Kancelářské trendy v roce 2018

Změna v tom, jak vnímáme práci, ovlivnila i způsob navrhování a upořádání našich kanceláří.

Společnosti začínají být flexibilnější a více dbají na pohodlí svých zaměstnanců. Poznaly, že se musí o své zaměstnance starat, pokud chtějí přilákat a udržet talentované jedince. Pochopení tohoto nového systému značí i nový způsob chápání využití fyzického prostoru v kancelářích. Zároveň evokuje i mnohem větší změny, které vycházejí z potřeb zaměstnanců a dnešní společnosti. Až donedávna bylo hlavním cílem nových kanceláří ukončit hierarchické rozdělení a rozšířit horizontální přístup prostřednictvím týmové práce. Nyní je novým trendem mobilita. Na základě této koncepce vznikají nové kancelářské designy, se kterými se budeme v tomto roce setkávat nejčastěji:

Chytré kanceláře
Tradiční koncept kanceláří se díky technologiím postupně mění na chytré kanceláře. Intenzita světla, výška závěsů a teplota v kanceláři mohou být regulovány pomocí jediného zařízení. Kromě toho sběr dat o budově skrze nejnovější technologie umožní využít a upravovat prostory podle potřeb zaměstnanců.

Flexibilní místa pro spolupráci
Flexibilní zákoutí v kanceláři, aniž by byla rozdělena jednotlivá oddělní, podporují komunikaci mezi zaměstnanci, jejich vzájemnou spolupráci a networking. Tyto zóny pak umožňují, aby byl prostor přizpůsobován potřebám kanceláře.
Díky modulárním nábytkovým sestavám a mobilním panelům lze vytvořit různé místnosti pro meetingy a brainstormingy. Samozřejmě tím nebude narušen či eliminován soukromý prostor, kde si lidé mohou v klidu vyřídit telefonáty nebo vykonávat práci, která vyžaduje soustředění.

Místnosti pro odpočinek
Prostory, které jsou určené pro odpočinek a kreativitu, jsou ve firmách stále častější. Jsou to dynamické a interaktivní místnosti se spoustou barev, jež by měly probouzet kreativitu a upevňovat vztahy mezi zaměstnanci a podporovat týmovou práci. Tyto nepracovní prostory bývají vybavené deskovými hrami, videohrami, televizemi a pohodlným nábytkem.

Biofilie a biofilní design
Jedná se o ekologický trend aplikovatelný na pracovní prostředí. Ukázalo se, že biofilie pozitivně ovlivňuje produktivitu zaměstnanců. Tato nová filozofie začleňuje přírodu do kanceláře pomocí textur, vzorů a tvarů, které ji napodobují. Ukázalo se, že přítomnost rostlin a přirozeného světla snižují pracovní stres a zlepšují koncentraci při práci.

Environmentální a domácí design
Tento trend vyplývá z rostoucího začleňování mileniálů do pracovního světa. Vsází na pocit řemeslné výroby a volí ekologické a udržitelné materiály, jako je surové nezpracované dřevo. Herní místnosti či jídelní stoly si na pracoviště také najdou cestu. Díky tomu jsou kanceláře vnímány jako pohodlnější a útulnější, jejich prioritou je hlavně spokojenost zaměstnanců.

Zdroj: inmocolonial.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.