Nejvlivnější společnosti, které nikdy neexistovaly

Není korporace jako korporace.

Světové korporace mají obrovský dopad na naše každodenní životy. Ovlivňují to, jaké výrobky si koupíme, tlačí na zákonodárce, aby schválili ty správné zákony a jejich přešlapy se mohou týkat každého, kdo je závislý na zdraví globální ekonomiky (což jsme bohužel všichni).

Ale musí společnost opravdu existovat, aby měla vliv?

Nemusí. Ať už jde o Acme Corp. nebo Stark Industries, fiktivní společnosti ze světa fantazie často přesáhnou do toho našeho, reálného.

Wonka Industries

Jen málo opravdových či smyšlených společností dokázalo vzbudit tolik zvědavosti a okouzlení jako Wonka Industries. Karlík a továrna na čokoládu je dílem spisovatele Roalda Dahla, podle něhož byl v roce 1971 natočen film. Továrna se brzy stala kultem a po odvysílání filmu se začaly vyrábět bonbony Wonka, které plnily police skutečných obchodů. V roce 1988 Nestlé získalo značku Willy Wonka a dodnes prodává oblíbené bonbony, které mají původ ve fantazii Roalda Dahla.

Stark Industries

Společnost, která je vlastněna a provozována Tonym Starkem (alias Iron Manem), je jednou z nejmocnějších v marvelovském komiksovém univerzu.

Původně byla společnost zaměřená na výrobu zbraní, ale později se firma soustředila na projekty, které by mohly zachránit svět, například na čistou energii. Tento fakt vedl diváky k tomu, že začali spojovat Starka s Elonem Muskem, skutečným miliardářem, který pracuje na elektromobilech, výzkumu ve vesmíru a iniciativách v oblasti solární energie. Herec Rober Downey Jr., který hrál Iron Mana v marvelovských filmech, řekl, že se nechal při hraní své postavy inspirovat právě Muskem.

Ollivander’s Wand Shop

Od roku 382 před naším letopočtem se Ollivanderův obchod s hůlkami řadí mezi nejlepší výrobce hůlek v kouzelnickém světě J. K. Rowling. Opravdu, nejmocnější hůlky z Harryho Pottera pocházely z Příčné ulice. Obchod ale prodává své hůlky i v reálném světě. Návštěvníci zábavního parku Universal Studios v Orlandu sem mohou zajít a zakoupit si mimo jiné i repliky hůlek svých oblíbených postav.

Cyberdyne Systems

Pokud jste někdy v legraci spojovali vyhledávací gigant Google se Skynetem, pak jistě dobře znáte Cyberdyne Systems. V terminátořím světě vyvinula společnost inteligentní software, který započal válku mezi člověkem a strojem. Ne náhodou bývalo neoficiálním mottem Googlu „Don’t Be Evil”.

Duff Beer

Pivo Duff je životní láskou Homera Simpsona. Jednou dokonce prohlásil, že alkohol je „příčinou a řešením všech životních problémů.“ Ale popularita tohoto piva dalece přesahuje Springfield. Proti společnostem, které se snažily vytvořit a zásobovat trh skutečnou verzí „úžasného piva Duff“, byla zahájena řada soudních sporů. Teprve v roce 2015 oznámilo studio 21st Century Fox, že chce fanouškům nabídnou oficiální a licencovanou verzi tohoto simpsonovského drinku.

Bubba Gump

Život nemusí být jako bonboniéra, ale někdy se podaří filmovému studiu stvořit díky kultovnímu snímku mezinárodně úspěšný řetězec restaurací. Filmovému Forrestu Gumpovi vynesly mořské plody velké peníze, opravdová franšíza byla otevřena o dva roky později v roce 1996. A s číšníky zde můžete komunikovat pomocí cedulek „Run Forrest Run“ nebo „Stop Forrest Stop“.

Zdroj: time.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.