Mluvit o nerovnosti v odměňování není tabu

Nerovné odměňování, které vychází z příslušnosti k určitému pohlaví, je v technologickém průmyslu systémovým problémem. Je zhoršován netransparentním chováním mnoha společností, kvůli čemuž je složité jej přesně vyčíslit a vypořádat se s ním.

Nezisková organizace Women Who Code nedávno provedla průzkum mezi svými 137 000 členkami z celého světa, mj. se dotazovala inženýrek z Adobe, LinkedIn, Wells Fargo a dalších významných firem. Cílem bylo získat názory žen na stav panující v technologickém průmyslu a také zjistit, jaké mají zkušenosti s odměňováním v technologických organizacích, pro které pracují.

Podle průzkumu se drtivá většina žen (94,8 %) domnívá, že v technologiích existuje citelná nerovnost v odměňování. 88,3 % žen pak pociťuje, že tato situace je ještě horší pro ženy jiné než europoidní rasy. Další důležitou informací je, že 60 % žen v technologiích si myslí, že společnost, pro kterou pracují, platí vyšší mzdu jejich mužským protějškům. Z čehož vyplývá, že věří, že jsou v technologickém průmyslu doslova podceňovány, stejně tak organizacemi, které je zaměstnávají.

Jaký to má vliv na technologický průmysl? Podle studie neziskové organizace National Center for Women & Information (NCWIT) opouští 56 % zaměstnankyň svou práci v polovině kariéry. Často je to doba, kdy přináší do firmy svého zaměstnavatele nejvíce peněz. Tento fakt podporuje i zjištění Women Who Code, které ukazuje, že čtvrtina všech žen (25,6 %) odešla ze svých pozic poté, co zjistila, že jejich mužští kolegové jsou lépe placeni.

Pouze 24 % respondentek sdělilo, že platová nerovnost byla jejich největším pracovním problémem. Avšak 91 % žen přiznalo, že by raději přijaly místo ve společnosti, která uplatňuje transparentní mzdovou politiku. Společnosti s vyšší mírou genderové rozmanitosti se ukázaly být o 15 % efektivnější. V technologiích je nedostatek talentů, chtějí-li zůstat společnosti konkurenceschopné, musí začít tomuto tématu věnovat dostatek pozornosti. Platová nerovnost je důvodem, proč přichází o nejlepší inženýrky, což ovlivňuje i celou společnost.

Existují také další zákeřné důsledky nerovnosti v odměňování. Mohou přispívat k syndromu podvodníka nebo k pocitům nepatřičnosti. To může vést potenciální manažerky či zaměstnankyně k tomu, že nabízenou pozici nevezmou. Pro firmu by přitom mohly udělat více, než si dovedete představit; a to jak v oblasti inovací, tak i zisku. Teprve když se ženy budou cítit řádně ohodnocené společnostmi, pro které pracují, budou pak chtít vkládat své know-how a energii do dlouhodobého růstu svých zaměstnavatelů.

Naděje však umírá poslední. Na otázku, zda se domnívají, že rozdíly v odměňování žena a mužů budou během jejich korporátního života vyřešeny, odpovědělo 72,5 % žen, že v to věří. A už nyní existují společnosti, které se ubírají správným směrem. LUNA Bar financuje bezplatné workshopy a kurzy o vyjednávání platových podmínek, společnost Salesforce nedávno provedla mzdový audit a určila 3 miliony dolarů na to, aby zvýšila 6 % platů svých zaměstnanců. V Zillow bylo úsilí o rovnost natolik úspěšné, že ženy ve skutečnosti vydělávají 1,01 dolaru na každý dolar, který vydělají muži.

Je to dobrý začátek, přesto nás však čeká dlouhá cesta. Více společností musí začít vyplácet své zaměstnance transparentně, abychom mohli problémy v odměňování vysledovat a usilovat o jejich vyřešení. Současně je nezbytné, aby společnosti prováděly vlastní mzdové audity, které odhalí rozdíly v odměňování. Tím bude učiněn další krok k potření tohoto problému. Jsou to sice kroky, před jejichž implementací se některé společnosti budou zdráhat, ale rozhodně povedou ke spravedlivějšímu zacházení v celém průmyslu a týmy budou rozmanitější, dynamičtější a profitabilnější.

Zdroj: women2.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.