IT společnosti mají nejhorší HR oddělení, říká průzkum

Podle studie, která vychází z hodnocení zaměstnanců, mají IT firmy nejméně efektivní HR oddělení.

Studie platformy ViewsHub, která se zabývá feedbacky z pracoviště, sesbírala názory 50 000 zaměstnanců. Zjistilo se, že HR oddělení v technologických společnostech obdržela průměrné hodnocení efektivnosti 2,66 z možných 5. Toto skóre odráží schopnost HR oddělení věci zařídit, i to, jak technicky zvládají svou práci a jak si umí poradit s požadavky ostatních týmů. HR týmy z tech firem se usídlily hluboko pod průměrem 3,45. Bylo zkoumáno 11 oblastí a pouze HR týmy z oblasti technologií obdržely hodnocení nižší než 3.

Ab Banerjee, výkonný ředitel ViewsHub, nabádá manažery, aby zjistili, „co si zaměstnanci myslí“.

„Je podstatné, aby manažeři a vedoucí týmů měli přístup k těmto datům a feedbackům, které se týkají jejich organizací. Na jejich základě pak mohou rozhodovat,“ řekl Banerjee. HR oddělení mohou argumentovat tím, že se v technologických firmách cítí být na druhé koleji, ale mají zodpovědnost za své výsledky a podle toho se musí řídit. Z nějakého důvodu se zaměstnanci z IT domnívají, že HR oddělení neřeší jejich problémy. HR oddělení v tech společnostech by naopak měla usilovat o to, aby se více zapojila a napravila tyto škody.

Google byl v minulosti v USA pod palbou za to, jak se postavil k případu diskriminace týkající se mezd. Technologický gigant řekl, že je finančně příliš zatěžující a logisticky náročné předat záznamy o platech, které byly v tomto případě vyžadovány. Ministerstvo práce obvinilo společnost, že „systematicky podhodnocuje“ své zaměstnankyně.

A poté se během víkendu na webu Gizmodo vynořilo slavné memo, jehož autorem byl softwarový inženýr z Googlu. Ve svém memu dával za vinu nedostatek žen ve vrcholných pozicích „biologickým rozdílům“. Desetistránkový dokument argumentoval tím, že nízký počet žen pracujících v technologickém sektoru není způsoben předpojatostí a diskriminací. K tomu bylo doplněno, že „Musíme přestat tvrdit, že rozdíly mezi ženami a muži znamenají sexismus“. V podobném duchu text pokračoval názorem, že ženy „se více zajímají o lidi než o věci“, proto obvykle dávají přednost práci v sociálním nebo uměleckém odvětví raději než kódování.

Google není jedinou technologickou společností, jejíž management se dostal do řečí. Firma Uber čelila vytrvalé kritice týkající se pracovního statusu svých řidičů ve Velké Británii. Společnost prohrála spor, když bylo rozhodnuto, že její taxikáři by měli mít stejná práva jako ostatní zaměstnanci, a to včetně nároku na dovolenou a nemocenskou. Společnost následně podala odvolání.

Mezitím v červnu 2017 opustil spoluzakladatel Uberu, Travis Kalanick, pozici generálního ředitele, a to kvůli tlaku ostatních investorů společnosti. V té době byla zveřejněna zpráva advokátní kanceláře bývalého generálního prokurátora Erica Holdera, ve které bylo načrtnuto množství způsobů, jak by Uber mohl – po dlouhém vyšetřování obvinění z harassmentu a diskriminace a odvetných opatření uvnitř společnosti – napravit svou firemní kulturu.

Zdroj: cipd.co.uk

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.