici, webdesignéři, projektoví manažeři a další intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu. Cílem akce je předat si vzájemně znalosti a společnými silami se postavit problémům v programování. Velmi často jsou tyto události pojaté jako soutěž mezi jednotlivými týmy. Předchozí hackathony jako ByteHacks nebo #WIThack byly skvělými tvůrčími příležitostmi, kde vznikaly inovace v přátelském a motivujícím prostředí. Je úžasné nechat se inspirovat ženami z různých oblastí, které představují své projekty.

Knihy

Někdy můžete mít náladu si v klidu sednout a přečíst si inspirativní příběh. Jen v uplynulém roce byly publikovány skvělé knihy zaměřené na ženy a STEM. Číst o zkušenostech, úspěších a neúspěších těchto žen může být povzbudivé a vzrušující. Poohlédněte se po těchto originálních titulech. Udělejte si svůj oblíbený čaj a dejte nohy na stůl:

Geek Girl Rising: Inside The Sisterhood Shaking Up Tech (Heather Cabot & Samantha Walravens)

Reset: My Fight for Inclusion and Lasting Change (Ellen Pao)

Code Girls: The Untold Story of the American Women Code Breakers of World War II (Liza Mundy)

Toto je samozřejmě jen hrstka návrhů a doporučení. Klíčem je najít to, co zajímá a inspiruje VÁS. Zprvu se může zdát, že nalezení úžasné (či jakékoliv) komunity žen v technologiích, žen studujících technologie, nebo prostě jen žen se zájmem o technologie, je nad vaše síly. Ale není tak zle, jak to vypadá. Prozkoumejte své možnosti a učiňte tento krok kupředu. Určitě vás ohromí pozitivní reakce, kterých se vám dostane!

Zdroj: Danielle Sheehan, Forbes

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.