Máte děti a chcete pracovat? Deset tipů, jak se z toho nezbláznit

Další díl seriálu rad pro pracující maminky s dětmi, tentokrát o zachování duševního zdraví.

Najít práci a nastoupit (popř. rozjet podnikání) není jediná výzva, která vás čeká. Zvládnout každodenní koloběh práce, dětí a domácnosti je docela náročné a když si nedáte pozor, může vás to položit na lopatky. Sama jsem zažila několik situací, kdy jsem si nabrala moc práce, a pak jsem makala po nocích, protože jsem se přes den potřebovala věnovat dětem.

Desatero pro pracující matky:

  1. Nezapomínejte na sebe, aby vám zbyla nějaká ta chvilka jen na vaše koníčky a relaxaci.
  2. Dobrý spánek a jídlo je základ. Po šesti hodinách spánku a bez snídaně nebudete zrovna příjemná maminka, chápavá partnerka, natož výkonná pracovnice.
  3. Pojistěte si péči o děti. Ať už máte chůvu, jesle, školku nebo babičku, vytvořte si záložní plán pro případ nemoci. Při nástupu do kolektivu děti opravdu hodně stonají, a když starost o ně zůstane jen na vás, může vám to hodně zkomplikovat návrat do práce nebo práci pro vaše klienty.
  4. Nepřeceňujte své síly. Než něco slíbíte, dobře si rozmyslete, kolik času máte k dispozici a nechávejte si velkou časovou rezervu.
  5. Děti veďte k samostatnosti od útlého věku, aby se uměly postarat samy o sebe a zvládly si poradit i bez vás (třeba u chůvy nebo ve školce).
  6. Zapojte co nejvíc členy rodiny, aby veškeré domácí povinnosti neležely jen na vás. Nám se osvědčilo, když si každý vybral, co ho nejvíc baví, resp. co mu nejméně vadí.
  7. Nepodceňujte dobrý time management a plánování, ať se vyhnete zbytečným stresům. Dobrým pomocníkem jsou různé on-line nástroje jako sdílené kalendáře či úkolníčky.
  8. Nesnažte se o dokonalost, protože když budete trávit 20 až 40 hodin v práci, sotva stihnete všechno, co jste zvládala s dětmi doma během rodičovské dovolené.
  9. Řekněte si o pomoc partnerovi, rodičům, dětem či kamarádům. Když tuto možnost nemáte a je to pro vás finančně dostupné, klidně si pořiďte chůvu nebo paní na úklid.
  10. Nelámejte to přes koleno. Když zjistíte, že návrat do práce či rozjezd podnikání vám přináší víc starostí než radostí a finanční efekt je více než problematický, tak se na to klidně vykašlete a zkuste to později.

Jak jsem zmínila v tipu číslo 7., skvělým pomocníkem jsou různé počítačové a mobilní aplikace. Více o nich v článku Appky pro pracující matky.

Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.