Nomádem v dobrém i ve zlém

Životní styl nomádů působí jako nebe na zemi. Někdy ale může být trochu hořký nebo za trest. Jako všechno v životě má nomádství skvělé výhody a několik podstatných nevýhod. Jaké jsou současné trendy nomádského života?

Hlavním faktorem, který nomády ovlivňuje, je technologie. Ta má dvojí dopad. Jedním z nich je rychlý technologický pokrok, který snižuje počet klasických nomádů, protože vytváří více důvodů k usazení se. Na druhou stranu internet umožnil pracovat lidem na dálku, čímž vznikli tzv. digitální nomádi. Mohou pracovat odkudkoliv a flexibilně měnit místa svého pobytu. Kniha „The 4-Hours workweek“ z roku 2007, která stála u zrodu digitálních nomádů, je stále dobrým zdrojem praktických informací o objevování a vedení nomádského života. Další doporučovaná kniha, která se zaměřuje na filozofii dlouhodobého cestování, je „Vagabonding“ od Rolfa Pottse.

Nomádský životní styl by se dal charakterizovat následujícími body:

  • Nomádi se neustále stěhují z místa na místo. Většina z nich má domov, kde je jejich rodina či kamarádi, ale na toto místo se vrací maximálně na pár měsíců v roce. Neusadili by se ani v novém domově. Pro nomády je domovem neustálá změna. Většina lidí nedokáže žít tímto způsobem dlouhodobě, protože potřebujeme alespoň špetku jistoty a soukromou komfortní zónu. Nomádi většinou bydlí u někoho, ať už je to hostel, krátkodobý pronájem, pokoj u kamaráda nebo couchsurfing.
  • Způsob kočovného života je pro nomády důležitější než kariéra, vztahy nebo peníze. Skutečný nomád se bude vyhýbat závazkům na jednom místě zuby nehty. Mezi nomády je mnoho buddhistů. Soustředí se na nezávislost a zbavují se všeho, co mají. Nomád klikne na tlačítko „reset“ pokaždé, když se stěhuje mezi dvěma místy.
  • Nepoutat se. Nomádský život vyžaduje zpřetrhání domácích závazků. Co je závazek? Cokoliv, co vás drží od toho, abyste zrealizovali svůj sen o nomádství. Může to být prakticky cokoliv, co máte (nebo co si myslíte, že máte) a to, čeho se nemůžete vzdát. Perfektní práce, kterou už nikdy neseženete, když teď skončíte, pes, kterého máte tak rádi a kterého nemůžete nechat doma, skvělá přítelkyně či přítel, kteří se nechtějí stát nomády. Rychlý vhled vám napoví, že pokud máte tohle všechno a dělá vás to šťastnými, tak se toho držte. A když nic není, jak má být, a přejete si změnu? Řekněte sbohem všem stávajícím závazkům a buď si vytvořte jiné fungující nebo se vydejte na cestu jako nomádi.
  • Z nomádů se většinou vyklubou vynalézaví, pohodoví a zajímaví lidé. Důvodem může být to, že přicházejí do kontaktu s mnoha životními styly, kulturami a jsou uvyklí častým změnám situací. Tento neustálý proces změny vás může hodně naučit. Pokud jste na to připraveni, můžete se stát lepším člověkem.
  • Nomádi neberou život příliš vážně. Zkuste se nad tím zamyslet. Dobrovolně opustíte všechno, co máte (přátele, domov) a pokaždé, když změníte lokalitu, dojdete ke stejnému zjištění: „všechno je dočasné a nic není mé“.
  • Cestování nalehko a minimalistická mysl. Proto mohou nomádi konzumovat zážitky, nikoliv hromadit majetek a věci. Život je krátký a jediné, o co nás nikdo nepřipraví, jsou skvělé momenty, které jsme zažili.
  • Nomádi většinou cestují beze spěchu. Nemají domov v běžném slova smyslu, proto je pro ně důležitější zůstat na nějakém místě déle (1-3 měsíce), aby dospěli k emoční stabilitě a navázali sociální kontakty a přátelství.
  • Nomádi jsou zpravidla zdvořilí, usměvaví a nade všechno zvídaví. V opačném případě by si asi nevybrali cestu neustálých změn. Aby se člověk vyrovnal s největším strašákem nomádství, osamělostí, je třeba být pozitivní. Jsme sociální živočichové, když postrádáme společnost, vzdalujeme se sami sobě. Protože nomádi musí vytvářet své sociální vazby stále a znovu, kdekoliv se zrovna vyskytnou, je pozitivní přístup a šťastná povaha klíčem k úspěchu. Nomádi tráví mnoho času o samotě, měli by si však i tyto okamžiky umět užít. Jedna nomádská moudrost praví, že „Pokud se cítíte opuštění, když jste sami, pak jste ve špatné společnosti“.
  • Digitální nomádi se snaží překlenout sociální propast tím, že se sdružují na místech jako huby či co-workingová centra. Potkáte zde spoustu podobně smýšlejících lidí.
  • Nomádi se rychle přizpůsobují. Všechno je stále nové. Musíte si sehnat vše, co potřebujete, i když třeba zrovna nemluvíte místním jazykem. Proto se musíte naučit důvěřovat své intuici a dělat rychlá rozhodnutí.

Existuje mnoho typů nomádského životního stylu a každý z nás si nejlépe vybere sám, který mu bude vyhovovat. Možná právě nadešel čas, abyste se rozhodli, jestli vás nomádství může obohatit. A když ano, na nic dalšího nečekejte.

Zdroj: becomenomad.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.