Poptávka po ICT odbornících roste, Microsoft učí děti kódovat

I přesto, že nezaměstnanost absolventů dlouhodobě roste, na pracovním trhu chybí stále více ICT odborníků.

Podle Evropské komise jich bude v roce 2020 ve státech Evropské unie scházet více než 800 000. S technologickým pokrokem zanikají běžné profese, vznikají zcela nové a prakticky všechny vyžadují pokročilé technické dovednosti.

Podle průzkumu Grand Coalition for Digital Jobs bude v roce 2020 vyžadovat digitální dovednosti 90 % pracovních míst. Na základě průzkumu společnosti Microsoft již dnes tyto pokročilé dovednosti, mezi které patří i základy programování, považují za základní předpoklad pro přijetí uchazečů dvě pětiny HR manažerů.

 „Pochopení základů programování má pro smysluplné využívání informačních technologií stejný význam jako čtení pro pochopení psaného textu, a postupně se skutečně stává základní dovedností stejně jako klasické psaní, čtení a počítání. Jedině tak se můžeme měnit z konzumentů technologií na jejich tvůrce, s plným využitím našeho vlastního potenciálu,“ řekla Irena Brifordová, ředitelka pro oblast školství, Microsoft.

Microsoft se proto podílí také na edukaci těch nejmenších a v prosinci se společnost zapojila do celosvětové kampaně Hodina kódu (Hour of code), která vznikla díky americké organizaci Code.org. K Microsoftu se v boji za ICT vzděláváním připojily i Czechitas a společně uspořádali Hour of code večer na Vysoké škole ekonomické a výuková dopoledne na dvou pražských základních školách.

Hodinou kódu ale příležitosti pro zábavnou výuku programování nekončí. V únoru Microsoft startuje nový ročník Akademie programování, projetku, který je zaměřen na rozvoj digitální gramotnosti mládeže. Přihlásit se mohou školy, domy dětí a mládeže i jednotlivci z řad žáků a studentů. Akademie je pro školy i děti zdarma a její časová dotace je stanovena na 10 hodin. I na této akci se budou podílet Czechitas a na zájemce čeká řada nových tutoriálů.

Pokud máte chuť proniknout do kódování, na www.hourofcode.com si stačí vybrat jakýkoliv z nabízených tutoriálů.

Zdroj: Microsoft

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *