Jak vypadá IT dream job?

Celý den u počítače, brouzdáte si po Internetu kam chcete a jak dlouho chcete…

…tu a tam si zahrajete nějakou tu hru, střílečku, po ruce máte herní konzoli, aby to opravdu stálo za to. Všechno to pohání snový stroj s několika procesory, záplavou paměti a ideálně alespoň čtyřmi monitory. Nesmí chybět ani nějaké to giga či terabitové internetové připojení, kde stažení filmu trvá tak krátce, že to vlastně ani nepostřehnete.

Zpět do reality

Chcete ajťákům nabídnout práci snů? V zásadě to nemusí být až tak složité, byť to něco bude stát a něco budete muset obětovat. Částečnou představu si můžete udělat z úvodního odstavce, protože jakkoliv je to tak trochu sci-fi, má reálný základ.

Technické zázemí je důležité, kvalitní železo, kvalitní vybavení, mobilita, datové připojení na cestách, rychlý Internet v kanceláři i mimo v terénu. Pokud řešíme ajťáka, který se nestará o železo, ale programování, tak rychlá a spolehlivá technická podpora tam, kde něco selže.

Špičkový ajťák se dokáže tak zabrat do práce, že nevnímá dění ani čas okolo sebe. Pomůžete-li mu v tom, tak pomůžete i sami sobě coby zaměstnavatelé. Ajťák potřebuje vhodné pracovní prostředí, více monitorů, kvalitní posezení. A hlavně klid na práci. Eh, pardon. Hlavně kupu kafe nebo energeťáků.

Ajťáci nenávidí open space, ne proto, že by chtěli mít soukromí, ale proto, že je to prostředí plné vyrušování. Když už není vyhnutí, přizpůsobí se, tak pamatujte na to, že součástí dream jobu pro IT lidi jsou kvalitní sluchátka schopná odfiltrovat jakékoliv vnější zvuky. Jakékoliv, tedy i takové to, že „jste ajťák, pracujete doma a máte tam manželku na mateřské“.

Respektuj svého ajťáka

Ajťáci jsou zvláštní, nebo, lépe řečeno, někteří ajťáci jsou hodně zvláštní. Netrapte je poradami, dlouhými jednáními, diskutováním o ničem. Jestli chcete, aby vás brali vážně, musíte jim ukázat, že tomu, co děláte, opravdu rozumíte.

Dream job pro ajťáka je samozřejmě ten, kde je na splnění úkolu nekonečně mnoho času, zadání je jasné, nikdy nebude potřeba nic měnit a hlavně, nic se nebude řešit na poslední chvíli. Většina ajťáků jsou realisté, takže dokáží pochopit, že něco takového je v zásadě utopie. Pokud ale dokážete alespoň něco z těchto věcí dodržet a poskytnout, bude vše fungovat podstatně lépe.

Pro IT Dream Job je ale opravdu důležité, kdo budou pracovní partneři. Zda dokáží pochopit, jak ajťáci pracují, co potřebují a pomoci jim. Jednak respektem, ale také ve věcech, které skutečně dobrý ajťák neřeší. Nebát se hlídat termíny, nepanikařit, ale hlavně umět správně připravovat zadání.

Daniel Dočekal

Daniel Dočekal

Internetový publicista a zakladatel internetového magazínu Svět Namodro. Vymyslel a vytvořil kolektivní weblog Prostý Občasník Originálního Humoru (Pooh.cz). Od prosince 2006 se věnoval projektu DigiWeb.cz a později působil jako šéfredaktor iHNed.cz. V posledních letech jako konzultant radí a pomáhá řadě firem s marketingem, obsahem, sociálními sítěmi či komunikací.