JetBrains: V hlavní roli spokojenost zaměstnanců

Zaměstnanecké benefity mohou mít mnoho různých podob a každá firma si je nastavuje odlišným způsobem.

V pražské centrále vývojářské společnosti JetBrains se soustředí zejména na to, aby svým zaměstnancům co možná nejvíce zjednodušili každodenní život. Ti pak svůj ušetřený čas a energii mohou využít pro inovace, rozvoj kreativity nebo třeba vlastní rodinu.

 „Dobře si uvědomujeme, že v práci trávíme skoro třetinu života. V našem případě se navíc jedná o čas strávený převážně u počítače. Záměrem benefitů není, jak bývá často mylně interpretováno, udržet zaměstnance co nejdéle v práci, ale naopak mu čas ušetřit a pobyt v kanceláři zpříjemnit. Proto se zaměřujeme na poskytnutí takových benefitů, které jsou pro pobyt v náročném sedavém zaměstnání nezbytné – zdravé sezení, dostatek jídla a pití po celý den zdarma, či možnost se někde prostě jen odreagovat,“ vysvětlila Martina Brožová, HR manažerka ve společnosti JetBrains. Firma proto přímo v prostorech kanceláří zařídila fitness, kde si zaměstnanci mohou kdykoliv protáhnout tělo a vyčistit hlavu. Stejně tak je k dispozici dvakrát týdně masér. Ušetřený čas mohou zaměstnanci věnovat rodině nebo odpočinku.

Inovativní myšlení a kreativita jsou pro programování a vývoj nových IT nástrojů stěžejní. JetBrains si tak dává záležet na tom, aby se programátoři mohli svým projektům věnovat v klidu a nic nerušilo jejich soustředění. Každý den mají přímo na pracovišti k dispozici jídlo a nápoje dle přání, důraz je kladen i na příjemné pracovní prostředí, které je hravé a vzdušné. Nabízí odpočinkovou místnost, individuálně uzpůsobenou pracovní plochu nebo pravidelné tematické snídaně.

Také pracovní doba je hodně flexibilní a zaměstnanci nemusí nutně vysedávat v kanceláři. Každý má svůj projekt, kterému se věnuje v tu část dne, která mu vyhovuje nejlépe. Zaměstnanci pak mají i týden dovolené navíc a pět „sick days“, aby se v případě nemoci mohli doma v klidu uzdravit.

„Jedním z našich velmi specifických benefitů je pozice někdy nazývána jako Tea Auntie, nebo svačinář. Je to speciálně vytvořená pozice, která se stará o neustále doplněné lednice, čistotu v kuchyňce a skvělé svačiny,“ říká Martin Pavlů, Community relations specialist.

Na zdraví zaměstnanců se ale myslí i dalšími způsoby. Během workshopu „Zdravé sezení“ si například mohou upravit pracovní místo přesně podle svých představ. V rámci programu „Firma na talíři“ si zase sestaví vyvážený jídelníček nebo se dozvědí, jak zvládat stres. Společnost také nabízí flexibilní well-being balíček v podobě benefitní platební karty. O účelu vynaložených peněz se pak mohou během roku zaměstnanci libovolně rozhodovat a vybírat si z nabízených výhod, jako je nadstandardní zdravotní péče, relaxace, dovolená nebo multisport karta.

„Od počítačů a rozpracovaných projektů se několikrát do roka odreagujeme na společných teambuildingových akcích nebo dovolených. Řadu let je přitom samozřejmostí, že s námi jezdí i naši partneři a děti. Na těchto akcích, mezi něž patří třeba několikadenní zahraniční dovolená, den dětí nebo teambuildingy, se tak lépe poznáme nejen mezi sebou, ale strávíme krásný čas i s rodinou,“ dodala Martina Brožová.

Z široké škály zaměstnaneckých benefitů těží i firma samotná. Důkazem jsou vynikající hospodářské výsledky a spokojení zaměstnanci, které práce baví. Díky individuálnímu přístupu, svobodě a volnosti v realizaci svých projektů odvádí skvělou práci.

Zdroj: JetBrains

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.