IT korporace, kde se práce z domova nenosí

Práce z domova, home office a digitální nomádi zažívají díky možnostech moderních technologií obrovský rozmach.

Mnohé pracovní činnosti lze kompletně vykonávat odkudkoliv, respektive z jakéhokoliv místa, kde se lze připojit k internetu. Velké korporace se chlubí neformálními kancelářemi, kde nemají zaměstnanci pevné pracovní místo, jelikož jej prostě nepotřebují a mohou dělat odkud se jim zachce. Přesto se ve světě IT našly společnosti, které zvolily jiný přístup.

Práce z domova má své výhody a pro mnohá povolání není zkrátka nutné, abyste denně dojížděli do kanceláře a usedali mezi hlučné kolegy v prostředí pulzujícího openspacu. Někomu se pracuje lépe, když je v klidu, daleko od hektického provozu kanceláře. Častěji v tomto režimu samozřejmě pracují nezávislí profesionálové a freelanceři, v poslední době však začínají i zaměstnavatelé reagovat a svým zaměstnancům povolují home office, který už není vnímám jako neproduktivní „ulití se z práce“. Flexibilita a vysoká mobilita, kterou přinášejí moderní technologie, začíná zásadně měnit ustrnulý systém „od devíti do pěti“ a pracovní návyky. Není to ale tak dávno, co společnosti Reddit.com nebo Yahoo! vystoupily se svým zcela opačným přístupem.

Síť Reddit.com, která sáma sebe označuje coby „titulní stranu internetu“, vyvolala poměrně rozruch, když v roce 2014 vedení oznámilo, že veškerý provoz, tedy i zaměstnance, bude soustředit do kanceláře v San Franciscu. Do té doby tvořila zaměstnance rozsáhlá a různorodá skupina vzdálených pracovníků. Tehdejší CEO Yishan Wong, na jehož hlavu se samozřejmě snesla kritika, hájil své rozhodnutí tak, že chce podpořit týmovou spolupráci. Podobné stanovisko hájí ve své knize Jak funguje Google také Jonathan Rosenberg a Eric Schmidt. Schmidt, bývalý CEO Googlu, a Rosenberg, někdejší vice prezident Googlu, se shodují na tom, že pro rozvoj Googlu byla zcela zásadní skupina klíčových „googlerů“, pro jejichž práci byla nejdůležitějším prvkem fyzická přítomnost, která jim zajišťovala vysokou míru vzájemné interakce.

Dalším IT obrem, který si stojí za tím, že zaměstnanci jsou daleko produktivnější, když jsou fyzicky přítomní mezi čtyřmi stěnami kanceláře, je Yahoo!. Marissa Mayer, CEO Yahoo!, se dokonce vyjádřila, že „Práce z domova je často na úkor rychlosti a kvality“, čím narážela na pokles vnitřní kultury společnosti před zavedením nového pořádku.

Není to však jen Reddit.com nebo Yahoo!, vezměte si třeba další IT giganty – Google, Facebook nebo Apple, kteří staví a neustále rozšiřují svá centra, ty vybavují nemodernějšími technologiemi, vytvářejí úžasné stylové kanceláře, tedy spíše sdílené prostory pro práci, což je společně další způsob, jak zaujmout nové talenty a udržet si stávající zaměstnance. Nabídnout něco navíc, co ostatní nemají, poskytnou špičkové vybavení a unikátní inspirativní prostory pro práci i odpočinek. A přiznejme si také, že mnozí zaměstnavatelé se zkrátka cítí jistější, když mají své zaměstnance pod dohledem, nejde přitom jen o produktivitu práce, ale o pocit bezpečí, který s sebou nese fyzická přítomnost lidí ve firmě. To, že uživatelé jsou největším bezpečnostním rizikem bez ohledu na to, zda sedí doma nebo v kanceláři, už je věc druhá.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *