Máte děti a chcete pracovat? Jak na hledání nové práce?

Druhý díl návodu pro maminky, jak sehnat práci po mateřské, je tady!

Jestliže už dál nemůžete spolupracovat s vaším původním zaměstnavatelem, porozhlédněte se jinde. Neváhejte reagovat též na nabídky, kde zaměstnavatel o možnostech úpravy pracovní doby přímo nepíše, a nebojte se vyjednávat. Dále doporučuji nespoléhat se pouze na jediný nástroj či cestu, protože různé organizace preferují různé způsoby hledání nových zaměstnanců.

Jak na to?

  • Staré osvědčené metody, které stále fungují. Ptejte se svých známých, sledujte místní vývěsky, zkuste to ve firmách ve vašem okolí.
  • Pracovní portály. Na pracovních portálech můžete někdy přímo ve vyhledávání zadat možnost částečného úvazku, pružné pracovní doby nebo krátkodobé brigády. Navíc se můžete zaregistrovat a zadat váš životopis do databáze. Pracovní nabídky vám pak budou chodit e-mailem a na základě takto uloženého životopisu vás může oslovit potencionální zaměstnavatel či personální agentura.

Vyzkoušejte:

  • Vlastní sociální sítě. Vytvořte si nebo aktualizujte váš profil na sociální síti LinkedIn, do motta i souhrnu uveďte, že hledáte nové příležitosti. Zrovna tak se můžete zmínit přátelům na Facebooku či Twitteru.

Tip: Nevíte si rady s vylepšením svého profilu na LinkedIn? Přečtěte si naše články: Co jste ještě chtěli vědět o LinkedIn, ale báli jste se zeptat? Návod: Vytvoření úspěšného profilu na LinkedIn

  • Webové stránky a sociální sítě zaměstnavatelů. Řada firem pozice inzeruje pouze nebo primárně na svých webových stránkách či sociálních sítích. Jestli máte v hledáčku nějaké organizace, pro které byste chtěla pracovat, vyplatí se podívat na jejich web a stát se jejich fanouškem/followerem.
  • Personální agentury. Personální agentura vám může zprostředkovat zaměstnání nebo zajistit dočasnou práci pro různé zaměstnavatele. Seznam agentur působících v ČR najdete například na www.personalniagentury.cz nebo na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace. Při výběru agentury zohledněte, zda se specializuje zrovna na váš obor.
  • Úřady práce. Volná pracovní místa, která zaměstnavatelé hlásí úřadům práce, jsou zveřejněna na integrovaném portálu MPSV. Pracovní nabídky můžete vyhledávat podle kritérií jako lokalita, obor, vzdělání, pracovní úvazek aj.
  • Vlastní nabídky. Nebojte se sama oslovit organizace, které vás zajímají a zeptat se na možnosti spolupráce.

Já a moje práce

Jak jsem řešila práci já? Po narození syna jsem udržovala kontakt s mým tehdejším zaměstnavatelem (VŠE v Praze), doma ve volných chvílích psala skripta a po půl roce začala na malý úvazek zase učit. S dcerou jsem pak řešila hledání nového zaměstnání, protože už jsem na původní místo nastoupit nemohla. Po velmi krátké době jsem jako lektorka zakotvila v malé neziskovce. Tuto práci jsem našla na pracovním portálu. Po další pauze spojené s příchodem třetího dítěte jsem se opět vrátila do neziskovky, se kterou jsem i během těhotenství zůstala v kontaktu.

Když se nedaří…

…najít práci podle vašich představ, neházejte flintu do žita. Co takhle začít podnikat? Možná stejně jako já zjistíte, že se vám na volné noze otevírají zajímavé profesní příležitosti.  V článku Máte děti a chcete pracovat? Co zkusit rozjet vlastní podnikání? se dozvíte, proč je rodičovská dovolená dobrým obdobím pro start podnikání a navíc dostanete slušnou porci tipů na zdroje užitečných informací, které vám mohou v začátcích pomoci.

Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.