Místa, kde se to hemží digitálními nomády

Nikdy nebylo jednodušší vydělávat a přitom poznávat svět. Největší výzvou tedy zůstává rozhodnout se, kam naše kroky povedou.  

Práce digitálních nomádů není vázaná na místo, mohou pracovat odkudkoliv a odevzdávají svou práci klientům z celého světa. Potřebují jen notebook, internetové připojení a nějaké chytré aplikace.

Přemýšlíte nad novým životem na cestách? Můžete roztočit glóbus a náhodně prstem najít vhodnou destinaci.

Nebo můžete číst dál.

Jaká města lákají digitální nomády a freelancery? V zásadě záleží jen na možnosti připojení k internetu, životních nákladech, podnikatelské a freelance kultuře, klimatu a přírodních krásách dané země.

A samozřejmě na společenském životě a zábavě, protože každý si po práci rád oddychne.

Wellington, Nový Zéland

Austrálie a Nový Zéland jsou na seznamu nejlepších destinací pro batůžkáře, ale pro digitální nomády představují výzvu kvůli své (ne)konektivitě. Hlavní město Nového Zélandu jde však dobrým příkladem. Momentálně zde naleznete rychlý internet v kombinaci s finančně dostupnými životními náklady.

V důsledku toho ve Wellingtonu sídlí nejlepší digitální společnosti v zemi, stejně tak vítá freelancery z celého světa. V posledních letech v reakci na poptávku přibylo mnoho co-workingových pracovišť a město se chlubí větším počtem kaváren, barů a restaurací na osobu, než má třeba New York.

New York, USA

NY patří mezi nejvíce vzrušující a globálně propojená místa na světě.

Nenechte se mýlit – město představuje pro digitální nomády mnoho výzev, ale jeho možnosti jsou nekonečné. Nechybí tu networkingové akce, kde se můžete setkat s klienty a partnery, se kterými budete spolupracovat i dávno poté, co se třeba přestěhujete do slunnějšího a levnějšího města.

Kapské Město, Jižní Afrika

Nemůžete se rozhodnout, jestli pracovat na pláži, v horách nebo v rušeném městě? Tady je vše pohromadě. Kapské město je nádherné a jeho obyvatelé si užívají devět měsíců léta.

Služby pro digitální nomády se podstatně zlepšily, navzdory tomu však stále není k dispozici nejrychlejší internet a spolehlivé zdroje nabíjení. Region dokonce díky nově vznikající tech scéně získal přezdívku „Silicon Cape“.

Najdete tu co-workingová centra, ale přátelé vám jistě budou závidět i obrázky, na kterých pracujete u bazénu, na pláži, ve vinohradu nebo se Stolovou horou v pozadí.

Tallinn, Estonsko

V Tallinnu je přístup k internetu téměř základním lidským právem. Je to prý nejlepší evropské město, kde hledat (a naleznout) práci. Mezinárodní freelanceři si užívají nízkých nákladů na život, všudypřítomné angličtiny a rychlého internetu. Být on-line je snadné, Wi-Fi je dostupná na veřejných místech i ve většině kaváren. Město samozřejmě nabízí i skvělé co-workingové prostory.

Po práci vždycky můžete zajít na party do středověkého Starého Města nebo do čtvrti Kalamaja, kde mezi přestavěnými továrnami potkáte další nezávislé podnikatele a kreativce.

Berlín, Německo

Jednou rozdělené město je nyní velice otevřené okolnímu světu. Prázdná skladiště byla proměněna na excentrické prostory k žití, práci i zábavě.

Berlín se stal kreativním místem, které vítá digitální nomády z celého světa. Je tu ubytování za dostupné ceny, co-workingy, i živá kulturní scéna a skvělý noční život.

Barcelona, Španělsko

Nutnost je matkou vynálezů. Mezinárodní komunita freelancerů se ve Španělsku vyvinula teprve nedávno jako odpověď na složitou otázku zaměstnanosti v zemi. Barcelona je domovem jedné z největších co-workingových populací na světě, kde místní i cizinci pracují bok po boku.

Je to ideální místo pro digitální nomády, kteří hledají rovnováhu mezi prací a životem. Je tu prosperující kulturní scéna a slunce na Barcelonu svítí téměř celý rok, díky čemuž si užijete okolní pláže i hory.

Londýn, Velká Británie

Říká se, že kdo je unaven Londýnem, je unaven životem.

Londýn má téměř 9 miliónů obyvatel a jsou zde stovky uměleckých agentur a bezpočet mezinárodních společností, díky kterým mohou freelanceři nalézt práci.

Londýn není sice nejlevnější, ale poskytuje skvělé příležitosti, kde mohou digitální nomádi získat zkušenosti a své první kontakty.

Budapešť, Maďarsko

Nejlevnější z hlavních měst v Evropě nabízí mnoho zajímavých ubytovacích prostorů pro mezinárodní návštěvníky. Láká tak digitální nomády z celého světa, kteří stojí za boomem co-workingových center.

Také je to velice společenské město, kde si můžete v létě posedět na zahrádkách a odpočívat s místními obyvateli i dalšími freelancery nad sklenkou vína.

Florianópolis, Brazílie

Nejde o největší, ani o neznámější brazilské město. Ale je velice oblíbené digitálními nomády. Často je popisováno jako malé Rio – díky své kráse, atmosféře a aktivnímu outdoorovému životu. Florianópolis je však mnohem bezpečnější a zaručuje vyšší kvalitu života.

Je to rozvíjející se technologické centrum, takže mezinárodní freelanceři ocení lepší konektivitu, široce využívanou angličtinu a bohatou nabídku pracovních prostorů.

Chiang Mai, Thajsko

Thajsko se může pyšnit obrovskou populaci digitálních nomádů, a to díky velice nízkým nákladům na život, rychlému internetu, teplému podnebí a skvělému jídlu. Bangkok, Pai a Ko Lanta jsou velmi populární, ale Chiang Mai je top volbou pro mezinárodní freelancery.

Je to město chrámů v severním Thajsku, obklopené horami, bujnými lesy a rýžovými poli. Má tradiční atmosféru a pomalejší tempo života než pobřežní města, ale i přesto zde populace digitálních nomádů čítá 3 000 osob.

Zdá se, že je tu více co-workingových center než chrámů. Digitální nomádi zde pořádají pravidelné networkingové události a Wi-Fi je dostupná ve většině kavárnách.

Zdroj: transferwise.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.