Pět negativních myšlenek, které brzdí váš kariérní růst

Máte pocit, že vás v práci pořád něco zpomaluje a brzdí? Možná jste to vy sami. Jak změnit myšlení a zvýšit své sebevědomí?

Vaše kariéra by měla vést k profesionálnímu úspěchu, nic vás však nemůže odchýlit od správného kurzu, jako to umí nízká sebeúcta.

Můžete mít všechny talenty světa, ale pokud necháte negativní myšlenky zasahovat do důležitých pracovních rozhodnutí, vaše šance na postup na kariérním žebříčku budou mizivé. Podívejte se, jestli vám některá z popsaných situací něco nepřipomíná.

  • Na Monsteru jste našli úžasnou práci. Nemusíte se ale obtěžovat posláním životopisu, protože není šance, že by se vám ozvali zpět.
  • Na obzoru je povýšení. Myslíte si, že si jej nezasloužíte, a proto namísto sebe doporučíte svého kolegu.

Pokud máte pocit, že v práci stagnujete a nemůžete přijít na to, odkud vítr vane, zkuste věnovat energii a čas tomu, že obrátíte svou pozornost k sobě. Možná jste svým nejhorším nepřítelem právě vy.

Přemýšlet o svém chování je důležité. Existují jisté návyky a postupy, kterými lidé v práci podkopávají svou vlastní pozici. Stejně tak existují řešení, kterými lze negativní postoj eliminovat.

Odmítání nových pracovních příležitostí nebo vedoucích rolí kvůli nedostatku sebedůvěry

Jestli se opakovaně vyhýbáte tomu, abyste se přihlásili o skvělé pracovní příležitosti, nebo odmítáte nové nabídky ve společnosti zaměstnavatele, protože si myslíte, že nejste dostatečně kvalifikovaní, můžete si stát v cestě tím, že pochybujete o svých schopnostech. Jde o častý problém, dokonce má jméno: syndrom podvodníka. Úspěšní lidé si připadají jako podvodníci a domnívají se, že jejich úspěchy jsou nezasloužené. Navzdory důkazům o jejich schopnostech a výkonech. Podle jistých studií trpí syndromem podvodníka v určité životní fázi života až 70 % lidí. Vyvarujte se těchto mylných představ a věnujte větší pozornost tomu, co si o nové pozici myslíte navzdory svému nízkému sebevědomí.

Kdybyste nabízenou práci přijali a podávali dobrý výkon, bavila by vás? Líbilo by se vám pracovat s  lidmi? Pokud je to příležitost, která vás láká, měli byste věřit svým instinktům.

Prokrastinace při hledání práce – snaha o předcházení rizik

Hledání ideálního zaměstnání je výzva, hlavně na drsném pracovním trhu. Podívejte se na to jinak: každý den se přijme nespočet lidí, tak proč byste neměli být jedním z nich? Může se stát, že se cestou párkrát spálíte, ale eventuální výplata za to bude stát. Kariérní stagnace ve stávajícím zaměstnání vám přijde bezpečnější, než se vydat do neznámých vod. Stagnace však nikdy není bezpečná. Posilujte své schopnosti a nabírejte energii.

Potřebujete nějakou inspiraci? Ve volném čase se pusťte do něčeho, co vám udělá radost – experimentujte, staňte se dobrovolníkem, zúčastněte se zajímavého kurzu. Když budete dělat něco, co máte rádi, dodá to vašemu mozku potřebnou chemii. Přibude vám energie, jasná mysl a lehkost v běžném životě. Budete si moci vychutnat i vzrůstající sebedůvěru, díky které zaznamenáte nové impulzy a přihlásíte se na pracovní pozice, které vás mohou kariérně posunout.

Hledání dokonalosti spíše než znamenitosti

Nic nepovede k frustraci rychleji než nerealistická očekávání; ať už si představujete, že se během roku z pozice asistenta vyšvihnete na výkonného ředitele, nebo když chcete získat velkou část již tak napjatého rozpočtu. Někdy ani největší úsilí nepovede k dosažení vysněného cíle, ale to je v pořádku. Rozhodně se tím nenechte odradit. Vezměte si z toho ponaučení a zkuste to příště znovu.

Nikdo není dokonalý, a když se o to budete bezhlavě snažit, povede to většinou spíše ke zklamání. Také začnete pochybovat o svých schopnostech, což bude mít negativní dopad na vaše sebevědomí.

Jak se tomu vyvarovat? Hledejte spíše znamenitost než dokonalost. Zkuste rozpoznat ten bod, kdy už nepostupujete dál, kdy jen chodíte v kruhu.

Snaha o potěšení všech

Kariérní sféra není nejlepší místo na rozdávání radosti. Hlavně to platí o vedoucích pozicích, kde se musí činit těžká a nepopulární rozhodnutí. Ne každý krok, který uděláte, bude vítán potleskem. Pokud se budete chtít zavděčit všem, nevyhnutelně tím můžete uškodit především sami sobě. Některá vaše rozhodnutí druhé nepotěší, ale taková je realita. Samozřejmě, že je ve vašem zájmu, aby byli vaši podřízení a spolupracovníci šťastní, ale nemůže to být na úkor toho, co je dobré pro společnost.

Přehlížení problémů namísto jejich řešení

Zase vás nepovýšili. Váš šéf nebude souhlasit s tím, aby vám přidali. Čekáte a doufáte, že se problém vyřeší sám. Ale to častokrát nefunguje. Když se budete k problémům otáčet zády, protože vás přímá konfrontace děsí, riskujete, že se situace ještě zhorší. Spousta problémů se může vyřešit už jen tím, že o nich začnete mluvit. Místo toho, aby lidé o problémech hovořili a řešili je, čekají tak dlouho, než nabudou gigantických rozměrů. Dopřejte si schůzku s důvěryhodným přítelem nebo se svým mentorem a vysvětlete jim, proč vás vaše práce frustruje. Tím, že budete o problému mluvit nahlas, budete schopni jej pojmenovat a krok za krokem nalézt i řešení. A přítomnost blízkého člověka vám může pomoci vidět věci z nových úhlů.

Zdroj: Monster.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.