Můžete cestovat levněji

Procestovat svět bez jediné koruny je možná mýtus… ale určitě můžete cestovat levněji.

Co dělat, když chcete cestovat a nemáte žádné peníze? Existuje spousta blogů na toto téma. Ale opravdu se dají tyto rady využít? V typickém článku se dočtete, že byste se měli stát průvodcem – takže namísto toho, abyste viděli svět, budete podnikat ty samé cesty stále dokola, pravděpodobně dokonce v místě, kde sami bydlíte. Další blogy radí začít třeba jako instruktor potápění, ale zapomínají se zmínit o úmorných pracovních rozvrzích a špatně placené práci.

Další blog radí dělat letušku. To je dobrý nápad, jen pokud máte rádi letištní hotely, časové posuny a rutinní mezipřistání na stejných místech.

Stát se digitálním nomádem je mnohem realističtější přístup, přestože tato varianta zahrnuje spoustu času stráveného v co-workingových centrech a čajovnách v zahraničí.

A co třeba cestovat, aniž byste pracovali? Pokud nestopujete, nespíte na gaučích u hodných lidí a nepoužíváte své kouzelnické schopnosti k tomu, abyste si přičarovali jídlo, cestování vás prostě bude něco stát.

Způsoby, jak skutečně snížit náklady na cestování

Levnější cestování souvisí se změnou mentality. Můžete sice aplikovat malé vychytávky nebo triky, ale nic nepovede k většímu rozdílu než správné nastavení mysli. Tak například…

Cestujte nezávisle

Nemusíte jezdit s cestovkou. Za desetidenní tour po Thajsku, kterou nabízí agentura, můžete sami procestovat celý měsíc! Zažít skvělá dobrodružství a poznat nespočet zajímavých lidí.

Zájezdy bývají pohodlnější, zpravidla ty krátkodobé. Ale nejlevnější je vždy vyrazit po vlastní ose. Nejen, že má agentura nadsazené ceny, ale často se obrací na dražší hotely a dokonce i doprava stojí více než ta, kterou si zajistíte sami.

Vyhněte se hlavní sezóně

Cestování mimo hlavní sezónu znamená méně lidí a často i nižší ceny a levnější letenky. Ubytování v Chorvatsku stojí počátkem roku 15 EUR za noc. V létě se však cena vyhoupne na závratných 60 EUR za noc! Je úžasné cestovat po Evropě v září nebo říjnu, hlavně po slunném jihu. Můžete se dočkat teplých dní a za zpáteční letenku z Londýna do Lisabonu zaplatíte třeba jen 125 EUR namísto 300 EUR v červenci.

Nejen, že ušetříte peníze, ale i nervy. Památky a exponovaná místa nejsou v obležení turistů, všude jsou menší fronty a dýchne na vás klidnější atmosféra.

Létejte v nejlevnější čas

Pokud jste trochu flexibilní, vždycky se snažte pohrát si s daty odletu a příletu. Levnější odlety bývají v úterý, středu nebo v sobotu. Sledujte sezónní změny a zaregistrujte se, abyste dostávali novinky o slevách.

Cestujte do levných zemí

Destinace, které jsou nejvíce profláknuté a inzerované, bývají zpravidla ty nejdražší.

Vezměte si příklad Kostariky. Američanům je prezentovaná jako lukrativní destinace. Je to bezesporu krásná země, ale pokud chcete cestovat levněji, zvolte sousední Nikaraguu. Nemá třeba tolik reklamních spotů se zpívajícími lenochody a tukany, ale nabízí podobné zážitky jen za třetinu ceny.

Stejně to funguje i s ostatními zeměmi světa. Hledejte alternativy. Udělejte si vlastní průzkum a rešerše, využijte například Price of Travel nebo Budget Your Trip, weby, které vám pomohou najít levné destinace.

Přespávejte v hostelech

Okvětní lístky na posteli? Televize se 400 kanály? Vážně? Když strávíte většinu času prozkoumáváním okolí, tak jediné, co potřebujete, je základní tábor s dobrou postelí a jednoduchým vybavením.

