Kolik vydělávají profesionální hráčky?

Nahlédněte do světa esportu.

Esport patří aktuálně k nejrychleji se rozvíjejícím oblastem. To, co začalo jako skupina amatérských hráčů, kteří se spojili na víceméně přátelské výzvy, rozkvetlo do turnajů, kde sevprofesionální hráči poměřují síly a získávají mistrovské tituly. Tito sportovci zasvěcují svůj život hrám a tráví hraním hodiny, ať už sami nebo jako součást týmu. Vytváří komplexní strategie a disponují téměř nadlidskými reflexy, které ovlivňují jejich výkon. Nicméně profesionální svět esportu je doménou mužů. Přesto se několika ženám podařilo prosadit a pyšně stojí po boku svých mužských spoluhráčů.

Esport je originální v tom, že většina lig není rozdělena podle pohlaví. Existuje sice několik pozoruhodných výjimek, ale většina soutěží je společná. Takže když nějaká hráčka-sportovkyně někomu nakope zadek, tak vážně válí.

Hráčky soutěží ve všem od Dead or Alive 4 až po StarCraft II a další. Tento seznam oslavuje deset nejlépe placených esportovkyň. Většina z nich si udělala jméno skrze Counter-Strike, ale pár jich přeskočilo z různých her a žánrů. Některé z nich vydělaly jmění a získaly slávu během jediného okamžiku, jiné mají dlouhou a zajímavou kariéru. Jedna věc je však jistá, tyhle ženy jsou hrdinky.

Vanessa Arteaga

Desítku obsadila Vanessa „Vii“ Arteaga. Pochází z Kalifornie a vyšlapala cestičku dalším hráčkám. Byla první ženou, která byla zařazena do profesionální ligy bojových her na plný úvazek. V roce 2008 vyhrála na Championship Gaming Series 15 000 dolarů. Zúčastnila se pak už jen jediného světového turnaje, kterým byl v roce 2007 Championship Gaming Series Dead or Alive 4 Individual Tournament, kde obdržela cenu 5 000 dolarů. Vanessa bohužel na poli profesionálních hráčů mnoho času nepobyla. Poté, co odešla z esportu, pracovala pro Pro-Gam3r Magazine, pak se přehoupla na volnou nohu. I přesto ji její krátká a bombastická kariéra ve světě esportu vysloužila místo na tomto seznamu. Pokud jde o celosvětové platy v odvětví esportu, je Vanessa až na 2 154. místě.

Stephanie „missharvey“ Harvey

Stephanie je známá pod přezdívkou misshavery. Vyhrála celkem pět turnajů Counter-Strike a Counter-Strike: Global Offensive. Byla členkou týmu Counter Logic Gaming Red od roku 2015 do července 2017. Během své profesionální esportovní kariéry odehrála 2 031 her, její headshot rate byl 49,8 %, zabila 1 325x, zemřela 1 396x a hrála na 81 různých mapách. Stephanie si během 16 turnajů vydělala celkem 21 305,23 dolarů. Její největší cena činila 3 779,64 dolarů. Navzdory její působivé kariéře je na žebříčku nejlépe placených světových hráčů až na 2 032. místě. V Kanadě je 64. nejlépe placeným esportovcem.

Pracovala sedm let jako herní designérka pro Ubisoft Monteral a nejvíce uznání získala díky práci na Far Cry Primal.

Julia „juliano“ Kiran

Julia je jednou z mála švédských profesionálních hráček (hráčů). Započala svou kariéru hraním Counter-Strike 1.6 a zvítězila v roce 2013 v Electronic Sports World Cup. Se svým týmem Druidz vyhráli první místo a cenu 5 000 dolarů. Od té doby hrála ve 20 turnajích a vydělala 22 048,51 dolarů. I přesto je na světovém žebříčku nejvyšších výdělků v esportu až jako 1 987. hráčka.

Julia přešla na hraní Counter-Strike: Global Offensive před několika lety. Přestože se většinu své profesionální kariéry soustředila na Counter-Strike nebo Counter-Strike: Global Offensive, pro zábavu se věnovala i hrám,  ‚jako je Dota 2, Heroes nebo Newerth. V současné době je kapitánkou Team Secret a svůj tým nedávno dovedla k vítězství na Intel Challenge Katowice 2017. V jejím týmu jsou i Zainab „zAAz“ Turkie, Michaela „mimimicheater“ Lintrip, Anna „Ant1ka“ Ananikova, a Ksenia „vilga“ Kluenkova.

Christine „potter“ Chi

Fanoušci mohou znát Christine pod jejími dvěma přezdívkami „potter 4jane“ či „Ubinited potter“. Christine je další Američankou, která se zaměřuje na hraní Counter-Strike 1.6 a Counter-Strike: Global Offensive. Hrála jako individuální hráč, i v týmech. Byla chvíli v týmu Ubinited, nyní je členkou Counter Logic Gaming Red. Během své kariéry vydělala hraním 22 895,25 dolarů a v posledním turnaji vyhrála 3 000 dolarů. Zúčastnila se 2 103 her na 83 různých mapách. Zabila 1 633x, její headshot rate je 25,3 % a zemřela 1 425x.

Christine začala hrát Counter-Strike, když jí bylo 13 let. Od té doby se stala jednou z nejlepších esportovkyň. Je na 1939. příčce nejlépe hodnocených profesionálních hráčů na světě.

