Jedete do Ameriky? Připravte si seznam uživatelských jmen, která používáte na sociálních sítích

Během následujících měsíců dnů mohou být žadatelé o vízum vyzváni, aby v dotazníku sdělili všechna svá uživatelská jména a přezdívky, pod kterými vystupují na sociálních sítích.

Je to oficiální. Prezident Trump chce znát váš twitterový účet. A uživatelské jméno na Facebooku. I všechny další online identity, které jste v posledních pěti letech používali. Na základě toho bude rozhodnuto, zdali vám udělí pracovní či turistické vízum.

Agentura Reuters informovala o tom, že Trumpova administrativa nyní požaduje v novém dotazníku od žadatelů o víza jejich uživatelská jména, stejně tak i biografické informace. Na základě poskytnutých informací může být udělení víza zamítnuto. Což by se mohlo stát i v případě, že by žadatel nechal kolonku nevyplněnou.

V dotazníku se dočtete, že jsou odpovědi „dobrovolné“, ale přesto „Jedincům, kteří nepředloží tento dotazník nebo neposkytnou všechny požadované informace, může být odepřen vstup do Spojených států amerických.“

Z dodatečných informací z Ministerstva zahraničí vyplývá, že ve skutečnosti není nutné, aby každý žadatel vyplňoval nový dotazník. Ten bude ve zkušební lhůtě 180 dnů předkládán lidem, kteří „představují ohrožení“ a je u nich potřeba provést „podrobnější prověření“. Předpokládá se, že se detailní prověřování dotkne 65 000 lidí, což představuje zhruba 0,5 % všech žádostí o vízum.

„Pokud úředník určí, že je pro rozhodování o žádosti nezbytné doložit další informace, včetně aktivity na sociálních sítích, neposkytnutí takových informací může vést k zamítnutí žádosti o vízum. Zejména pokud žadatel nemůže poskytnout důvěryhodné vysvětlení nebo podpůrné dokumenty,“ sdělil mluvčí Úřadu pro správu a rozpočet (OMB).

Nicméně „Žadatelé o vízum, kteří nikdy nepoužívali sociální sítě, nebudou odmítnuti na základě toho, že nemohou tyto informace dodat.“

Bude zvláštní, když Spojené státy americké, které ctí Ústavu a její první dodatek, bude zamítat žádosti o víza na základě toho, co lidé kdy řekli. A co si budeme povídat, pět let historie na sociálních sítích by dostalo do potíží každého.

Zdroj: cnet.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.