Marissa Mayer jako nejméně oblíbená CEO v technologickém odvětví

Bývalá ředitelka Yahoo sice zahájila svou kariéru jako jeden z prvních zaměstnanců společnosti Google, ale její hvězdný vzestup nebyl bezproblémový.

Podle nového průzkumu business platformy Owler, která shromažďuje informace z oblasti obchodu, se Marissa Mayer (42) stala nejméně oblíbenou generální ředitelkou v oblasti technologií.

Owler pomocí algoritmu analyzoval 250 000 hodnocení odborné veřejnosti. Tím vznikl seznam nejméně sympatických CEO napříč 50 městy a 25 odvětvími.

Marissa Mayer se umístila nejhůře ze všech hodnocených generálních ředitelů v oblasti technologií. Získala pouze 32,8 bodů z možných 100, přičemž průměrné hodnocení v jejím oboru je 69,7 bodů.

Technologičtí lídři amerických společností obecně patřili mezi nejlépe hodnocené CEO, zatímco generální ředitelka Yahoo získala druhé nejnižší hodnocení. Umístila se jen o stupínek výše než CEO United Airlines, Oscar Munoz.

Nízké hodnocení Marissy Mayer pro většinu nebylo překvapením. Od července 2012, kdy se stala výkonnou ředitelkou společnosti Yahoo, byla kritizována za její vedení. Veřejnosti a zaměstnancům se znelíbila například tím, že zrušila home office a lidé pracující na dálku se museli vrátit do svých kancelářských židlí. Zpravidla prý chodila pozdě na schůzky a lidé z Yahoo ji označovali za mikromanažerku. Její předchůdkyně Sue Decker nedávno kritizovala výkon společnosti a v roce 2016 deník New York Times informoval o nízké morálce panující v Yahoo, i o tom, jak zaměstnanci společnosti nemají v Mayer dostatečnou důvěru.

Jeden ze zaměstnanců sdělil New York Times, že Marissa byla typ šéfa, který vzbuzuje v lidech pocit, že ji zklamávají při každé příležitosti. Člověk se prý cítil jako na půli cesty k vyhazovu. Za zmínku stojí, že stejný zdroj označil Marissu Mayer za nejlepšího šéfa, kterého kdy měl.

Mayer dělá podobné chyby jako většina lídrů. Jak poznamenala Kim Scott, bývalá CEO Googlu, jeden člověk, který je zodpovědný za většinu týmových rozhodnutí, může dlouhodobě poškodit výkon celé skupiny.

Výzkumníci se shodují na tom, že dobrých šéfů je pomálu. Mayer – jedna z nejlépe placených generálních ředitelek a lídr v technologickém průmyslu – však stále má co zlepšovat.

Zdroj: CNBC

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.