Zainab „zAAz“ Turkie

Zainab je další Švédkou na tomto seznamu a je Juliinou spoluhráčkou v Team Secret. Hrála v průběhu let za mnoho týmů včetně FNATIC, MeetYourMakers, Les Seules, Pink Zinc, ALTERNATE, a Bad Monkey Gaming. Svou kariéru v esportu začínala také hraním Counter-Strike 1.6, pak přesedlala na Counter-Strike: Global Offensive.

Zainab vyhrála 21 turnajů a vydělala si celkem 24 918,51 dolarů. Minimálně 1 500 dolarů pochází z turnajů, kterých se zúčastnila, když jí bylo 17 let. Hrála v téměř 3 000 hrách na 123 mapách. Zabila 2 470x, se skvělým headshot ratem 52,4 %. Nejlepší na tom je, že zemřela jen 1 949x, což znamená, že její Kill to Death ratio je 1,27. Nicméně je v celkových příjmech esportovců až na 1 831. místě.

Sarah „Sarah Lou“ Harrison

Herní kariéra Sarah Lou je jedinečná. Je jedinou ženou z Velké Británie, která obsazuje nevyšší příčky ve světě esportu. Navíc její celkový výdělek pochází z jediného turnaje, když v roce 2008 zvítězila v Championship Gaming Series Season. Vyhrála 50 000 dolarů, což byla polovina 100 000dolarové výhry. Druhá část putovala k její spoluhráčce, Deng „Messy“ Ming Zhi. Sarah je jednou ze tří hráček na tomto seznamu, která se profesionálně věnuje hraní Dead or Alive 4. Její starší sestra Ruth je také slavnou hráčkou této hry. Fanoušci o nich hovoří jako o Venus a Sereně Williams ve světě esportu. Tyto ženy nakopávají ve virtuálním světě zadky, ale na žebříčku příjmů z esportu je Sarah až na 1 107. místě.

Marjorie „Kasumi Chan“ Bartell

Marjorie je druhou – zde zmíněnou – hráčkou, která se proslavila díky Dead or Alive 4. Podobně jako Sarah si Marjorie vydělala peníze dvěma turnaji. Jednalo se o Championship Gaming Invitational v roce 2006, kde vyhrála 2. místo spolu s 5 000 dolary. Byla zároveň první ženou, která to dotáhla do finále. V roce 2007 pak vyhrála první cenu v Championship Gaming Series Season. Jeden turnaj jí přinesl neuvěřitelných 50 000 dolarů a její partner, Jeremy „Black Mamba“ Florence si odnesl druhou polovinu ceny. Na Championship Gaming Series v roce 2007 se poprvé živě přenášelo 60 profesionálních esportovců.

Co se týče umístění podle výdělku, Marjorie si drží 1 025. místo.

Ricki Ortiz

Ricki o sobě prvně dala vědět díky Tekkenu, než rozšířila svůj záběr na různé bojové hry včetně Street Fighter III: 3rd Strike, Street Fighter IV, Street Fighter V, Tekken Tag Tournament 2, Street Fighter X Tekken, Marvel vs. Capcom a další. V roce 2010 se Ricki přidala k Evil Geniuses. Bojovala ve více než 60 soutěžích a vyhrála slušných 80 530,18 dolarů. Její největší výhrou bylo druhé místo v Capcom Cup v roce 2016, které jí přineslo 60 000 dolarů. Ricki absolutně dominuje ve světě esportu a není těžké pochopit, jak se dostala na třetí místo v tomto seznamu. Nicméně světové pořadí nejvýdělečnějších hráčů ji umístilo až na 746. místo.

Katherine „Mystik“ Gunn

Katherine byla v jednu chvíli jedničkou na tomto seznamu. Nicméně její výhry a postavení jí přinesla tři vítězství v letech 2007, 2008 a 2010. Stejně jako dvě z předchozích hráček se umístila na mistrovství v Dead or Alive 4. Turnaje Championship Gaming Series Season v roce 2007 a 2008 jí vydělaly 15 000 a 7 000 dolarů. Bohužel se v žádném z těchto turnajů neumístila na prvním místě. Její skutečné vítězství přišlo však v roce 2010, když vyhrála WCG Ultimate Gamer Season 2. Katherine si odnesla 100 000 dolarů poté, co provolala konečné vítězství v Halo: Reach. Její celkový příjem z her činí 122 000 dolarů. To ji vyneslo na 2. místo v našem žebříčku, avšak ve světovém měřítku hráčů je její příjem na 471. místě.

Sasha „Scarlett“ Hostyn

Sasha si na rozdíl od mnoha dalších nevydělala své peníze jen hrstkou turnajů. Tato kanadská hráčka se v průběhu své kariéry zúčastnila 116 turnajů. Je jednou z nejlepších hráčů StarCraft II. Svou kariéru začala v roce 2011 v ženské lize NESL The Iron Lady. Podařilo se jí umístit se na prvním místě na Iron Lady Cup #4 a Iron Lady Cup #5. V roce 2012 byla rekrutována do týmu Eclypsia. Od té doby hrála i pro další týmy, v současné době pro Team Expert.

Během svého působení v esportu vyhrála neskutečných 180 162,82 dolarů. I přesto, že je to nejlépe placená hráčka esportu, je na světovém žebříčku na 307. místě.

Zdroj: TheGamer

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.