Nejčastější cestovní rizika

Cestování bezpochyby přinese více riskantních situací, než když zůstanete sedět doma před televizí s ovladačem v ruce. Ale díky cestování můžete zažít bezkonkurenční okamžiky radosti. A cestovní rizika se dají s jistou přípravou a správným postojem minimalizovat. Projdeme si hlavní nebezpečenství, se kterými se na cestách můžete setkat, zároveň se způsoby, jak tato rizika zmírnit.

Krádež a ztráta věcí

Na cestách musíte přepravovat všechna svá zavazadla z jednoho místa na druhé, nebo je ponecháváte v náhodných ubytovacích zařízeních. To značně zvyšuje šance na jejich ukradení či ztrátu. Zmírněte rizika tím, že budete cestovat úsporněji. Vezměte si jen věci, které skutečně budete potřebovat. Každá cennost, kterou si přibalíte, ale nepotřebujete ji, jen zvyšuje tlak a stres. Budete pořád přemýšlet nad tím, jak takové věci zabezpečit, namísto abyste šli třeba na pláž a dováděli ve vlnách. Nehledě na to, že cestovat nalehko je zábavnější. Digitální nomádi samozřejmě potřebují vybavení, bez kterého nemohou být (počítač, fotoaparát, pas, apod.), a tyto věci musí uchovávat na bezpečném místě. Zkuste najít rovnováhu mezi přemrštěnou paranoiou, neopatrností a přemírou důvěry. Tento balanc by měl vycházet i z toho, kde se zrovna nacházíte, protože v různých zemích se úroveň rizik mění. Zjistěte si co nejvíce informací o nejběžnějších praktikách zlodějů a podvodníků a řádně se na ně připravte.

Násilný zločin

Je závažnější a méně častý než krádež, stává se spíše v rozvojových zemích (rozvinuté země naopak trpí více drobnými krádežemi). Pokud máte tu smůlu a ocitnete se v život ohrožující situaci, je třeba si uvědomit, že váš život je mnohem cennější než všechny věci, které máte u sebe. Minimalizujte rizika tím, že se budete vyhýbat problémovým místům – předem si najděte, kde je to bezpečné. Snažte se nepůsobit bezradně; ukázat, že víte, kam jdete. Turisté (zejména opilí) jsou považováni za snadné cíle. Nedávejte na odiv svůj majetek a cennosti, použijte je pouze na bezpečných místech. Důvěřujte své intuici. Když se vám to někde nezdá, připlaťte si za taxi a odjeďte odtamtud nejkratší cestou.

Zdravotní rizika

Obvykle začneme myslet na své zdraví až ve chvíli, když nás zrazuje. A zdravotní problémy v cizí zemi se zvládají hůře než doma, protože jste vytrženi ze své komfortní zóny. Před cestou (hlavně když se chystáte do zemí třetího světa) byste měli navštívit svého doktora a zjistit specifická zdravotní rizika v cílové destinaci. Obstarejte si léky pro případ nouze a načtěte si, jak se chovat v konkrétních situacích. V rozvojových zemích často chybí kvalitní léky. Proto je důležité mít uzavřené cestovní pojištění, které finančně pokryje případné výlohy s léčením. Pojištění nestojí jmění a vyplatí se. Určitě si ale přečtěte všechna malá písmenka na zadní straně smlouvy, abyste měli jistotu, že vám pojištění pokryje všechny scénáře. Když se dostaví problémy a vaše zdraví se zhorší, vyhledejte informace o nejlepších nemocnicích v místě, kde jste. Některé kliniky mohou mít špatnou pověst, a pokud vám léčbu pokryje cestovní pojištění, vybírejte si ty nejlepší.

Doprava

Využíváním místní dopravy se vystavujete riziku nehod, zejména v rozvojových zemích. Když se vyskytnete na místě se zvýšeným rizikem (Peru je například známé vysokým počtem smrtelných autobusových nehod), zkuste se vyhýbat rizikovým prostředkům či způsobům cestování. Pokud vás čeká dlouhá a náročná cesta autobusem, vyberte si co nejbezpečnější místo a použijte bezpečnostní pásy. Jsou-li k dispozici. Pronájem motorek je notoricky známým rizikem, kterému je radno předcházet.

Kontroly na hranicích a problémy s vízy

Přes hranice nepřepravujte problematické předměty nebo dokonce drogy. I když máte čisté svědomí, kontrola na hranicích může být někdy pěkně frustrující. Pokud se něco přihodí, zůstaňte klidní a neztrácejte hlavu, protože opačný přístup může vaši situaci jen zhoršit. Než někam vyrazíte, pečlivě nastudujte informace o požadovaných vízech v dané zemi. Ušetříte tím spoustu času, problémů a možná i peněz. Svůj pas noste na bezpečném místě a udržujte jej v dobrém stavu.

Nesnáze doma

Zdravotní komplikace členů vaší rodiny, byrokracie a mnoho dalších problémů se řeší mnohem hůře, když jste na cestách. Zmírněte tato rizika tím, že budete udržovat komunikační kanály se svou rodinou a domovem otevřené, abyste byli včas informováni, když se něco přihodí. Mezi delšími cestami se vracejte zase domů na základnu, abyste mohli vše urovnat, než se zase vydáte do další destinace.

Duševní zdraví

Stále častěji se stává, že lidé cestující delší dobu ztratí kontakt se sebou samými i se společností. Obvykle za to mohou přesuny na různá místa z pochybných důvodů, nebo to, když zabíjíte čas, místo abyste jej investovali do objevování nových míst. Případně když se snažíte od něčeho utéct (nebo dokonce utéct sami od sebe, což rozhodně nefunguje). To se týká především starších cestovatelů, pro které je těžší se setkávat a socializovat s ostatními cestovateli a místními. Neodtrhávejte se. Věnujte čas interakcím s lidmi, to vás spolu s jasně stanovenými cíli udrží svěží, šťastné a psychicky zdravé.

Zdroj: becomenomad.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.