Jak získat praktické zkušenosti, když jste na začátku?

Jak na to, když se nemůžete chytit kvůli chybějící praxi…

Asi tomu nebudete chtít věřit, ale právě na škole (nebo krátce po) máte ideální podmínky pro získání praxe. Netlačí vás tolik čas a peníze, čerpáte výhody v oblasti pojistného a daní, navíc můžete využít řady příležitostí, které pro běžné zaměstnance nejsou dostupné.

Co dělat a kde hledat?

Vlastní projekty

Snadnou a jednoduchou cestou, jak se něco naučit a vyzkoušet, je pracovat na vlastních projektech. Dělejte, co vás baví a zajímá, ať už jen sami pro sebe nebo třeba pro kamarády a známé. Výsledek vašeho snažení (weby, blogy, články, grafika, programy, atd.) vám později může pomoci k získání prvních zakázek na volné noze nebo jako ukázka vlastní práce při shánění zaměstnání.

Práce a brigády

Práce na částečný úvazek nebo krátkodobá brigáda znamená zajímavý přivýdělek do hubeného rozpočtu a také cennou praxi. Jestli je pro vás důležitý právě tento benefit, buďte trochu vybíraví a zvlášť ke konci studia se snažte hledat ve svém oboru.

Láká vás pracovat pro startup? Zde najdete výpis otevřených pozic.

Začínáte a máte málo praxe? I takové pozice máme.

Podnikání pří studiu

Když máte nějaký nápad nebo představu o tom, co byste chtěli dělat, nebojte se pustit do podnikání už na škole. Kromě již zmíněných výhod z hlediska odvodů a daní máte dost času na to, abyste své podnikání dobře naplánovali a pomalu rozjeli. Se svým záměrem se můžete zúčastnit nějaké soutěže podnikatelských nápadů nebo využít služeb a zázemí podnikatelských inkubátorů (př. xPort na VŠE, Point One z České zemědělské univerzity).

Stáže a praxe pro studenty

Placené a neplacené stáže ve firmách jsou další skvělou možností, jak získat praxi. Pokud si chcete navíc zlepšit znalost jazyka a poznat jinou kulturu, pokuste se vycestovat na stáž do zahraničí.

Hledáte stáž? U nás ji najdete.

Mentoring

Při mentoringu vám předávají své znalosti a zkušenosti ti, kteří ve vašem oboru působí již delší dobu (manažeři, specialisté, podnikatelé aj.). Máte šanci sledovat mentora při práci, případně se zapojit do nějakého reálného projektu. Mentoring přitom dnes není dostupný jen studentům, ale nabízí ho i různé neziskové, profesní či zájmové organizace dalším cílovým skupinám.

Studentské projekty a soutěže

Při účasti ve studentských soutěžích a dalších projektech si otestujete své znalosti, vyzkoušíte si práci v týmu a přiučíte se novým dovednostem. Například v soutěži Econtech smíšené týmy studentů z ekonomických a technických oborů řeší nějaký konkrétní problém, který zadávají firemní partneři.

Diplomka (a jiné práce)

Pokud to jen trochu jde, zaměřte se při zpracování diplomky a jiných studentských prací na oblasti, které vás nejvíc oslovují a na které se chcete do budoucna zaměřit. Můžete se inspirovat známým specialistou na obsah a copywriting Janem Ambrožem, který ve své bakalářce psal o copywritingu a v diplomce o content strategy (PDF).

Věda a výzkum

Zapojení do vědy a výzkumu na vaší vysoké škole pro vás může být dobrá volba, i když zrovna neuvažujete o vědecké dráze. Na řadě pracovišť studenti získávají přístup ke špičkovým technologiím a příležitost pracovat se zkušenými odborníky. Trendem poslední doby je využitelnost výsledků v praxi a úzká spolupráce s firmami.

Dobrovolnictví

Dobrovolnická práce nebo stáž v neziskovce vám sice nepřinese peníze, ale představuje zajímavou alternativu k neplaceným stážím u komerčních firem. Neziskové organizace nepotřebují dobrovolníky jen na oslovování dárců, roznášení letáků nebo pro práci s klienty. Často poptávají grafické práce, vytváření webových stránek nebo třeba pomoc při marketingu a PR.

Firmy při lovu talentů z řad studentů spolupracují se školami. Vyplatí se tedy kromě pracovních portálů a firemních webových stránek zapátrat na školním webu, vývěskách nebo na stránkách poradenských center pro studenty. Tam se pravidelně objevují nabídky práce, stáží, mentoringu či trainee programů.

Například na Vysoké škole ekonomické v Praze studentům pomáhá Rozvojové poradenské centrum, na Českém vysokém učení technickém Kariérní centrum. Stáže v zahraničí pro studenty a čerstvé absolventy pořádá AISEC a další organizace. Jestli vás zajímá spolupráce s neziskovkami, zkuste se podívat na portály http://databaze.dobrovolnik.cz/, www.umsemumtam.cz, www.neziskovky.cz aj.

Aktuálně otevřené juniorské pozice v IT

Vybrané juniorské pozice v IT v Rakousku
Vybrané juniorské pozice v IT v Německu
Vybrané juniorské pozice v IT v České republice
Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.