Zvažte ubytování v hostelu. Je v nich legrace, jsou levné a dostatečně komfortní. Mají co nabídnout – od těch nejjednodušších až po trendy hostely se soukromými palandami, klimatizací, designovým interiérem, atd. Nemáte rádi sdílené prostory na spaní? Pak si zabookujte levný soukromý pokoj v hostelu nebo hledejte na Agoda (pro Asii) či Booking.com (pro zbytek světa).

Pokud jste méně vybíraví, můžete najít i levnější ubytování (a u toho prožít mnohá dobrodružství). Dá se spát na gaučích, v přístřešcích uprostřed džungle, na matraci na podlaze zatím neotevřeného hostelu, ve vesnici bez elektřiny (kde se budete třeba mýt dešťovou vodou) a na spoustě dalších improvizovaných míst. Stačí otevřít mysl všem možnostem.

Vyhněte se drahým večírkům

Tohle platí zejména pro mladší backpackery: zkuste neutratit všechny své peníze za party! Neznamená to samozřejmě, že byste neměli oslavovat život vůbec, prostě jen myslete na to, abyste nevyčerpali všechny své zdroje během jednoho večera.

Je fascinující, že jsou backpackeři schopni smlouvat o maličké slevě třeba 20 minut, zato večer jejich účet za alkohol dosahuje třeba 40dolarových výšin.

Zapomeňte na průvodce po barech, buďte iniciativní a najděte si ty nejlepší ceny a útulné bary sami.

Zaměřte se na aktivity, které jsou zdarma

Jděte na pláž, do národního parku, do muzea, udělejte si procházku na místní trhy nebo po sousedství, pozorujte lidi – jsou tuny možností, kde získat zajímavé zkušenosti zdarma.

Myslete na to, že free walking tours, které jsou dostupné v mnoha městech, nejsou tak úplně zadarmo, protože fungují z dobrovolných příspěvků. Jako alternativu si můžete stáhnout aplikace jako třeba FieldTrip, Pocket Guide App, Triposo nebo Tripadvisor Offline City Guides.

Vynechte předražené výhledy pro turisty

Každá země je něčím vyhlášená. Některé aktivity a zážitky jsou právem opěvované, ale jiné jsou předražené a pochybné (nebo obojí). Oddělujte blbosti od skutečně užitečného, tím se naučíte držet ceny dole.

Nedávejte si za cíl vidět každou ikonickou věc z každého místa. Můžete tím zredukovat své náklady, ale hlavně – opravdu poznáte danou zemi.

Bydlete zadarmo

Ubytování, kde se dá bydlet zdarma, skutečně existuje. CouchSurfing vám umožní spát u někoho na gauči, seznámit se s lidmi, zažít legraci a poznat novou kulturu. Od starších uživatelů se samozřejmě dozvíte, že se komunita změnila, často si stěžují na to, že ne každý ctí zásady CouchSurfingu a že je mnohem těžší najít hostitele, než bývalo. Pořád je to ale zajímavá možnost, jak cestovat levně, takže zkuste poslat několik upřímných a osobních žádostí potenciálním hostitelům. A uvidíte.

Další možností je pohlídat někomu dům. Můžete hlídat dům, kočku nebo dokonce kuřata, zatímco jsou majitelé pryč. Háček je v tom, že se většinou budete muset zavázat zůstat několik týdnů nebo dokonce měsíců. Ale může to být skvělá příležitost, jak získat stabilní zázemí, odkud budete vyrážet na jednodenní výlety po regionu. Mrkněte na Trusted Housesitters nebo No-mador.

Další možnosti, jak cestovat levněji

Existuje spousta způsobů, jak ze svého výletu vyždímat maximum za málo peněz. Je na vás, jaký z nich si zvolíte, případně jestli vymyslíte další.

Zdroj: Indietraveller

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.