Island začíná nový rok stylově: Nerovné odměňování mužů a žen je ilegální

Je rok 2018 a Island vzal své novoroční předsevzetí vážně.

V pondělí 1. ledna se Island stal první zemí, která oficiálně kodifikovala rovnou mzdu pro muže a ženy, čímž učinil obrovský krok směrem k rovnosti mezi oběma pohlavími. Nový zákon bude požadovat, aby vládní úřady i soukromé podniky, které zaměstnávají více než 25 lidí, získaly vládní certifikát, který potvrdí, že uplatňují zásady rovného odměňování. V opačném případě se vystavují tomu, že dostanou pokutu, nebo že budou podrobeny auditu.

Podle BBC se toto právo nebude vztahovat pouze na rovnou mzdu pro muže a ženy, ale také se bude týkat všech jedinců, nezávisle na jejich „rase, náboženství, zdravotním postižení, pracovní neschopnosti, věku či sexuální orientaci.“

Island byl – s ohledem na globální index genderových nerovností – devět let za sebou jmenován Světovým ekonomickým fórem nejúspěšnějším státem v prosazování genderové rovnosti. I přesto ze státních statistik vyplynulo, že ženy v roce 2016 vydělávaly v průměru o 16 % méně než muži.

„Ženy o tomto problému hovoří už desetiletí a nyní opravdu cítím, že se nám na něj podařilo upozornit. A že jsme se dostali do bodu, kdy lidem došlo, že stávající legislativa nefunguje, jak by měla. Proto bychom měli udělat něco víc,“ řekla Dagny Osk Aradottir Pind, která je v představenstvu asociace Islanďanek za ženská práva.

Od roku 2006, kdy se na Islandu začaly monitorovat rozdíly v odměňování a vést o tom statistiky, se zemi podařilo zmírnit tuto nerovnost o 10 %.

Island je nyní jedinou zemí na světě, která ukládá povinnost zajistit stejnou odměnu pro muže i ženy.

Jiné státy zavedly zákony, pomocí kterých se pokouší snížit rozdíly v odměňování na základě příslušnosti k určitému pohlaví. Rakousko, Belgie, Švédsko, Dánsko a Portugalsko vyžadují „oznamování údajů o mzdách“, podle něj musí zaměstnavatelé zaslat relevantní data vládě. Francie a Švédsko vyzývají zaměstnavatele, aby přezkoumávali svou mzdovou praxi každý rok a v Lucembursku je třeba, aby společnosti, ve kterých pracuje více než 15 lidí, zaměstnávaly „delegáta pro otázky rovnosti“, který bude dohlížet na politiku rovnosti na pracovišti.

Cílem Islandu je úplné vymýcení genderové nerovnosti do roku 2022. Světové ekonomické fórum však odhaduje, že eliminace nerovnosti v odměňování mužů a žen ve světovém měřítku by mohla trvat až 170 let.

Zdroj: globalcitizen.org

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.