Které slavné společnosti začínaly v garáži?

Mnoho světově proslulých společností začínalo nenápadně. Někteří význační či nejbohatší zakladatelé podnikali první kroky doma v garáži. Když jste schopný a cílevědomý podnikatel s geniálním nápadem, na místě tak úplně nezáleží. Zde je deset top úspěšných a světových společností, které přišly na svět v garážích. Tito podnikatelé věděli, jak se vyhnout chybám.

Disney

Historie Walta Disneyho je jako film se šťastným koncem. V roce 1923 se mladý chlapec oddaný své vášni rozhodl vytvořit filmové studio v garáži, která patřila jeho strýci. Walt a jeho starší bratr Roy začali natáčet filmovou sérii Alice Comedies, kam patřil i slavný krátký film Alice’s Wonderland. Dnes je Disney jedním z největších konglomerátů na světě.

Apple

Steve Jobs a Steve Wozniak se z nuly vypracovali až na absolutní vrchol. Jejich americký sen začal v roce 1976, kdy vytvořili Apple Computer. Zpočátku prodávali místním obchodníkům 50 kusů Wozniakova Apple I Computeru za 500 dolarů/kus. Jobs obdržel objednávku a u distributora náhradních dílů zakoupil jednotlivé součástky. Stevové a jejich malý tým v garáži ve městě Cupertino v Kalifornii ručně sestavili během 30 dnů 50 počítačů. To byl jejich skromný začátek. V současné době se Apple řadí mezi lídry na trhu s počítači a Steve Jobs se stal symbolem přístupu „kvalita nad kvantitu“.

Auta Lotus

V roce 1948, když mu bylo 20 let, vymyslel Anthony Colin Bruce Chapman podnik, který začínal v londýnské garáži. Zahájil zde výrobu prvního závodního automobilu Lotus. Chapman pomocí vrtačky vytvořil z Austin Seven ze třicátých let legendární automobil Lotus Mark I.

Harley Davidson

Talent Williama S. Harleyho vyšel najevo v roce 1901, kdy ve svých 20 letech vypracoval plány na sestavení malého motoru, který by poháněl jízdní kolo. Během následujících dvou let Harley začal spolupracovat se svým kamarádem z dětství, Arthurem Davidsonem. Společně v dřevěné kůlně ve městě Milwuakee ve Wisconsinu postavili své první motorové kolo. Později přišel úspěch. Jejich konstrukce začaly být velice populární a dnes je Harley Davidson synonymem kvalitních a luxusních motocyklů.

Google

Google je dalším příkladem úspěchu, který nezačal nikde jinde než v garáži. Technologický gigant založili absolventi Stanfordu – Larry Page a Sergey Brin. Neúspěšně se pokusili prodat svůj koncept společnosti Excite za jeden milion dolarů. Nyní je Google nejnavštěvovanější stránkou na světě.

Mattel

Harold „Matt“ Matson a Elliot Handler začali v roce 1945 podnikat v garáži na jihu Kalifornie. Zaměřovali se na výrobu rámů na obrazy. Aby co nejlépe vytěžili svůj materiál, začali ze zbytků stavět domečky pro panenky. O 57 let později přišla na svět nejslavnější panenka Barbie.

Hewlett-Packard

V roce 1939 vznikla v garáži u Packardů společnost HP. Počáteční investice Williama „Billa“ Redingtona Hewletta a Dava Packarda byla pouhých 538 dolarů. Přesto se jim podařilo kapitál mnohonásobně rozmnožit a dosáhnout bezprecedentního úspěchu. Jejich první výrobek byl audio oscilátor a jedním z jejich prvních zákazníků byl Walt Disney. Zakoupil si u nich osm oscilátorů, aby mohl vzniknout zvukový systém pro film Fantazie.

Amazon

On-line knihkupectví Amazon bylo založené v roce 1994 Jeffem Bezosem. V té době sídlilo v jeho garáži v Bellevue ve státě Washington. Bezos prodal první knihu v červenci 1995. O dva roky později vstoupil na první veřejnou nabídku akcií. Dnes je Amazon největším on-line prodejcem a lídrem na trhu.

Maglite

Padesátá léta v USA. Chudý chorvatský imigrant, který mluví lámanou angličtinou, přišel od Ameriky. Investoval 125 dolarů do soustruhu. A jeho malá investice se vyplatila. Zní to jako fikce, ale toto je skutečný příběh Anthonyho Maglici. Zpočátku pracoval v garáži, kde vyráběl jednotlivé díly. Po letech tvrdé práce založil v roce 1974 společnost Mag Instrument a první slavná svítilna byla vyrobena v roce 1979. V současné době patří Maglite mezi standardní svítilny, které používají policisté ve Spojených státech.

Yankee Candle Company

Michael Kittredge, zakladatel Yankee Candle Company zná sladkou chuť úspěchu. V roce 1969 – tehdy jako 16letý teenager – doma v garáži vyrobil první vonnou svíčku. Byl to dárek pro jeho matku. Za materiál mu posloužily roztavené voskovky. Všimli si toho sousedé, kteří projevili zájem koupit si jeho nevšední svíčky. Poté Michael začal s hromadnou výrobou. O čtyři roky později opustil garáž a přestěhoval Yankee Candle Company do starého mlýna v Holyoke v Massachusetts.

Tito „garážoví podnikatelé“ začali takřka z ničeho. Jejich osudy však ukazují, že nezáleží na tom, jestli společnost dělá první kroky v garáži, ve sklepě nebo na univerzitní koleji. Každá společnost má své skromné začátky. V dnešní době má potenciální podnikatel spoustu možností – od crowdfundingu po andělské investory. Důležité však není, kde člověk nebo společnost začíná, ale to, kde skončí.

Zdroj: growly.io

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.