Jak mohou IT technologie vyřešit genderovou nerovnost?

Oblast technologií na sebe přitahuje mnoho negativní pozornosti zejména proto, že v ní nejsou dostatečně zastoupené ženy.

„Gender gap“ není ničím novým; desítky let jsou ženy méně zastoupené na vrcholových pozicích napříč různými sektory průmyslu. Ale jak se společnost mění, vytváří univerzální technologický svět. Díky němu by se mohla „gender gap“ uzavřít jednou provždy.

Přestože technologie pronikají do téměř každého aspektu naší společnosti, je paradoxní, že například ve Velké Británii je pouze jedna ze šesti žen expertkou v technologiích. Jen jedna žena z deseti pracuje na seniorské pozici v managementu. Je však nutné si uvědomit, že polovinu uživatelů sociálních médií a gamerek ve Velké Británii tvoří ženy.

Ve Spojeném království neexistuje jediný sektor, ve kterém by ženy zastávaly více než třetinu z celkového počtu vedoucích pracovníků. Tato čísla vytvářejí velice smutný obrázek.

Odpověď, jak se zbavit genderové nerovnováhy v technologiích, spočívá ve využití samotných technologií. Je všeobecně známo, že rovnocenné zastoupení ve vedoucích pozicích působí dobře jak na obchod, tak na etiku. Mnoho britských firem podniklo v tomto směru pozitivní kroky, je však potřeba učinit mnohem více.

Konec předsudků díky AI a blockchainu

Pravděpodobně největším problémem, který je zároveň zabijákem rovnosti napříč top pozicemi nejen v technologiích, ale i jinde po celém světě, je nevědomá předpojatost. Pozitivní i negativní stereotypy jsou podvědomě posilovány vlivem společnosti skrze popkulturu a socioekonomické „normy“. To také dlouhá léta ovlivňovalo a diktovalo způsob, jakým byli přijímáni či odměňováni zaměstnanci. A také to, jaké sami zaměstnanci volili kariéry.

Společnost vnímá Silicon Valley jako pánský spolek, a dokonce ani vznikající inovativní technologie, jako je třeba blockchain, nemohou dominanci mužů ve vrcholném technologickém průmyslu zastřít. Nicméně vzrůstá počet organizací, které začínají využívat softwaru umělé inteligence, čímž dochází k eliminaci podvědomých předsudků na pracovišti. Tyto algoritmy jsou založené a řízené kvantifikovatelnými údaji a jsou pečlivě vyškolené, aby ignorovaly historické předsudky.

Využíváním a propojováním AI tímto způsobem se zajistí, že všichni kandidáti na jedno místo (jak muži, tak ženy), jsou posuzováni podle stejného měřítka – dle svých kvalifikací a zkušeností.

Jsme také svědky nejnovějších inovací poslední dekády, které pomohou bojovat proti nevědomým předsudkům na pracovišti.

Blockchain, technologie, která je klíčovou pro Bitcoin, může posloužit i zde. Ověřený životopis, v němž budou všechny informace týkající se dosavadní kariéry kandidáta, a se kterým nemůže být díky tomuto typu distribuce manipulováno, zajistí, že zaměstnavatelé a náboráři nebudou mít pochybnosti o tom, který kandidát má nejvíce zkušeností pro nabízenou pozici. Všichni, kteří se zúčastní náborového procesu, zjistí, že jejich kvalifikace a zkušenost nebude přehlížena. Naopak, že budou posuzováni právě na základě těchto faktorů.

Flexibilní pracovní doba

Další bariérou, která stojí genderové rovnováze v cestě, je flexibilní pracovní doba nebo částečný úvazek. To se týká zejména žen, které se vracejí po mateřské dovolené nebo které se starají o děti.

Dnes však již existují lehce dostupné komunikační nástroje jako Instant Messaging, Slack nebo iMeet, které umožňují milionům lidí dělat rychlá rozhodnutí, být neustále v obraze, mít přehled o důležitých detailech a řešit problémy bez ohledu na čas nebo lokalitu.

Tento flexibilní a chytřejší způsob práce otevírá dveře těm rodičům, kteří chtějí pracovat i přesto, že se starají o děti. Znamená to, že se nemusí začít/přestat pracovat, jakmile člověk přijde/odejde z kanceláře.

Technologický průmysl má možná největší problém s genderovou rovností, a to hlavně na seniorských pozicích. Ale je to právě technologie, která může přinést řešení.

Změny společenských postojů významně pomohly zúžit „gender gap“, ale díky využití blockchainu, nových komunikačních nástrojů a AI, by mohl být tento problém vyřešen jednou provždy.

Zdroj: personneltoday.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.