Kde ženy v technických oborech vydělávají více než muži?

Oáza, kde ženy v tech vydělávají více než muži.

Existuje město, ve kterém jsou ženy v technologiích spravedlivě odměňovány. Tušíte, kde je tento ráj na zemi? Je to v Kansas ve státě Missouri. Je to jediné místo ve Spojených státech, kde ženy v technologickém odvětví vydělávají více než jejich mužské protějšky.

SmartAsset přichází se seznamem nejzajímavějších měst pro ženy v technologiích. Je na něm pouze jediné místo, kde ženy předčí výší svého platu muže, a to v průměru o 2 %. Kansas je díky slušným mzdám a nižším životním nákladům město s nejvyšším příjmem, který tvoří až 57 386 dolarů ročně (po odečtení nákladů na bydlení). Na kansaském trhu práce však ženy zastávají pouze každou čtvrtou pozici v technologiích.

Studie vyhodnocuje nejlepší města na základě rozdílu v odměňování žen a mužů, příjmů (po odečtení nákladů na bydlení), podílu na pracovních místech zastávaných ženami a míře růstu zaměstnanosti v oblasti technologií za poslední čtyři roky.

Nejlepším městem ve všech ohledech je Washington, D. C., který se umístil na první příčce již počtvrté v řadě. Ženy zde zastávají více pracovních pozic v technologiích, než je průměrných 39 %.

TOP města pro ženy v technologiích:

  1. Washington, D. C.
  2. Kansas, Missouri
  3. Baltimore, Maryland
  4. Filadelfie, Pensylvánie
  5. Albuquerque, Nové Mexiko
  6. a 7. St. Paul, Minnesota a Arlington, Virginie
  7. New Orleans, Louisiana
  8. New York, New York
  9. Indianapolis, Indiana

Ideální místa překvapivě nejsou koncentrována ve velkých městech na pobřeží. Nejlépe hodnoceným městem v Kalifornii je například Fremont, který se umístil až na 15. místě v celkovém žebříčku. A to i přesto, že vykazuje jeden z nejvyšších průměrných příjmů po odečtení nákladů na bydlení (65 227 dolarů/rok). Ale zastoupení žen na místním trhu je tristní, muži zaujímají přibližně 75 % pracovních pozic. Ženy pak průměrně vydělávají 78 centů na každý dolar, který vydělá muž.

Z 58 hlavních technologických center, která byla zařazena do studie, se pouze tři kalifornská města umístila v první polovině. Což může signalizovat i to, že ženy v Silicon Valley jsou nedostatečně ohodnocené a málo zastoupené.

Americké průměry týkající se žen v technologiích:

Mzdový rozdíl (procentuálně vyjádřený rozdíl mezi průměrnou hodinovou mzdou mužů a žen): 85 %.

Příjem po odečtení nákladů na bydlení: 53 158 dolarů/rok.

Pracovní místa v technologiích zastoupena ženami: 26 %.

Nárůst zaměstnanosti v technologiích za poslední čtyři roky: 10 %.

Na seznamu deseti nejlepších měst se celkově opakuje sedm, která se na žebříčku umístila i v loňském roce. Přestože je stále co vylepšovat v oblasti uplatnění žen a jejich mzdy, tak je zřejmé, že se ženy v technologiích posouvají na některých trzích neustále kupředu.

Zdroj: Forbes

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.