Máte děti a chcete pracovat? Vracíte se do práce po mateřské? Poradíme

Některým ženám vyhovuje po příchodu dětí do rodiny v práci na pár let vysadit, jiné chtějí pracovat. Touží realizovat své vlastní nápady, věnovat se něčemu jinému než rodině, někdy také potřebují přispívat do rodinného rozpočtu.

Pokud patříte do té druhé skupiny, možná se vám bude hodit pár mých tipů. Mám za sebou tři návraty do zaměstnání a začátky vlastního podnikání. Kromě toho jsem nějakou dobu pracovala se ženami, které na/po rodičovské dovolené řešily různé možnosti pracovního uplatnění. Co je můj hlavní vzkaz?

Když opravdu chcete, určitě se vám to podaří

Nenechte se odradit řečmi o nezájmu firem o matky malých dětí, nedostatku částečných úvazků, neexistujících jesličkách, chybějících místech ve školkách ani chmurnými předpověďmi o dětských nemocech. V současné době máme v Česku rekordně nízkou nezaměstnanost. Máte-li co nabídnout, máte slušnou šanci i na pozicích, o které by vás dříve ani nenapadlo usilovat. Firmy si stěžují na nedostatek kvalitních zájemců, a to nejen na pozicích na plný úvazek, ale rovněž na částečné úvazky a brigády. Jak mi líčila moje známá personalistka, tam, kde se dříve hlásily desítky uchazečů, přichází pár životopisů od lidí, ze kterých sotva vyberou jednoho kandidáta.

Jak je to tedy s těmi flexibilními pracovními úvazky?

S částečnými úvazky je to pořád bída. Zájem českých matek o částečné úvazky převyšuje nabídku, k tomu převažují méně kvalifikované pozice, a to mnohdy na dobu určitou. Navíc nižší mzda někdy ani nepokryje náklady spojené s docházkou do zaměstnání (péče o děti, dojíždění aj.) a objem práce nezřídka odpovídá plnému úvazku.

Pozor dejte také na to, že když jste zaměstnáni na part-time nebo přes agenturu, nemáte v některých firmách nárok na benefity, z částečného úvazku bývá obtížný přechod na plný úvazek na dobu neurčitou a mnohdy máte velmi omezené možnosti dalšího kariérního postupu. Není tedy divu, že v Česku pracuje na zkrácený úvazek jen necelých 10 % žen (podle ČSÚ), zatímco v Německu využívá tuto možnost přibližně polovina žen a v Holandsku dokonce tři čtvrtiny. Naštěstí roste počet společností, které nabízejí alespoň pružnou pracovní dobu, případně home office.

Pracovat nemusíte jen v zaměstnání nebo na volné noze

Na začátku je dobré si položit otázku, proč vlastně chcete pracovat. Chcete se seberealizovat, odpočinout si od dětí, být v kontaktu s kolegy, udržet si kvalifikaci nebo jsou tím hlavním důvodem peníze? Pokud vás finance moc netlačí, nabízí se vám i jiné alternativy než placené zaměstnání a podnikání. Můžete se pustit do vlastních projektů nebo najít neziskovku, do jejíž činnosti byste se mohla zapojit jako dobrovolník. Obojí pak poslouží jako dobrá reference nebo ukázka práce pro budoucího zaměstnavatele či klienta.

Jak takový projekt může vypadat? Cokoliv, co vás baví, na čem se můžete něco naučit nebo je to třeba užitečné pro ostatní, ať už jde o psaní blogu, focení, pečení dortů nebo šití dětského oblečení. Některým ženám se dokonce podařilo na takovýchto projektech postavit vlastní podnikání. A co se týče dobrovolnické práce v neziskovém sektoru, nabídky najdete například na http://databaze.dobrovolnik.cz/ nebo na http://www.umsemumtam.cz/. Stojí za to vyzkoušet také okolní rodinná a mateřská centra nebo oslovit další organizace.

Práce pro současného zaměstnavatele

Rozhodně se vyplatí se nejprve obrátit na vašeho současného zaměstnavatele. Má-li o vaši práci zájem, pokuste se vyjednat podmínky, které by vám návrat do práce umožnily, ať už je to zkrácený pracovní úvazek, pružná pracovní doba nebo práce z domova.

Pro firmu může být přijatelnější slevit z časových požadavků, než hledat a zaučovat nového zaměstnance. Přesvědčila se o tom například certifikovaná trenérka a konzultantka Věrka Koukalová ze společnosti Google, která začala pro svého zaměstnavatele opět pracovat jen pár týdnů po narození dcery (rozhovor s ní si můžete přečíst zde).

Řada organizací vychází vstříc spíše stávajícím zaměstnancům než nováčkům, takže si šetří flexiúvazky právě pro zaměstnance vracející se z mateřské/rodičovské dovolené a nikde je nezveřejňují.

Jak můžete zvýšit svou šanci na návrat k původnímu zaměstnavateli? Dobré je začít ještě před nástupem na mateřskou dovolenou:

  • před odchodem na mateřskou se postarat o hladké předání práce a vyhnout se přístupu „po mně potopa“,
  • už dopředu projevit zájem o další spolupráci,
  • zůstat v kontaktu a komunikovat se zaměstnavatelem.

Tip: Chcete vědět, na co máte v souvislosti s návratem do zaměstnání nárok? Podívejte se na portál http://materskarodicovska.cz/, kde na jednom místě najdete informace o mateřské, rodičovské a nástupu do zaměstnání.

Ne vždy se návrat do původního zaměstnání podaří. Realita je taková, že více než polovina žen míří po tříleté mateřské na úřad práce a bohužel to není jen na přechodný čas. Převážná většina nezaměstnaných maminek s pětiletými a sedmiletými dětmi zůstává nezaměstnaná více než jeden rok (podle studie IDEA CERGE EI). Ale dosti chmurných čísel.

V dalším článku se dozvíte, jak pátrat na internetu i přes známé.

Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.