Nemáte dostatečnou kvalifikaci pro svůj dreamjob? Nemusí to vadit!

Nepodceňujte své schopnosti.

Narazili jste na perfektní práci, jakmile si přečtete detailnější popis, zamilujete se do firemní kultury, do projektů, na kterých byste měli spolupracovat, překvapivě vás lákají i vaše potenciální povinnosti. Dokonce jste si naplánovali i to, co byste měli první den na sobě! Všechno jde jako na drátkách, dokud neobjevíte ohyzdný detail, při kterém se vám sevře žaludek: „Vyžadujeme alespoň šest let praxe.“

Něž zahodíte skvělou příležitost, zastavte se na vteřinu. Stejně jako vy máte svá vysněná povolání a seznamy přání, i společnosti mají vysněné zaměstnance a dlouhé seznamy přání, o kterých doufají, je noví členové týmu naplní.

Proto se tím nenechte odradit. Pokud vám do požadované praxe chybí rok či dva, splňujete alespoň 75 % požadavků, jste sebejistí a věříte tomu, že můžete v nabízené pozici excelovat, určitě byste měli na takovou nabídku odpovědět.

Čtyři nejdůležitější kvality uchazeče

Než se vzdáte práce, kterou jste si vyhlídli, protože si myslíte, že je mimo vaši ligu, nasaďte si brýle na čtení, zhluboka se nadechněte a ještě jednou se podívejte na detailní popis práce. Čtěte mezi řádky a položte si otázku „Koho na tuto pozici ve skutečnosti hledají?“

Zaměřte se na dovednosti, které se opakují a jež jsou v popisu zdůrazněné. Definujte typy problémů, se kterými by si podle popisu měl nový zaměstnanec vědět rady.

Pokud popis práce nebude dostatečně srozumitelný, pak to možná zabere více času a trochu hlubšího bádání. Jestli je to zrovna váš případ, projděte si webové stránky společnosti a zkoukněte na LinkedIn lidi, kteří pro společnost pracují na vámi zvolené pozici. Zjistěte si, co je jejich hlavním úkolem. Kdyby ani to nepomohlo, pátrejte po lidech v jiných společnostech pracujících na stejné pozici.

Až získáte dostatek informací a uděláte si představu o nabízené pracovní roli, zužte požadavky na čtyři kvality, o kterých se domníváte, že jsou pro výkon dané práce nejdůležitější. Pravděpodobně to nebude titul MBA, ani šest let praxe.

Místo toho si například všimnete, že hlavní úkol bude spočívat v tom, že musíte být schopni vyvíjet marketingové kampaně a strategie, spolupracovat s různými týmy, mít silné analytické schopnosti a být nesmírně pečlivý.

Udělejte krok navíc

Nyní znáte cenu pro vítěze. Nadešel čas na to, abyste ukázali, co umíte. Tento postup je vhodný vždy, když žádáte o práci, nicméně je desetkrát důležitější v situaci, kdy máte pocit, že nejste pro vysněnou práci dostatečně kvalifikovaní.

Zapomeňte na to, že byste posílali potenciálnímu zaměstnavateli obecný životopis. Updatujte raději své resumé tak, aby bylo v souladu se čtyřmi nejdůležitějšími kvalitami, které jste v popisu práce objevili.

Přemýšlejte o tom, jaké zkušenosti a úspěchy můžete zmínit, abyste prokázali, že disponujete požadovanými schopnostmi. Možná jste nespolupracovali s několika různými typy týmů, ale třeba jste pracovali s několika různými stanovisky v jednom týmu a díky vašemu úsilí jste úspěšně dokončili svůj projekt.

Nezapomeňte ve svém životopise zmínit také dovednosti, které jste vyvinuli.

Dále místo uspávajícího motivačního dopisu sepište tzv. „pain letter“. Je to text, ve kterém se budete zabývat závažným problémem nebo výzvou, se kterou se tým nebo společnost musí vyrovnávat. A uveďte detaily, jakým způsobem byste konkrétně řešili daný problém, nebo to, jak vaše zkušenosti splňují podmínky pro vyřešení problému. Tento kok navíc dokáže náborovému manažerovi, že rozumíte společnosti, své pozici, potřebám a výzvám potenciálního zaměstnavatele. Zároveň tím obejdete dlouhý a někdy i nadbytečný seznam zastrašujících kvalifikací.

A nakonec rada nad zlato – snažte se odeslat žádost o práci, kterou vytvořila lidská bytost. Jestli chcete vystoupit z davu, vyhledejte supervizora vysněné pozice. Díky internetu a LinkedIn je to velice snadný úkol. Jakmile odhalíte jméno svého budoucího nadřízeného, najděte na stránkách firmy jeho e-mailovou adresu a zašlete mu svůj pain letter a životopis, spolu s tím samozřejmě vyjádřete svůj zájem o nabízenou pracovní pozici.

Naloďte se na firemní loď

Vaším cílem je to, abyste se dostali na pohovor, kde budete moci ohromit náboráře. Ale když dojde na získávání práce, na kterou se necítíte dostatečně kvalifikovaní, nejlepší, co můžete udělat, je, sjednat si neformální schůzku s někým, kdo pracuje ve vysněné společnosti.

Opět je nutné zopakovat, že nic nenahradí osobní setkání. Lidé chtějí pracovat s lidmi, kteří se jim líbí. Ať už tomu věříte, nebo ne, je to důležitější než jakákoliv technická dovednost nebo akreditace, které byste kdy mohli dosáhnout. Takže čím rychleji se vám podaří zkontaktovat se s někým ve společnosti, tím lépe pro vaše šance na získání pozice.

Nemusíte mít ve firmě bratrance, kamaráda z vysoké školy nebo strýčka, ale to by vás rozhodně nemělo odradit od toho, abyste oslovili lidi, kteří tam pracují. Najděte si ve společnosti osoby, které vás inspirují, a pozvěte je na kávu.

A vůbec nejdůležitější je, abyste přestali hledat důvody, proč něco nedokážete, ale naopak přemýšleli o tom, proč to dokážete. Nikdy totiž nevíte, co dokážete, když se o to nepokusíte.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.