Jak mohou školy a společnosti ovlivnit počet žen pracujících v technologickém odvětví

Do rukou veřejnosti se dostal nechvalně proslulý Google Memo, ale samotným otázkám genderové nerovnosti ve výpočetní technice, strojírenství a technologiích, se dostalo jen málo pozornosti.

Genderová propast je špatná věc. Ve Spojených státech pracuje v IT až 3x více mužů než žen. Z toho vyplývá, že nebude využit obrovský potenciál skvělých nápadů, kreativity a vynalézavosti. Spojené státy již v současnosti čelí nedostatku absolventů v oboru počítačových věd. Nedaří se zaplnit více než půl milionu pracovních míst – a tento deficit se s rozšiřováním technologického průmyslu bude zvětšovat.

Proč pracuje v technologiích tak málo žen? Není to tím, že by nezvládaly matematiku, nebo nebyly biologicky stavěné na plnění odborných úkolů. Důvodem je, že ženy – včetně těch, které vynikají v matematice – nebyly důsledně informovány o tom, proč by měly o práci v této oblasti stát. To se však může změnit.

V osmdesátých letech absolvovalo počítačovou vědu něco málo pod 40 % žen. Od té doby se genderová propast ještě prohloubila. Momentálně absolvuje méně než 20 % žen. V nejranějších dobách programování během 2. světové války bylo považováno sestavování počítačů (strojů) za macho záležitost, kdežto programování bylo vnímáno jako práce pro písaře. Později, když se osobní počítače rozšířily do domácností a kanceláří, byly prezentovány jako zábava výhradně pro chlapce. Určitě si vzpomenete na WarGames nebo Tron? A současná maskulinní společnost neudělala nic pro to, aby vnímání veřejnosti změnila.

Elitní škole Harvey Mudd College v Kalifornii, se zaměřením na vědu a inženýrství, se podařilo za posledních 15 let zvýšit zastoupení žen v IT oboru na 50 %. Jak? Rozšířili fakultu pro ženy a učební osnovy přizpůsobili talentovaným studentům s omezeným přístupem k informace. Rozdělili třídy podle zkušeností studentů s programováním. Tím ochránili nováčky před dlouholetými programujícími nadšenci, kteří by nesmělé začátečníky mohli odradit. Škola také informovala studenty o tom, že kariéry STEM jsou velmi dobře placené. Například průměrná počáteční mzda softwarových inženýrů z Harvey Mudd je více než 100 000 dolarů ročně.

Takové strategie sice nevyřeší všechno, ale když je bude praktikovat i širší veřejnost – konkrétně střední školy, kde projevují dívky nejvíce nadšení o počítačovou vědu, mohlo by to pomoci genderovou nevyrovnanost zcela vymýtit.

Technologické společnosti by mohly následovat – tím, že skutečně začnou vítat absolventky, a že nebudou podporovat nespravedlivé odměňování na základě genderové příslušnosti.

Technologická konzultační společnost Accenture má za cíl do roku 2025 dosáhnout 50% podílu žen ve svých řadách. V Indii založila speciální kariérní systém jen pro ženy se zaměřením na technickou architekturu. Ve Spojených státech zavedla pravidlo, že čerství rodiče – otcové i matky – v prvním roce nebudou muset cestovat za prací. Sledují mzdy a platy upravují s ohledem na snižování rozdílů mezi výplatami mužů a žen.

V Google Memo se objevilo několik mylných představ. Jednou z nich bylo tvrzení, že úsilí o přilákání žen do IT bude neúspěšné a selže. Že zašlo příliš daleko, protože rozdíly mezi ženami a muži jsou nepřekonatelné a budou se v budoucnu jen zvětšovat. V tomto ohledu se autor Google Memo nemohl více mýlit.

Zdroj: itprotoday.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.