Jak vybavit kancelář pro mileniály

Vytvořit ideální pracovní prostředí pro dlouhodobou spolupráci vyžaduje, abychom se blíže podívali na generaci mileniálů. Proč?

Abyste mohli stvořit nový kancelářský design dneška, soustřeďte se na to, co přinese zítřek.

Trendy v designu pracovního prostředí se mění, pokud tedy jako podnikatel plánujete stěhování do nové lokality nebo chcete jen vylepšit své stávající kanceláře, je pro vás nezbytně důležité myslet dopředu. Změna demografických a sociálních poměrů zaměstnanců způsobuje to, že plánování procesu pro přebudování kanceláře je mnohem jednodušší než třeba před patnácti lety.

Musíte brát v potaz dopady mobilních technologií, požadavky zaměstnanců na typ práce a lokalitu, a zvláště pak vliv kultury na vzhled pracovního prostředí.

Zde je pár tipů, které byste neměli opomenout, pokud se chystáte přetvářet pracoviště.

Flexibilita

Více než 80 % společností v nedávném průzkumu provedeném výrobcem nábytku uvedlo, že noví pracovníci, kteří přicházejí přímo z vysokých škol, mají problémy s přechodem z „flexibilní a kolegiální atmosféry“ do strukturovanějšího korporátního světa. To znamená, že novým zaměstnancům trvá déle, než si osvojí svou novou roli ve firmě a je u nich zvýšené riziko, že opustí společnost úplně.

Abyste vybudovali komfortní prostředí, které dopomůže mileniálům k produktivitě, je třeba jim nabídnout v rámci kanceláře rozličné možnosti: kde chtějí mít stůl, kde se jim bude lépe pracovat? To s sebou mimo jiné nese i nutnost poskytnout uzavřenější prostory pro menší týmy. A naopak neopomenout otevřené místnosti, které mohou sloužit společnému stravování i kolektivní spolupráci. V neposlední řadě by neměly chybět ani tiché prostory, kde zaměstnanci mohou být sami a v klidu relaxovat.

Pohodlí pro všechny

Design budoucnosti vyžaduje, abyste počítali s demografickými změnami, které mohou ovlivnit vaši budoucí pracovní sílu. Ať už to budou mileniálové, baby boomers, lidé na invalidním vozíku nebo další skupiny, na které jste dosud možná ani nepomysleli! Můžete jim vyjít vstříc tím, že zajistíte bezbariérové přístupy, toalety pro jednoho nebo unisexové koupelny – což je jeden ze způsobů, jak se postavit k potřebám transgender zaměstnanců.

Pokud jste v tomto ohledu zamrzli několik let za současnými trendy, vězte, že byste měli začít navrhovat prostory, které budou vyhovovat nové generaci. A přitom samozřejmě musíte mít na paměti potřeby generace minulé, i té budoucí.

Aktivní design

Jedním z trendů v kancelářském designu, který bude mít významný dopad na pracoviště budoucnosti, je aktivní design. Ten odkazuje na kanceláře, které umožňují zaměstnancům chůzi a pohyb. Návrháři toho mohou docílit například tím, že vybudují atraktivnější schodiště, kde se bude vhodně kombinovat světlo a barvy. Nebo tím, že kopírky a tiskárny umístí na opačnou stranu kanceláří, než je kuchyň.

Kanceláře evokují sedavé povolání. Skutečné poslání pracoviště však spočívá v tom, aby odráželo kulturu společnosti a nabádalo k určitému chování.

Klíčem k nadčasovému designu kanceláří je vzdělávat se, jaké budou pravděpodobné potřeby další generace zaměstnanců. Většina lidí se domnívala, že současná generace mileniálů bude jen rozšířením generace Y. Ale v tom se mýlili.

Zdroj: inc.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.